Saç Beyazlamasına Kesin Çözüm

Paylaş
 

İlk çıkan beyaz saç, insan hayatının bir dönüm noktasıdır. Çocukluğun bittiğini gösteren bir sinyal sanki bir korku silsilesidir. Bu ilk çıkan beyaz saçın kısa veya uzun olması, tek bir tel veya gür olması önemli değildir. Kısa bir süre sonra bu bir tel ak saçın yanına arkadaşı dahil olur. Beyaz saçlar hem kadınlar hemde erkeklerde psikolojik açıdan sıkıntı yaratmaktadır, bazı kişilerde erken yaşta başlayan beyazlamalar öz güvenini sarsmaktadır. Genetik faktörler, yetersiz beslenme, hormonsal dalgalanmalar, sigara içme alışkanlığı ve stres gibi nedenlerle saçlarda beyazlamalar başlar.

Saçların Beyazlama Nedenleri

Bir kişinin saçının beyazlaması genellikle yaşı ile doğru orantılıdır yani yaşlar ilerledikçe saçlardaki beyazlarda artar, fakat bunun yanında saçların beyazlamasına sebep olan bir çok etken vardır. Sizler şimdi bunları sıralıyoruz.

Vitamin Eksikliği
E vitamini, D vitamini, B-6 B-12 vitaminlerinin vücuttaki eksikliği saçlarda erken beyazlama ve grileşmeye neden olabilmektedir.

Genetik
Bir kişinin saçının erken grileşmesi veya beyazlaşması büyük ölçüde genetik ile bağlantılıdır bu tespit Hint Dermatoloji Dergisi, Veneroloji ve Leproloji raporlarına aittir. Irk ve etnik özelliklerde saç beyazlamasında rol oynar. Beyaz tenli insanlarda erken grileşme ve beyazlaşma 20 yaşından daha erken başlayabilirken, Asyalılarda 25 yaş, Afrikalı ve Amerikalı kişilerde 30 yaşından sonra başlamaktadır (bu araştırma 2013 yılında yapımıştır)Bazı Çeşitli Hastalıklar
Hashimato tiroidi, Anemi, Hepatit, Siroz gibi bazı hastalıklarda dahil olmak üzere bir takım tıbbi durumlar kişinin erken saç beyazlama riskini arttırabilir.

Sigara Kullanımı
İtalyan Dermatoloji Journal, dergisinin makalesinde sigara içen kişilerde saçlarda beyazlama oranı sigara içmeyenlere göre 2,5 kat daha fazladır.

Kimyasal Saç Boyaları ve Ürünleri
Kimyasal saç boyoları ve bu ürünler hatta şampuanlar erken saç ağarmasına (beyazlamasına) sebep olabilirler. Bu ürünlerin çoğu saç kıllarına renk veren pigmentleri azaltan zararlı içerikler taşır. Bir çok saç boyasında bulunan Hidrojen Peroksit bu tür zararlı bir kimyasaldır.

Stres ve Alkol
Modern hayatın bir parçası olan yoğun programların neden olduğu stres özellikle genç yaşlarda başlayan aşırı alkol alımı ve abur cubur ile beslenmek saçlardaki erken beyazlamanın sebepleri arasındadır. Kronik stresin sonucunda oluşabilen uyku problemleri, kaygı, iştah değişimi saçlarına beyazlamasına etki edebilir.

Hormonlar
Hormonların, saçların pigmentasyonu üzerinde büyük bir etkisi vardır. Hormonlardaki bir dengesizlik saçların beyazlaşmasına neden olabilir.

Dış Faktörler
İklim, kirlilik, ve belirli kimyasallara maruz kalma gibi dış etkenlerden dolayı saç renginde değişiklikler yani beyazlamalar oluşabilir. Bu dış faktörler vücudun yaşlanma sürecini de hızlandırırlar.

Alerjiler
Saçlarda beyazlamanın sebeplerinden birisi de bazı alerjik enfeksiyonların saça rengini veren pigmentleri etkilemesidir.

Saçların Beyazlaması Önlenebilir Mi?

Beyaz saçların siyaha dönüşmesine yardımcı olmak için saçın beyazlamasının tersine dönüp dönmeyeceği, çok büyük oranda beyazlamanın sebebine bağlıdır. Genetik nedenlerle saçlar beyazlanıyorsa yapacak bir şey maalesef yoktur. Sağlık sorunu sebebiyle saçlarda beyazlama oluyorsa doktora gitmek en iyi yoldur. Sorun tedavi edildikten sonra saçların tekrar siyaha dönmesi gerçekleşebilir hormon tedavisinden sonra veya B-12 vitamin hapı kullanarak olumlu sonuç alınabilmektedir.

Saç Beyazlamasına Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Saçlarımızın beyazlamasını durdurmak ve azaltmak için aşağıda vereceğimiz bitkisel tedavi yöntemlerini denemenizi öneririz. Çok yararını göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Köri Yaprağı
Köri Yaprağı
Malzemeler
1 avuç köri yaprağı (içerisinde bir çok vitamin ve mineral barındıran bir bitkinin yapraklarıdır)
3 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı

Yapılışı
Bir kap içerisine köri yaprakları ile Hindistan cevizi yağını koyup kaynatın, bu karışımı soğuması için bekletin. Soğuduktan sonra bu karışımı süzün ve saç diplerinize kuvvetlice masaj yapın, bu masaj 10 15 dakika sürmelidir. Daha sonra en az 30 dakika bu karışımı saçınızda bırakın, isterseniz bu karışımı gece boyunca saçınızda bırakabilirsiniz. En son içeriğinde fazla kimyasal barındırmayan hafif bir şampuan ile saçınızı yıkayın ve kurulayıp saç kremi sürün.

Köri yaprakları, saç hücrelerindeki pigmentleri onarmaya yardım eder. Aynı zamanda hayati bir saç büyümesi ve pigmentasyon vitamini olan zengin bir B vitamini kaynağıdır.

Bektaşi Üzümü & Hindistan Cevizi Yağı
Malzemeler
3-4 adet Hint Bektaşi – amla (Bektaşi üzümü ülkemizde de yetişen bir üzüm türüdür, üzümün ana vatanı Hindistandır. Tam bir C vitamini deposudur, kalsiyum, fosfos, demir, A vitamini ve B kompleks vitaminlerini bünyesinde barındırır. Saçların büyümesini ve saça rengini veren pigment hücrelerinin çoğalmasını sağlar.)
Hindistan cevizi yağı

Yapılışı
Bir kap içerisine koyduğumuz 3-4 adet Bektaşi üzümünü ve Hindistan cevizi yağını, içinde su olan başka bir kabın içerisine koyarak kaynatalım. Her kullanım için iki yemek kaşığı yeterlidir, bu karışım ile saç diplerine güzelce masaj yapılmalıdır. Yaklaşık 15-20 dakika sürmesi gereken bu masajdan sonra en az 30 dakika saçlarınızı bu karışımla bırakıp daha sonra şampuanla veya duru suyla yıkayıp kurulayın bu tedaviyi haftada 3-4 kez deneyebilirsiniz.

Bektaşi üzümü saçları onarır, güzel bir parlaklık verir saç köklerindeki pigmentleri güçlendirir.

Siyah Çay
Malzemeler
2 yemek kaşığı siyah çay (her zaman tükettiğimiz çay)
1 bardak su

Hazırlanışı
Bir cezve içinde bir bardak su ve iki yemek kaşığı çayı iyice kaynatalım ve bir süre demlenmesini bekleyelim. Soğuduktan sonra süzelim, saç diplerine güzelce masaj yapalım. Bu masaj en az 3-4 dakika sürmelidir daha sonra bu şekilde saçlarımızı bir saat kadar bekletelim en son saçlarımızı güzelce yıkayalım ve kurutalım saç kremi de sürebiliriz. Haftada iki üç kez yapılması etkili olacaktır.

Siyah çay, saç diplerini antioksidanlarla doldurup besler. Beyaz saçların çoğalmasını önler saçlara parlaklık verir ve saç rengini siyahlaştırmaya yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Yağı & Limon
Malzemeler
2 çay kaşığı limon suyu
2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

Yapılışı
Bir cezve içine Hindistan cevizi yağını dökün, üzerine limon suyunu ekleyin bu karışımı biraz ılık hale getirin ve güzelce karıştırın. Bu karışım ile kafa derisine kuvvetlice masaj yapın. En az 30 dakika saç diplerinde kalması için bekleyin daha sonra organik bir şampuanla yıkayın saç kremini de sürerek işlemi tamamlayın.

Limonun içerisinde bol miktarda B ve C vitaminleri vardır ayrıca fosfor bakımından da oldukça zengindir. Limondaki bu zenginlikler saç köklerindeki pigment hücrelerinin bakımı için hayati öneme sahiptir.

Çemen Tohumu
Çemen Tohumu
Malzemeler
2 yemek kaşığı çemen tohumu
Çeyrek bardak su

Yapılışı
Çemen tohumunu 1 gece boyunca su içerisinde bekletin. Sabah, kıvamlı bir macun elde etmek için az miktarda suyun içinde çemen tohumunu ezin. Elde ettiğiniz bu macun ile saç diplerinize güzelce masaj yapın en az 45-60 dakika bekletin en son saçınızı doğal bir şampuanla yıkayıp saç kremi sürün. Bu tedaviyi haftada iki üç defa yapabilirsiniz.

Çemen ; C vitamini, demir, potasyum gibi besinler açısından zengindir. Bu zenginlik saçlarda sadece erken beyazlamayı önlemekle kalmaz aynı zamanda saçların daha hızlı büyümesine ve kafa derisi kurumasını önlenmesine de yardımcı olur.

Soğan Suyu
Malzemeler
Bir orta boy soğan
Bir çorba kaşığı zeytin yağı
Süzmek için tülbent

Yapılışı
Blender içine soğanı ve zeytin yağını koyup püre haline gelinceye kadar ezelim. Bir tülbent yardımıyla iyice sıkarak suyunu çıkaralım, saç diplerine 10 dakika boyunca masaj yapalım. Bu soğan suyunun saçımızda 35-40 dakika kalması için bekleyelim daha sonra saçımızı güzelce yıkayıp kurutalım ve saç kremini sürelim.

Soğan suyunun saç dökülmesi azaltmak için çok faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca beyaz saçların renginin tekrar siyaha dönmesine ve saç sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Bu ilacı kullanmanın tek dezavantajı saçınızdan soğan kokusunu çıkarmanın zor olmasıdır.

Prof. Dr. İbrahim SARAÇOĞLU’nun Tarifi
Malzemeler
1 çay kaşığı havanda iyice ezilip un haline getirilmiş çörek otu
2 yemek kaşığı yoğurt

Yapılışı
Bu iki ürünü iyice karıştırıp sabah akşam tüketiyoruz. 6 ay süreyle bu işleme devam edersek saçlardaki beyazlamanın çok yavaşladığını fark edebilirsiniz. Yalnız bu kür beyazlamış saçları siyahlaştırmaz sadece oluşumunu yavaşlatır. Bir iki çay kaşığı çörek otu yağı da yoğurt ile karıştırılarak tüketilirse aynı faydalı etkili gösterecektir.

Ahmet MARANKİ Cevizli Formülü
Malzemeler
3 tatlı kaşığı ceviz yağı (Cevizin yeşil kurutulmuş kabuğu veya cevizin sert kabukları bunların hepsi kullanılabilir)
1 yemek kaşığı kaya tuzu
2 yemek kaşığı su (kaynatılıp soğutulmuş)
1 su bardağı elma sirkesi

Yapılışı
Bir kap içerisinde ceviz yağı, kaya tuzu ve suyu iyice karıştırıp saç diplerine masaj yapalım. Daha sonra başımıza bir saç bonesi takıp bir saat bekletelim. Bir saat sonunda bir kova (20 litre) suya bir su bardağı elma sirkesi koyup son su olarak saçlarımızı bu su ile durulayalım bu işlemi her gün yapalım. 21 gün sonra beyaz saçların yerine siyahlarının çıktığını göreceksiniz.

Ahmet MARANKİ’nin diğer tarifi ise şöyledir; Bir tencere içinde bir litre su ve 10 adet cevizin sert kabuğunu koyup çok iyi kaynatalım. Soğuduktan sonra bu su ile saçlarımızı yıkarsak beyaz saçların gidip yerine siyah saçların çıktığını göreceksiniz.

Bu yazı 256 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak