Dişleri Beyazlatmak İçin Doğal Yöntemler

Dişleri Beyazlatmak İçin Doğal Yöntemler
Paylaş
 

Ağzımızda bulunan dişlerimiz mine, dentin, sement ve diş özü adları verilen dokulardan oluşmaktadır. İnsan vücudundaki en sert madde olarak dişteki mine tabakası, en dıştan koruyucu bir katman olarak dişlerimizi çevreler. Mine %97’si kalsiyum tuzlarından oluşur bu tabakanın içinde sinir hücreleri yoktur o yüzden dış etkilere karşı duyarlı değildir.

Yetişkin bir inan dişinin yaklaşık %76’lık bölümünü oluşturan dentin tabakası, diş minesinin hemen altındadır. Bu tabaka dokunmaya ve ısıya karşı duyarlıdır. Dentin; canlı bir yapıdır içeriğinde %10 su %20 organik madde ve %70 mineral tuzları vardır.

Pulpa veya diş özü denilen doku, dişlerimizin orta kısmına ve burada bulunan yumuşak yapıdır. Diş özü, kökün ucuna kadar gider burada kan damarları bulunmaktadır.

Diş kökünün etrafını kaplayan kemiksi bir tabaka olan sement çimento tabakası diye de bilinmektedir. Çok ince olan bir dokudur diş kökünün çene kemiğine tutunmasını sağlamaktadır.Dişler Neden Sararır?

Erkek olsun kadın olsun, sararmış hatta kahverengi bir renk almış dişler her zaman rahatsız edici olmuştur. Beyaz dişlerimizin sararmasına sebep olan etkenlerin bazıları şunlardır;

 • Beslenme bozuklukları
 • Sağlıklı olmayan yaşam tarzı
 • Dişlerin yeterince fırçalanmaması
 • Sigara içilmesi
 • Çay ve kahvenin aşırı tüketilmesi
 • Çok fazla şekerli içecek ve soda içilmesi
 • Beyaz yada kırmızı şarap
 • Böğürtlen, nar ve yaban mersini gibi yoğun renkli meyveler
 • Şekerler, sakızlar ve dondurmalar
 • Dişlerdeki plak birikimi
 • Diş ipinin kullanılmaması
 • Yaşlanma nedeniyle diş minemizin incelmesi
 • Antibiyotik kullanımı
 • Genetik etmenler
 • Burun tıkanıkları sebebiyle ağzımızdan soluk alıp vermek bu durum ağızdaki tükürük eksikliğine sebep olur.

Diş Sararması Nasıl Engellenir?

Dişlerimizin sararmasını önlemek için basit ipuçları şunlardır;

  Şekersiz sakız çiğneyin
  Bol bol elma tüketin
  Süt ürünlerini düzenli olarak tüketin
  Çikolata olarak bitter tercih edin

Diş Beyazlatan Doğal Yöntemler

Beyaz dişlere sahip olmak hepimizin arzusudur. Böyle güzel dişlere kavuşmak istiyorsanız aşağıda sıraladığımız yöntemlerden birini veya bir kaçını mutlaka denemelisiniz.

ÇİLEK
Son yıllarda çilek ve kabartma tozu karışımı ile dişleri beyazlatmak çok popüler hale gelmiştir. Çilekte bulunan ‘malik asit’ dişlerimizdeki renk kaybını ortadan kaldırır, kabartma tozu ise lekeleri yok eder. Dişlerimizi beyazlatmak için bu yöntemi kullanmak isterseniz;

Malzemeler
1 çay kaşığı kabartma tozu
1 adet olgun çilek

Yapılışı
1 adet olgun çileği iyice ezerek püre haline getirin, bu püreyi 1 çay kaşığı kabartma tozu ile karıştırarak diş fırçasıyla haftada 3 kez dişlerinizi fırçalayın.

ANANAS
Ananas gibi bazı meyvelerin dişlerimizi beyazlattığı bilinmektedir. Ananasta bulunan bir enzim olan bromelain çok etkili bir diş minesi beyazlatıcısıdır. Bir parça ananas ile haftada 3-4 kez dişlerimize sürerek güzel bir diş beyazlığına kavuşabiliriz.

ELMA SİRKESİ
elma sirkesi ile diş beyazlatma
Elma sirkesinin, hafif asit özelliği vardır o yüzden temizlik maddesi olarak da kullanılmaktadır. Dişlerimizi beyazlatmak ve lekeleri çıkarmak için güvenle kullanılır. Bu yöntemi denemek için ihtiyacımız olan malzemeler şunlardır;

Malzemeler
3 çay kaşığı sızma zeytinyağı
3 tatlı kaşığı elma sirkesi

Yapılışı
Elma sirkesi ve sızma zeytinyağını güzelce karıştıralım, diş fırçamızı bu karışımın içinde 5-6 saniye bekletelim daha sonra diş fırçamızın üzerine bir parça diş macunu sürerek dişlerimizi fırçalayalım. Bu tedaviyi her gün uygulamalıyız.

PORTAKAL KABUĞU
Portakal kabuğu dişlerimizi beyazlatma özelliklerine sahip C vitamini deposudur. Portakal kabuğunu yıkadıktan sonra dişlerimizin mine tabakasına bastırarak sürelim, portakal kabuğunun posası 4-5 dakika dişlerimizde kalsın, daha sonra dişlerimizi iyice fırçalayalım böylece posa kalmaz. Bir hafta boyunca yatmadan önce bu işlem yapmalıyız.

LİMON
Sayısız faydası olduğunu bildiğimiz limon, sararmış dişlerimizi beyazlatmaya yardımcı olabilecek ağartma özelliklerine de sahiptir. Bu yönetimi denemek istiyorsanız gerekli olan malzemeler şunlardır;

Malzemeler
1 adet limon
2 çay kaşığı tuz

Yapılışı
Bir limonu kesip suyunu çıkardıktan sonra macun kıvamını elde etmek için limon suyuna 2 çay kaşığı tuz ile karıştıralım. Limon tuz karışımı ile dişlerimizi kuvvetlice fırçalayalım. Ağzımızda bu karışımı 3-4 dakika beklettikten sonra ılık su ile temizleyip durulayalım, bu uygulamayı sonuç alıncaya kadar haftada 2-3 kez deneyelim.

TUZ
Tuz, dişlerimizdeki kaybolan mineral içeriğini tekrar doldurmamıza yardım eden bir üründür. Dişlerimizi temizlemenin yanı sıra onları parıltılı ve parlak hale getirir.

Malzemeler
1 çay kaşığı tuz
Nohut büyüklüğünde diş macunu

Yapılışı
Nohut büyüklüğündeki diş macunu üzerine, 1 çay kaşığı tuz ekleyelim. Elde ettiğimiz bu karışım ile dişlerimizi her gün fırçalayıp ağzımızı çalkalayalım.

MUZ KABUĞU
muz kabuğu ile diş beyazlatma yöntemi
Muz kabuğu, dişlerimizi beyazlatmada çok etkili olmaktadır. Bu işlemi yapabilmeniz için gerekli olanlar;

Malzemeler
1 adet muz kabuğu

Yapılışı
Bir muz kabuğunu alıp dişlerimizin üzerine kuvvetlice 3-4 dakika boyunca sürelim ve 2-3 dakika bekleyelim, daha sonra diş macunu ile dişlerimizi fırçalayıp ağzımızı çalkalayalım, bu işlemi dişlerimizin renginde beyazlama görmeye başlayıncaya kadar günde 2 kez yapalım.

Muz kabuğu içeriğinde potasyum, magnezyum ve manganez gibi dişlerimizi beyazlatmaya yarayan mineraller bolca bulunmaktadır.

HAVUÇ
Havuçların içerisinde diş minesine fayda sağlayan A vitamini vardır. O yüzden havuç dişimizi sarılığından kurtarır ve beyazlatmaya yardımcı olur.

Malzemeler
Yarım taze havuç
çeyrek çay bardağı taze sıkılmış limon suyu

Yapılışı
Havucu soyduktan sonra parçalara ayıralım, bu havuç parçalarını limon suyuna batırıp dişlerimize sürelim, bu karışımı ağzımızda 4-5 dakika beklettikten sona ağzımızı yıkayalım.

ZENCEFİL
Zencefil bol miktarda C vitamini içerir, zencefil kökünün bu özelliği dişlerimizi beyazlatmada yardımcı olur. Burada dikkat etmemiz gereken zencefil macunu dişler üzerinde çok uzun süre bırakmamalıyız.

Malzemeler
1 parça zencefil
1 parça diş macunu

Yapılışı
Zencefili rendeleyip diş macunu ile karıştıralım. Bu karışım ile dişlerimizi fırçaladıktan sonra 2-3 dakika bekleyelim ve daha sonra ağzımızı yıkayalım. Etkili sonuçlar almak için bu işlem haftada 3-4 kez tekrarlanmalıdır.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI
Hindistan cevizi yağının dişlerimizi beyazlatmada etkili olduğu bize anneannelerimizden gelen bir bilgi olduğu bilinmektedir.

Malzemeler
2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

Yapılışı
Yağın tamamını dişlerimize döküp diş fırçası ile fırçalayalım, bu işlemi 5-10 dakika devam ettirip daha sonra ağzımızı soğuk su ile çalkalayalım.

Karanfilin Sağlığa Faydaları ve Besin Değerleri

Bu yazı 75 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak