Hindistan Cevizinin Muhteşem Faydaları

Paylaş
 

Hindistan cevizi ve kendisinden elde edilen yağ düzenli kullanıldığında bir çok sağlık sorununa ve cildinize iyi geleceğini biliyor muydunuz? Sitemizde bugüne kadar bir çok sağlık konusunda yazıları bulunan ve oldukça beğeni toplayan Melike ERDEM bugün sizler için Hindistan cevizinin muhteşem faydalarını açıklıyor. Yapılan bilimsel araştırmalara göre Hindistan cevizi içerisindeki doymuş yağ oranı oldukça yüksektir, evet yanlış duymadınız bu durum belki aklınızda soru işaretleri olmasına neden olabilir ancak doymuş yağ her zaman zararlı değildir, aksine Hindistan cevizinde bulunan yüksek seviyedeki doymuş yağ oranı özellikle cildiniz için besleyicidir.

Hindistan Cevizi Yağı ve Faydaları

Bir diğer adı da copra yağı olan özellikle Hint yarımadasında yetiştirilen doğal bir besin kaynağı olan Hindistan cevizi yüz yıllardır sağlık alanında etkili bir şekilde kullanılmaktadır. İçerdiği özel yağ asitlerinin karışımı sayesinde antibakteriyel özelliği bulunan ve vücudumuzdaki karaciğerin aktif olarak korunmasını sağlamaktadır. Demirden kalsiyuma bir çok vitamin ve mineralleri içerisinde barındıran Hindistan cevizinin dış yapısı kahve rengi içi ise beyazdır.

Bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağının içerisinde 117 kalori, 13.6 gram yağ bulunmaktadır. Anne sütünde de bulunan laurik asit Hindistan cevizi yağının temelini oluşturmaktadır, kolesterol içermeyen yapısı ile sağlığınız için son derece faydalıdır.

 • İç yapısında beyaz bölüm ve içindeki su sağlık için oldukça yararlıdır. Uzmanlar Hindistan cevizi ve suyunu her yaştaki insanlar için önermektedir. Tıpkı meyvenin kendisi gibi yağı da oldukça faydalıdır. Hindistan cevizi yağı doğal yapısı sayesinde güçsüz ve cansız saçlarınız için besleyici özelliğe sahiptir. Banyo yaptıktan sonra düzenli olarak saçınıza masaj yapar sürdüğünüzde saçlarınız hem daha güçlü hemde daha canlı bir görünüm kazanır.
 • Yukarıda belirttiğimiz gibi doymuş yağ oranı oldukça yüksek  (%92) olan Hindistan cevizi vücutta depolanmaz terleme yöntemi ile vücuttan atılmaktadır. Bu sayede vücutta biriken fazla yağın atılmasına olanak sağlar. Ancak zayıflamak için tam anlamıyla etkili bir ürün değildir.
 • Bilinen her hangi bir yan etkisi olmayan Hindistan cevizi ayrıca ağız ve diş sağlığı için oldukça yararlıdır. Enfeksiyon hastalıkları için bilimsel olarak kanıtlanmış başarıları bulunmaktadır.
 • Bağırsakta oluşan parazitlerin yok olmasında etkili olan Hindistan cevizi yağı vücut metabolizmasını arttırır ve toksinlerin dışarı atılmasında yardımcı olur.
 • Kas ve iskelet sisteminin güçlenmesinde, kemik yapısının daha sağlıklı büyümesine katkı sağlar.
 • Kalp hastalıkları başta olmak üzere günümüzde en sık rastlanan sorunlar arasında yer alan damar tıkanıklığı, kolesterol gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Cilt sağlığına özen gösteriyor ve doğal yöntemleri tercih ediyorsanız Hindistan cevizi yağı tam size göre! Her cilt yapısına uygun, etkili bir onarıcı ve nemlendirici özelliğe sahip olan Hindistan cevizi yağı cildinizi gençleştirir ve esneklik kazandırır.
 • Cilt sağlığına özen gösteriyor ve doğal yöntemleri tercih ediyorsanız Hindistan cevizi yağı tam size göre! Her cilt yapısına uygun, etkili bir onarıcı ve nemlendirici özelliğe sahip olan Hindistan cevizi yağı cildinizi gençleştirir ve esneklik kazandırır.
 • İltihaplanmadan dolayı oluşan hasarlı dokuların onarımında oldukça işe yaramaktadır.
 • Epilepsi nöbetleri yaşayanların Hindistan cevizi kullanmasında fayda var çünkü beyne giden kan akışını daha sağlıklı bir hale getiriyor.
 • Vücuttaki yağ/asit dengesini koruduğu için özellikle mide ağrısı, hazımsızlık gibi çeşitli sorunları ortadan kaldırır.
 • Yüzünüzdeki makyaj kalıntılarını derinlemesine temizlemek ister misiniz? O zaman bir kaşık Hindistan cevizi yağını yüzünüze uygulayın, farkı hissedeceksiniz.

Eğer cildiniz için kullanmak istiyorsanız tıpkı krem kullanır gibi bir miktar Hindistan cevizi yağını elinize sürün ve sıvı hale gelinceye kadar ovalayın, masaj yaparak cildinize uygulayın.Hindistan Cevizi Suyu ve Faydaları

Hindistan Cevizi Suyu ve Faydaları

Anne sütü ile bir çok ortak özelliğe sahip olan Hindistan cevizi suyu beyaz iç yapının içinde bulunmaktadır. Şekerin detoksifiye edilmiş hali ile oldukça sağlıklı bir besin kaynağıdır, işte Hindistan cevizi suyunun faydaları.

 • Vücudun sıvı ihtiyacını karşılar ve sıvı kaybını önler.
 • Hücre yenileme özelliği sayesinde cildinizi gençleştirir.
 • Böbrek sağlığı için çok yararlıdır.
 • Sporcu içeceği olarak kullanılır, enerji verir.
 • Fiziksel sağlığa olduğu kadar ruhsal sağlık içinde faydalı olup stresten arındırır.
 • Kabızlık için oldukça faydalıdır.

Türkiye’de pek yaygın olmasa da dünya genelinde Hindistan cevizi tüketimi oldukça fazla. Enerji ve vitamin takviyesi olarak hamile kadınlara önerilmektedir. Anne adaylarının vücutlarında oluşan şişme ve ağrıların azalmasında büyük rol oynar.

Hindistan Cevizinin Zararları Var Mı?

Her doğal ürün gibi fazla ve yanlış kullanımda Hindistan cevizinin de bir takım yan etkileri olabiliyor. Eğer vücudunuz vitamin ve mineral alımı konusunda kısıtlanması gerekli ise Hindistan cevizinden uzak durmanızda yarar var. Ayrıca kan basıncı değerlerinde değişiklik gösterdiği için kullanmadan önce doktorunuza başvurmanızda fayda var. Bundan bir kaç yıl önce doymuş yağ oranı nedeni ile kolesterol yükselttiği öne sürülmüştü ancak son yapılan araştırmalara göre böyle bir sorunun olmadığı anlaşılmıştır.

Bu yazı 170 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak