Çörek Otu Faydaları

Çörek Otu Faydaları
Paylaş
 

Sevgili Peygamberimiz (S.A.V) 14 asır önce şöyle buyurmuştur ‘Şu kara tanede (çörek otu) ölümden başka her derde deva vardır.’ buyurmuşlardır.

Çörek otu Asya’ya özgü bir bitkidir, Latince adı ‘Nigella Sativa’dır. Bu bitki siyah, hilal şeklinde küçük tohumlara sahiptir. Kleopatra’nın güzel ten rengi ve parlak saçlarını çörek otuna borçlu olduğuna inanılır. Kullanımı eski Mısır dönemlerine dayanmaktadır, yaklaşık 3.500 sene önce yaşayan Mısır Firavunu Tutankhamun mezarında çörek otu bulunduğunu biliyor muydunuz? Çörek otu, tohumlarından çoğalır, gevşek ve kum oranı yüksek toprakları sever çiçeklenme döneminden sonra sulanmaz.

Çörek otu yağı alerjiden, hipertansiyona kadar bir çok rahatsızlığın tedavisinde çok fayda sağlamaktadır.

Çörek Otu Besin Değerleri
100 gr çörek otu içerisinde;

İsmi Miktarı
Kalori 344
Toplam Yağ 15 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 88 mg
Potasyum 1,694 mg
Karbonhidrat 52 g
Diyet Lifi 40 g
Protein 16 g
Demir 18,5 mg
Magnezyum 385 mg
A Vitamini 135 IU
Kalsiyum 1,196
C Vitamini 21 mg
D Vitamini 0 IU
B12 Vitamini 0
Bu kadar ufak bitki tohumunun hemen hemen her derde çare olması inanılacak gibi değildir.Çörek Otu Yağı Nasıl Yapılır?

Çörek otu yağı genelde makinelerde soğuk pres dedikleri şekilde elde edilir. Evimizde de çörek otu yapmak aslında çok kolaydır bunun için gereken malzemeler
1 su bardağı çörek otu
üzerini aşacak kadar sızma zeytin yağı

Yapılışı
Çörek otunu blender yada havanda ezin. Koyu renkli bir cam şişeye koyun, üzerini geçecek kadar zeytin yağı ekleyin ve kapağını kapatın, sıcak bir ortamda veya güneş ışığında iki hafta bekletin. Her gün çalkalamayı unutmayın iki haftanın sonunda karışımı bir tülbent yardımı ile süzün. Elde ettiğiniz bu yağı yine koyu renkli cam bir şişede saklayın. Günde bir çay kaşığından fazla tüketmemeye dikkat edin.

Çörek Otu Yağının Faydaları

Kanseri Önler
Kolon kanseri, akciğer kanseri ve beyin tümörü gibi ciddi hastalıkların tedavisinde çok etkilidir. Çörek otunda bulunan iki fitokimyasal (bitkilerde doğal olarak bulunan biyolojik olarak aktif kimyasal bileşenlerdir) Tümör hücrelerinde %52’lik bir azalmaya katkı sağlayabileceğini bilim adamları tespit etmişlerdir. Her iki kimyasal bakımından hayli zengin olan çörek otu yağı kanseri önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olacağı için eşsiz bir yağdır.

Karaciğer Hastalıklarında Kullanılır
Hepimiz biliyoruz ki karaciğer vücuttaki en önemli organlardan birisidir. Hemen hemen her zararlı toksinler karaciğerde birikir, sağlıklı bir karaciğer yapısı, zihnimizi ve vücudumuzu sağlıklı tutmak için en gerekli temel yapı taşlarından biridir. Alkol tüketimi, ilaçların yan etkileri yada karaciğerdeki her hangi bir hastalık sebebi ile fonksiyonları bozulan bu organımızın sağlığına kavuşmasında çörek otu yağı inanılmaz faydalar sağlar. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda bilim adamları çörek otu yağının karaciğerdeki hasarı hem tamir ettiğini hemde hastalığın önlenmesine yardımcı olduğunu keşfetmişlerdir.

Şeker Hastalığına Çok Faydalıdır
Çörek otu yağının kandaki şeker oranını azalttığı kesin olarak Tıp bilim adamları ispatlamıştır. Çörek otu yağı yer yüzünde şekerin önlenmesine yardımcı olan bir kaç maddeden birisidir. Pankreas’ın fonksiyonunu arttırır.

Kilo Vermemizi Sağlar
Diyabet ve Metabolik Bozuklukları dergisi, çörek otu yağının obezite karşıtı özelliklere sahip dünyanın en etkili doğal ilaçları arasında yer aldığını keşfetti. Çörek otu yağı diyabet hastalarına yardımcı olduğu gibi, kilo vermelerine de yardımcı olduğu bilinen harika bir üründür. Bu yağ özellikle kilo alımına sebep olan tetikleyicileri azaltarak milyonlarca aşırı kilolu insanların zayıflamasını sağlamıştır.

Saç Kaybının Önüne Geçer
Henüz sebebi tam olarak bilinmemekle beraber, çörek otu yağının saç dökülmesine iyi geldiği ispat edilmiştir fakat güçlü antioksidan antimikrobiyal özellikleri sayesinde saç kaybını önlediği tahmin edilmektedir. Yağdaki bu özellikler saç köklerini güçlendirmektedir.

Enfeksiyonları Önler
Çörek otunun anlatmakla bitiremeyeceğimiz faydaları arasında vücudumuzda oluşabilecek enfeksiyonlarla mücadelesi de vardır. Bu yağ, deri enfeksiyonları, yumuşak doku enfeksiyonları, zatürre, kan dolaşımı enfeksiyonları gibi tehlikeli ve ciddi hastalıklara karşı direnç sağlamaktadır. Pakistanlı bilim adamları, çörek otu yağının bir çok enfeksiyon hastalıklarını yavaş yavaş kontrol altına aldığını, yavaşlattığını hatta durmasını sağladığını ortaya çıkarmışlardır. İç bakteriyel enfeksiyonlar için çörek otu yağı bitkisel çay gibi içeceğin içerisine eklenebilir cilt enfeksiyonu için ise doğrudan cilde uygulanabilmektedir.

Sindirimi Rahatlatır
Hippocrates’in sindirim sistemi hastalıklarını iyileştirmek için çörek otu yağı kullandığı Tıp çevrelerinde kabul gören bir görüştür. Bu yağ sindirime yardımcı olur, şişkinlik, gaz ve mide kramplarının azaltılmasında etkilidir. Bağırsaklarda olabilen kramp tipi ağrılar için son derece faydalıdır.

Çölyak Hastalığını Tedavi Eder
Bu bir bağırsak hastalığıdır. Gulitensiz beslenmek gerekmektedir. Guliten (özellikle buğday gibi tahıllarda bulunan bir protein grubudur), çörek otu ve yağının çölyak hastalığı tedavisindeki rolü çok önemlidir. İki üç çay kaşığı çörek otunu havanda ezip sabahları aç karnına bir iki yudum su ile alınması gerekir veya kahvaltı arasında tüketebilirsiniz. Tedavi için aynı zamanda Gulitensiz beslenmeye devam edilmelidir. Bu tedavi sabah akşam bir ay süreyle uygulandığı taktirde %70-75 başarılı sonuç alındığı görülmüştür.

Yukarıdaki çölyak hastalığı hakkındaki açıklamalar Prof. Dr. İbrahim SARAÇOĞLU’nun verdiği demeçlerden düzenlenmiştir.

Astım Hastalığına İyi Gelir
Yapılan bir çok bilimsel çalışma, çörek otu yağının düzenli kullanımı veya bu tohum yağının solunması ile astım ataklarında hızlı bir azalma olduğunu ortaya koymuştur. Burun damlası yardımı ile çörek otunu burnumuza sıktığımız zaman tehlikeli astım krizlerinin şiddetini ve sıklığını azaltabiliriz. Radyoloji uzmanı Dr. Mehmet KILIÇ, bronşiyal astım kaynaklı alerjik rahatsızlığını taze öğütülmüş çörek otu tüketerek atlatmıştır. Haber 7’de bu durumu kendisi açıklamıştır. Çörek otunda bulunan timokinon maddesi astıma sebep olan etkenleri azaltmaktadır, ayrıca bu yağ nefes borusunu gevşetme etkisinden dolayı nefes darlığını gidermektedir. Her gün düzenli olarak bir çay kaşığı çörek otu yağını tüketmek astım alevlenmelerini büyük ölçüde tedavi etmektedir.

Yüksek Tansiyonu Düşürür
Damar tıkanıklığı, felç, beyin felci yada beyin kanaması gibi hastalıkların en önemli sebebi bilindiği gibi yüksek tansiyondur. Yüksek tansiyon tedavisi için kullanılan ilaçların yan etkisi bir hayli fazladır. Bütün bu olumsuzluklardan kurtulmanın çaresi ise çörek otu yağıdır. Klinik araştırmalar göstermektedir ki yüksek tansiyonu olanlar çörek otu yağı kullandıkları taktirde tansiyonlarında hissedebilir bir düşme olmaktadır. Çörek otu içeriğindeki yağ kanı sulandırır ve kan basıncının normale dönmesini sağlar kalp ve damar hastalıkları için şifalı olan bu ot ve yağı kalbin kan pompalama basıncını dengeleyen harika bitkilerden birisidir. Kullanımı sırasında ölçüsünün iyi ayarlanması ve doğru kullanılması oldukça önemlidir.

Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

Kullanımı en kolay gıdalardan biri olan çörek otunu öğüterek yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Bitkisel ürün satan mağazalarda çörek otu kapsülleri satılmaktadır, çörek otu yağını (bir çay kaşığı) kadar suya atıp karıştırıp içebilirsiniz. Tadından dolayı rahatsızlık duyarsanız balla veya pekmezle tatlandırabilirsiniz. Çörek otu yağını salatalarda sos olarak tüketebilirsiniz.

Çörek Otu Yağının Yan Etkileri
Hamileler İçin
Çörek otu yağının olumsuz etkilerinden biri hamile bayanlarda görülebilir. Çok tehlikeli olan rahimde dahil olmak üzere düz kas kasılmalarına sebep olabilmektedir. Bu kasılmalar düşük yapma riskini arttırabilir, gebe kadınlara çörek otu ve yağı tavsiye edilmemektedir.

Kalp Hastası Olanlar
Mevcut kalp rahatsızlığınız varsa bu yağı sağlık programınıza eklemeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Çörek otu yağının kan basıncını düşürücü özelliği bilinmektedir, diğer tansiyon ilaçları ile birlikte alınması tehlikeli olabilmektedir.

Mide Rahatsızlığı Olanlar
Çörek otu ve yağı güçlü bir tohumdur. Kullanımı sırasında bazı hassas mideleri tahriş edebilir. Bulantı, kusma, şişkinlik, kramp ve bir takım mide rahatsızlıklarına sebep olabilir. Genellikle ciddi olmasa da bu yan etkilere maruz kalırsanız kullanmayı kesmeniz gerekir.

Hipotansiyon (düşük tansiyon) Varsa
Tansiyon düşürmede çok etkili olan çörek otu yağı yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaç kullanımı varsa zararlı olacaktır. Düşük tansiyon kalp, beyin ve diğer organlara oksijen taşınmasını engellemektedir. Eğer kan basıncı (tansiyon değerleriniz) normalin çok altında ise çörek otu tüketilmesi çok sakıncalıdır.

Ameliyat Olunacaksa
Çörek otu ve yağının, kan pıhtılaşmasını yavaşlattığı bilinmektedir. Ayrıca uyuklamayı arttırır, kan şekerin düşürür. Ameliyata girmeden iki hafta önce çörek otu ve yağını tüketmeyi kesmek gerekir.

Çocuklar İçin
Çocuklarda kısa dönemde ve aşırıya kaçmayan dozlardaki çörek otu ve çörek otu yağı kullanımında her hangi bir sakınca yoktur fakat çocuğun çörek otuna alerjisi varsa ve aşırı dozda kullanılırsa tehlikeli sonuçları olabilir.

Böbrek ve Karaciğere Etkisi
Çörek otu ve yağının yüksek dozda ve uzun süre kullanımı, böbrek ve karaciğerde yorgunluk başta olmak üzere vücuda zarar verebilir. Böbreklerde ve safra kesesinde taş düşürücü özelliği olan çörek otu yağının vücuda zararı olmayan, fark etmediğiniz böbrek ve safra kesesi taşlarını da hareketlendirir, eritebilir ve parçalayabilir. Bu durumda bazen hafif bazende çok şiddetli ağrılara neden olabilir böyle vak’alarda vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Bu yazı 82 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak