İstenmeyen Tüylerden Doğal Yollarla Kurtulma Yöntemleri

İstenmeyen Tüylerden Doğal Yollarla Kurtulma Yöntemleri
Paylaş
 

Her hangi bir sağlık sorunu riski oluşturmasa da, istenmeyen tüyler bir çok insan için utanç verici bir durum olabilir. Hormonsal dengesizlikler, düzensiz adet görmeler, bazı ilaçlar, gebelik sonrası bazı hormonsal değişiklikler tüm kadınlar istenmeyen tüy sorunlarına sebep olabilir. Yaşlandıkça yüzümüz daha fazla ‘şeftali tüyü’ üretmeye başlar vücut tüylerinden “kalıcı olarak” kurtulabilmemiz mümkün olmamakla birlikte aşağıdaki yöntemler, vücut tüylerinizi kontrol altında tutmak için haftalık ve aylık mücadelenizde size yardımcı olacak kadar etki sağlayacaktır.

Vücudun el, ayak, yüz ve sırt gibi görülen bölgelerinde istenmeyen tüyler bir çok kadının karşılaştığı ana kozmetik sorunlardan birisidir. Ağda, lazer epilasyon, elektroliz gibi bir çok yeni teknikler bulunmasına rağmen, bir çok kadın tarafından uygulanması mümkün değildir. Vücudun farklı yerlerinden istenmeyen tüylerin etkili bir şekilde çıkarılması için bir çok eski doğal ev ilaçları bulunmaktadır. Bu ilaçlar doğal olduğu için bir yan etkisi yoktur ve güzellik merkezlerinde elde edilen yöntemlerden çok daha ucuzdur.

Kadınlarda tüylerin uzamasının en büyük nedeni Androjen hormonu dengesizliğidir. Ayrıca kullanılan ilaçlar, düzensiz adet ve stres istenmeyen tüylerin çıkmasına sebep olur.

Doğal Epilasyon Tarifleri
Şuna inanmanızı isteriz ki, vücudunuzdaki istenmeyen tüylerin büyümesini yavaşlatan, vücut tüylerini azaltan ve hatta tamamen ortadan kaldırabilen bazı doğal ürünler vardır. Kendi evnizin rahatlığı içinde bunları kolayca yapabilir ve uygulayabilirsiniz. Bizde sizler için işe yarayacağına emin olduğumuz en iyi tarifleri aşağıda sunuyoruz.

PONZA TAŞI KULLANIN
ponza taşı ile tüy dökücü
Her yerde kolayca bulabileceğiniz ponza taşının ayak topuklarındaki sertleşmiş ölü hücreleri temizlemekten başka faydaları da vardır. Bir ponza taşının tırtıklı dokusu istenmeyen tüyleri, kılları tutup cildinizden çıkarmak için harika sonuçlar verir. Ponza taşı %100 doğal bir epilasyon maddesidir. Kuruttuğunuz cildinize küçük dairesel hareketler yaparak uygulanır ponza taşının gözenekleri tüylerinize yapışacak ve dışarı çekecektir. Uygulama yaptığınız bölgeyi daha sonra nemlendirmeniz gerekir çünkü ponza taşının dokusu cildinizi kurutabilecektir.YUMURTA İLE TEDAVİ
Besleyici özelliği nedeniyle bolca tükettiğimiz yumurtanın vücudumuzdaki istemediğimiz tüyleri yok etmede de çok etkili olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle yumurta akı, şeker, limon ve bal maskesi gibi yapışkan bir maddedir yüzünüzde kuruduktan sonra onu aşağı doğru çekerken istenmeyen yüz tüyleri de beraber gelecektir. İşte yumurta ile istenmeyen tüylerden kurtulma tarifi;

Malzemeler
Yarım çorba kaşığı mısır unu
1 yumurta akı
1 çorba kaşığı şeker
kase

Yapılışı
Kase içine yumurtayı kırın ve sarısını ayırın sadece beyazı kalsın. Yumurta akı içine mısır unu ve toz şekeri ekleyin. Bu üç malzemeyi kase içerisinde iyice karıştırın. Pürüzsüz bir macun haline getirin, daha sonra cildinize bu karışımı maske yapın ve yüzünüzde 25-30 dakika bekletin. Tamamen kuruduğu zaman yüzünüzde bir yumurta maskesi olacaktır en son elinizle maskeyi soyun ve güzelce yıkayın. Cildinizdeki istenmeyen tüylerden kurtulmak için bu uygulamayı haftada 3-4 kez tekrar edin.

YULAF EZMESİ DENEYİN
Yulaf ezmesinin yumuşak dokusu, kurtulmak istediğimiz tüyleri temizleyerek bize her zaman yardımcı olmuştur. Yulaf ezmesi içindeki antioksidanlar ile kızarıklığı azaltabilir ve cildimizi güneşin UV hasarına karşı koruyabilmektedir. İşte tarifi;

Malzemeler
Yarım çay kaşığı öğütülmüş yulaf ezmesi
1 çorba kaşığı organik bal
8-9 damla taze limon suyu

Yapılışı
Bir kase içine yulaf ezmesi, bal ve limon suyu koyup macun kıvamına gelinceye kadar karıştıralım. Bu karışımı yüzümüze yayarak sürelim ve bir maske yapalım. Cildimizde bu karışı en az 20-25 dakika bekletelim. Sürenin sonunda cildimize 3-4 dakika boyunca parmaklarımızla dairesel hareketler yaparak masaj uygulayalım. Artık yüzümüzü yıkayabiliriz bu yöntemi haftada 3-4 kez yapmanız size çok fayda sağlayacaktır.

LAVANTA YAĞI – ÇAY AĞACI YAĞI
Bir çok kadında; aşırı kıllanma, erkeklerde görülen siyah ve kalın kılların meydana getirdiği Hirsutizm denen tıbbi bir rahatsızlık vardır. Yapılan bir takım çalışmalar, lavanta yağı ve çay ağacı yağının deriye lokal olarak uygulandığında kadınların yüz ve diğer vücut bölgelerindeki istenmeyen tüylerden kurtulduğunu göstermiştir. Sizlerle bu tarifi paylaşıyoruz;

Malzemeler
1 tatlı kaşığı lavanta yağı
5-6 damla çay ağacı yağı
Çay ağacı yağı; mersingiller cinsine aittir. Ana vatanı Avusturalya’dır. Dar ve mızrak şeklindeki yaprakların damıtılması ile elde edilir.

Yapılışı
Bir kase içerisine 2 yağı da koyup iyice karıştıralım. Pamuklu bir top yardımı ile bu yağ karışımını yüzümüze uygulayalım olumlu sonucu görmek için 3 ay boyunca günde 3-4 defa tekrarlanması gereklidir.

ÇEMEN OTU KULLANIN
Çemen otu bir çok kadın için, sağlık sorunları ile ilgili çok iyi bir şifalı bitkidir. Faydalarından birisi de kadınların sakal ve göğüs kıllarının erkeklere benzemesinden meydana gelen rahatsızlığı gidermesidir. Çemen otundan en iyi faydayı sağlamak için, bir çay kaşığı tohumu suyun içinde bir gece önceden ıslatıp bekletmek gerekir.

Malzemeler
2-3 çay kaşığı çemen tohumu (1 gece önceden ıslatılmış)
2-3 çay kaşığı mısır unu
1 miktar su
Kase

Yapılışı
Çemen tohumu kap içerisinde iyice ezilip un haline getirilmelidir. Mısır unu ve su ekleyip bir macun kıvamına geldikten sonra yüzümüze uygulamalıyız. 25-30 dakika cildimizde kurumaya bırakılmalı ve daha sonra güzelce yıkamalıyız.

ŞEKER + LİMON KARIŞIMI
Limon suyu, şeker ve su karışımı cildimizdeki istenmeyen tüyleri yok etmede ve yüzümüze doğal bir beyazlık vermede çok faydalı olacaktır. Bu 3 bileşen cildimizdeki ve vücudumuzun diğer kısımlarındaki tüylerin tedavisinde çok etki sağlar işte malzemeler ve yapılış tarifi.

Malzemeler
2 yemek kaşığı şeker
8 yemek kaşığı su
2 çay kaşığı limon suyu

Yapılışı
Küçük bir tas içinde şeker ve su karıştırılır. Çözelti hazır olduğunda, limon suyu da eklenir ve tekrar iyice karıştırılır. Şeker, su ve limon suyu karışımı cildimize bir pamuk yardımı ile sürülür. 20-25 dakika cildimizde kalması sağlanır daha sonra bol suyla yıkayıp kurulanır cildimizdeki istenmeyen tüylerden kurtulmak için bu uygulamayı haftada 3-4 kez yapmamız gerekir.

Yumurta Akı ile Tüylerinizden Kurtulun TIKLA

ŞEKER + BAL + LİMON KARIŞIMI (Bacaklarda ve kollarda tüyler için)
Limon, bal ve su ile karıştırılan şeker vücudumuzdaki istenmeyen tüylerin çıkarılması için çok iyi bir çaredir. Bal mumu gibi davranır, bacaklarda ve kollardaki tüylerin yok edilmesinde çok etkilidir. Bu yöntem çok azda olsa acı verebilir.

Malzemeler
1 çorba kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı limon suyu
1 tatlı kaşığı organik bal
1-2 çay kaşığı Mısır nişastası veya beyaz un
Su
1 parça bez yada ağdada kullanılan şerit
Ağda spatulası

Yapılışı
Küçük bir kase içinde limon, bal ve şekeri iyice karıştırın elde ettiğiniz bu karışımı 2-3 dakika ısıtarak akıcı bir macun haline getirin. Eğer macununuz kalın olduysa biraz su ekleyip tekrar karıştırın. Daha sonra, oda sıcaklığında soğumasını bekleyin bu karışımı kullanmadan önce uygulama yapacağınız bölgeye mısır nişastası veya un sürün. Ağda spatulası ile tüy görmek istemediğiniz bölgelere bu karışımı bolca sürün. Karışımın üzerine temiz bir bez veya ağda şeriti yapıştırıp macunun üzerine bastırarak yapıştırın. 2-3 dakika sonra bezi veya ağda şeridini tüylerin zıt yönünde hızlıca çekip çıkarın. Daha sonra suyla yıkayıp temizleyin kollarınız ve bacaklarınızda istenmeyen tüyler çıktığında bu işlemi tekrarlamalısınız.

MUZ VE YULAF EZMESİ
Muz, cildimizin yumuşak ve esnek olmasını, yulaf ise cildimizin temizlenmesini sağlar. Bu iki ürün birleşince ortaya benzersiz ve etkili bir tüylerden kurtulma tablosu çıkar.

Malzemeler
1 adet olgun muz
2 çay kaşığı yulaf ezmesi

Yapılışı
Olgun bir muzu, kase içinde çatal yardımı ile iyice ezelim. Macun haline gelen muzun içine 2 çay kaşığı yulaf ezmesini ekleyip iyice karıştıralım bu karışımı vücudumuzda istemediğimiz tüylerin bulunduğu bölgelere bolca sürelim ve dairesel hareketlerle masaj yapalım. Bu macun 20-25 dakika cildimizde kalmalıdır, daha sonra güzelce yıkayalım. Haftada 2-3 kez ve bir kaç hafta boyunca bu tedaviyi uygulayarak çok iyi bir sonuçla karşılaşırsınız.

PAPAYA VE ZERDEÇAL
papaya ve zerdeçal ile tüy dökücü krem
Papaya ve zerdeçal karışımı ile yapılan tedavi hassas ciltlerde dahil olmak üzere tüm cilt tipleri için uygundur. Papaya meyvesinin içeriğinde kıl köklerinin parçalanmasını sağlayan böylece kılların uzamasını önleyen bir enzim vardır.

Malzemeler
1 adet soyulmuş papaya
2 yarım çay kaşığı zerdeçal tozu

Yapılışı
Soyulmuş bir papayayı ilk önce bıçakla küçük parçalara ayıralım ve bir çatal yardımıyla macun kıvamına gelinceye kadar ezelim. Bu macundan 2 çorba kaşığı alıp yarım çay kaşığı zerdeçal tozuyla iyice karıştıralım. Elde edilen bu karışımı yüzümüze, bacaklarımıza veya vücudumuzun diğer bölgelerindeki istenmeyen tüylere sürelim. Sürdüğümüz bu karışımla cildimize 20-25 dakika masaj yapalım ve suyla yıkayalım. En iyi neticeyi alabilmek için bu uygulamayı haftada en az -3 kez tekrarlayalım.

PAPAYA VE ALOE VERA
“Papain” olarak da tanınan papaya cilt dokusunu iyileştirmede de yararlıdır. Ciltteki ölü deri hücrelerini temizler ve sağlıklı deri hücrelerini ortaya çıkarır.

Malzemeler
1 çorba kaşığı papaya ezmesi veya tozu
3 yemek kaşığı Aloe Vera jel
1 çorba kaşığı hardal yağı
Yarım çorba kaşığı mısır unu
1 çay kaşığı zerdeçal tozu
Her hangi bir esans yağı
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
Temiz ve kuru bir bez

Yapılışı
Bir kase içerisine, papaya ezmesi, mısır unu aloe vera jeli, zerdeçal tozu, hardal yağı ve esansı koyup macun kıvamına gelinceye kadar karıştıralım. Elde edilen bu macunu, istenmeyen tüylerin bulunduğu bölgelere ters yönde olacak şekilde sürelim. Karışımın kuruması için 20-25 dakika bekleyelim, sürenin sonunda kuru ve temiz bir bezle kıl büyümesinin ters yönünde sürterek macunu çıkartalım. Uygulama yaptığınız bölgeyi suyla iyice yıkayarak temiz bir havlu ile kurulayalım kurulama işi bittikten sonra avucumuza zeytinyağı veya bebek yağı gibi bir nemlendirici döküp masaj yapalım 4 hafta boyunca haftada 4-5 kez tekrarlarsak çok iyi sonuç alabilirsiniz.

SOĞAN VE FESLEĞEN
Soğan, cildimizin güzel görünmesine yardımcı olacak çok faydalı bir üründür. Fesleğen yaprakları ile birleştirildiğinde vücudumuzdaki istenmeyen kılların çıkarılmasında çok yararlıdır. Buradaki marifet, soğan katmanları arasında bulunan ince soğan zarlarını bulup çıkarmaktır.

Malzemeler
2 orta boy soğan
12-15 adet fesleğen yaprağı

Yapılışı
Ufak bir kase içine 2 orta boy soğandan çıkarttığınız ince zarları koyun, üzerine 12-15 adet fesleğen yaprağı ekleyip iyice ezin macun kıvamına gelince vücudunuzdaki istenmeyen tüylerin üzerine bolca sürün yarım saat kadar o şekilde kalması için bekleyin. Daha sonra yıkayın ve kurulayın bu uygulamayı 1,5 ile 2,5 ay arasında haftada 4-5 kez tekrarlamalısınız. Kılların köklerinden tamamen çıktığına emin oluncaya kadar bu işleme devam edin.

KAFUR VE BEYAZ BİBER
Kafur; kışın yapraklarını dökmeyen, tropikal bir bitkidir. Kafur ağacının gövdesi çok faydalıdır, bu gövde su buharı ile damıtılarak kafur yağı elde edilir. Beyaz biber ise bildiğimiz kara biberin beyaz renkli olanıdır. Kafur ve beyaz biber oldukça güçlüdür ve ciltte yanma hissine sebep olabilir bu nedenle tedavinin sadece bacaklarda ve kollardaki istenmeyen tüyler için yapılması tavsiye edilir.

Malzemeler
2 yemek kaşığı beyaz biber
2 yemek kaşığı kafur
1 çay kaşığı badem yağı

Yapılışı
Beyaz biberi ezerek ince bir toz haline getirip bir kase içinde kafur ile karıştırın. Bu iki malzemenin macun haline gelmesi için bir çay kaşığı kadar badem yağı ekleyin. Bu macunu bacaklarınıza veya kollarınıza bolca sürüp 15-20 dakika bekletin. Daha sonra bol suyla yıkayın macunla birlikte istemediğiniz tüylerinde çıktığını göreceksiniz. İleride tüyleri alma işlemi yapmak istediğinizde bu işlemi tekrar etmeniz gerekecektir.

MISIR UNU VE GÜL SUYU
Mısır unu, istenmeyen kılların kolayca çıkarılmasına yardımcı olacak soyulma özelliklerine sahiptir. Gül suyu ise bir temizlik maddesidir ve cildin temizlenmesine yardımcı olur. Bu iki harika ürün bir araya geldiğinde, yapılacak karışım istenmeyen tüylerden kurtulmaya yardımcı olur. Aynı zamanda hassas ciltten kaba cilde ve akne eğilimli cilde kadar her türlü deriyi temizlemeye yardımcı olur. İşte tarifi;

Malzemeler
2 yemek kaşığı mısır unu
2-3 yemek kaşığı gül suyu
1 yemek kaşığı limon suyu

Yapılışı
Bir kase içine önce gül suyunu daha sonra mısır ununu ekleyip karıştırın. Bu karışımın içine limon suyu da koyup bir kez daha iyice karıştırın. Macun kıvamına gelince tüyleri bölgelere sürüp 25-30 dakika iyice kuruyuncaya kadar bekleyin. Daha sonra macunu çıkarıp güzelce yıkayın ve kurulayın. Bu işlemi istemediğiniz tüylerden tamamen kurtuluncaya kadar haftada 3-4 kez tekrarlayın.

MERCİMEK TEDAVİSİ
Vücudumuzdaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için kırmızı mercimek mükemmel bir doğal ilaçtır. Kırmızı mercimek ezmesi ile cildinizi fırçalarsanız temiz, pürüzsüz, yumuşak ve tüylerden arınmış bir deriye sahip olursunuz.

Malzemeler
1 fincan kırmızı mercimek
1 yemek kaşığı organik bal
1 fincan süt

Yapılışı
Kırmızı mercimeği iyice ezerek un haline getirelim bir tas içine mercimek ununu, balı ve sütü ekleyelim ardından iyice karıştıralım. Kıvamlı bir macun elde edince yüzümüze uygulayalım yarım saat kadar kurumasını bekleyelim daha sonra bol suyla yüzümüzü yıkayalım ve kurulayalım. Bu işlemi cildiniz yağlı ise haftada 3-4 kez, kuru cilde sahipseniz haftada bir kez yapmalısınız. Bu karışımın içine gül suyu, patates suyu, kurutulmuş portakal kabuğu tozu eklerseniz cildinizin tonu da mükemmel olacaktır.

İstenmeyen Tüylerden Kurtulmak İçin Basit İpuçları
Aşağıda yazdıklarımız, vücudumuzdaki istenmeyen tüylerden tamamen kurtulmak ve daha iyi sonuçlar almak için takip etmemiz gereken ipuçlarıdır.

1- Bol su, meyve suyu ve sebze suları istenmeyen tüyleri vücudumuzdan çıkarmaya yardımcı olacaktır.

2- Her hangi bir bitkisel ürünü denemeden önce, buhar banyosu yapmalısınız. Bu banyo cildimizdeki gözeneklerin açılmasına yardımcı olur ve o bölgedeki tüylerin kolayca çıkarılmasını sağlar.

3- Hormon seviyenizi düzenlemek ve istenmeyen tüylerin büyümesini azaltmak için düzenli egzersiz seansları yapmalısınız.

4- Sağlıklı bir beslenme programı uygulamak bu sorundan kurtulmak için size fayda sağlayacaktır.

5- Yapacağınız uygulamanın ardından o bölgeyi düzgün yıkamanız gerekir. Hijyen kurallarına uygun temizlik ön şarttır.

6- Stresten uzak bir hayat sürmek için her gece en az 8 saat boyunca uyumanız ve dinlenmenizi sağlamanız gerekir.

7- Yoga ve meditasyon yapmak sizi sakinleştirmeye yardımcı olacaktır.

8- Doğal ev ilaçlarında kesin sonuç almak biraz da uzun zaman ister. Bu nedenle ürünleri denerken sabırlı olmanız gerekir.

9- Bu doğal ürünlerin hazırlanması çok kolaydır ve çoğu malzeme evinizde yaygın olarak bulunur veya marketlerden rahatlıkla alabilirsiniz. Bu ilaçları hazırlamak için çok saba sarf etmenize gerek yoktur.

Kimyasal Tüy Dökücü Kremlerin Zararlarını Öğrenmek İçin Tıklayın

Lazer Epilasyon Cihazları ve Detaylı Bilgiler

Bu yazı 275 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak