Zerdeçal Nasıl Kullanılır Faydaları Nelerdir

Paylaş
 

Bilim dünyasında özel bir yere sahip olan zerdeçal baharatlar arasında özel bir yere sahip. Dünya genelinde etkisin kanıtlanmış özellikle doğu ülkelerinde aktif tedavi yöntemi olarak kullanılan zerdeçal içeriğinde bol miktarda kurkumin pigmenti ve yararlı yağlar barındırmaktadır. Hint safranı olarak da isimlendirilen ve yemeklerde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan zerdeçal toz ve katı halde bir çok aktarda bulabileceğiniz bir üründür.

Bir çok faydası bulunduğu kanıtlanan, kanserden diyabet hastalığına pek çok ciddi sağlık sorununu önlediği bilinen zerdeçalı tüketirken taze olmasına özen göstermelisiniz. Kurkumin özünden oluşan içerisinde bol miktarda C ve E vitamini barındıran zerdeçal sağlık sorunlarını önleme konusunda oldukça başarılı bir bitkidir. Zerdeçalı taze ve yalın olarak tüketmeniz son derece önemlidir, işlenmiş veya besleyici özelliğini kaybetmiş zerdeçal yağı gibi ürünler ise aynı faydayı sağlamamaktadır.

Toz halinde aldığınız zerdeçalı hızlı bir şekilde tüketmelisiniz çünkü içerisinde yer alan kurkumin özütleri zaman içerisinde etkisini yitirir ve beklenen faydayı sağlayamaz. Taze zerdeçalın %10’u yararlı yağlardan oluşur, bu yağlar kanserli hücrelerin iyileşmesini sağladığı gibi psikolojik yönden de insan sağlığına oldukça yararlı etkileri görülmektedir.

Zerdeçal Faydaları

Doğal tedavi yöntemlerine ve doğanın mucizesine en iyi örneklerden birisi zerdeçaldır. Bizde Pembe Sihir olarak sizler için zerdeçalın tüm faydalarını detaylı olarak inceledik, aşağıda yer alan faydalar taze ve doğal zerdeçalın vücudunuz için yaptığı katkıyı göstermektedir.Kansere Karşı Zerdeçal
Bir çok kanser türüne karşı bağışıklık sisteminizi zerdeçal ile güçlendirebilirsiniz. Laboratuvar ortamlarında yapılan detaylı araştırmalar neticesinde içerisinde bulunan antioksidan özelliği sayesinde cilt, bağırsak ve meme kanserine karşı vücuda direnç kazandırdığı tespit edilmiştir.

Zerdeçal Alzheimer Düşmanı
Yaşlılıkla ortaya çıkan sorunlardan bir tanesi olan unutkanlık ve ileri seviyesindeki alzheimer için zerdeçal tüketebilirsiniz. Beyinde oluşan zararlı iltihapları önleyen yapısı sayesinde beyin hastalıklarını önleyebilirsiniz.

Zerdeçal Kan Şekerini Dengeler
Günümüzde en çok rastlanan hastalıkların başında şeker geliyor, karabiber ile tüketildiğinde kandaki şeker oranını dengeleyerek şeker hastalığını ortadan kaldıran zerdeçal kandaki yağ miktarını da düzenliyor.

Hazımsızlık İçin Zerdeçal Tüketin
Sindirim sisteminizi güçlendirme özelliğine sahip olan ve vücuttaki safra miktarını arttırma özelliği bulunan zerdeçal bağırsaklarda bulunan zararlı bakterileri de temizleme özelliğine sahiptir.

Eklem Ağrılarınızı Azaltır
yanlış beslenme, yaşlılık, hareketsizlik ve şişmanlık gibi nedenlerden dolayı oluşan eklem ve kas ağrılarınız varsa zerdeçalı şiddetle tavsiye ediyoruz. Ayrıca romatizma ağrıları içinde bu ürünü tüketebilirsiniz.

Maydanoz Suyunun Faydaları Alternatif Konu : Maydanoz Suyunun Faydaları

Zerdeçalı Hazırlama Yöntemi

İçerisine ekleyebileceğiniz ek gıda maddeleri ile birlikte güzel bir karışım hazırlayabilirsiniz. Tüketmiş olduğunuz gıdaların içerisine zerdeçal ekleyebilirsiniz, bu gıdanın renginde ve kokusunda bir farklılık yaratmadan daha uzun süreli korunmasını sağlayacaktır.

Evinizde zerdeçal karışımı yapmak oldukça kolay. Bir kap içerisine bir bardak yoğurt, bir çay kaşığı kenevir yada çörek otu yağı, iki şeker kaşığı tarçın, iki şeker kaşığı çiya tohumu, yarım çay kaşığı karabiber ve iki tatlı kaşığı taze zerdeçalı döküp güzelce karıştırıp tüketin.

Zerdeçal Çayı Hazırlama

Zerdeçal Çayı HazırlamaYukarıdaki tarife ek olarak evinizde zerdeçal çayı veya suyunu da hazırlayabilirsiniz. 1 çay kaşığı zerdeçal, beş bardak su, bal ve limon suyu bu karışımı hazırlamak için yeterli olacaktır. Küçük bir tencere içerisine suyu ve zerdeçalı koyup kaynatın, ardından süzgeç yardımı ile üzerinde oluşan tortuları atın ve üzerine bal ile limon suyunu ilave edip içebilirsiniz.

Sinir sisteminizi rahatlatıp ayrıca kilo vermenizi sağlayan zerdeçal çayı güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

Zerdeçalın Zararları Var Mı?

Zerdeçalı hamileler ve yeni ameliyat olmuş kişilerin tüketmemesi önerilir. Ayrıca her ne kadar doğalda olsa fazla tüketildiğinde kalp ritmi bozuklukları ve kusma gibi şikayetler görülebilir, baharatlara karşı alerjiniz varsa zerdeçalı yoğun olarak kullanmamalısınız.

Bu yazı 228 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak