Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer Doğal Yöntemler
Paylaş
 

Vücudumuzdaki deriyi pastaya benzetebiliriz, katmanlı bir yapısı vardır ve epidermis derinin en üstteki tabakasıdır, onun altında dermis adı verilen tabaka gelir. Derideki bu tabakaların kalınlığı vücudumuzun farklı bölgelerinde değişiklik gösterir. En kalın olduğu yerler 0,5 mm ile el içi ve ayak tabanıdır en ince olduğu yerler ise 0,1 mm ile göz kapakları ve göz çevresidir. İnce yapıda olan göz kapağı ve göz çevresi derisi şeffaflaşarak alttaki damarların daha belirgin hale gelmesine sebep olur. Bu damarlar göz altında mor/mavi karışımı halka biçiminde bir görüntü oraya çıkarır. Basitçe anlatmak istersek; göz çevresindeki koyu halkalar, gözümüzün altındaki ince kan tabakasının, kan damarlarını ve içerlerdeki kanı vücudumuzdaki her hangi bir yere göre daha net bir şekilde göstermesinin bir sonucudur. Şu konuyu da bilmemizde yarar vardır, göz altlarının mor renkte olmasının sebebi o bölgede damarlarda dolaşan kanın renginin mavi olması ebette değildir. Cildimizdeki derinin alt dokusu sadece mor ışık dalgalarının içinden geçmesine izin verir sonuç olarak da mavi ışık geri yansır ve damarlar morumsu gözükür. Göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Şeyda ATABAY açıklamalarında şöyle demektedir “sosyal hayatımızda özellikle ikili ilişkilerimizde en fazla iletişime geçtiğimiz bölge göz ve çevresidir yorgunluğumuzu ve zindeliğimizi yansıtır. Yaşımızla, çevre ile beslenmemizle bünyemizde olan değişikliklerin en çok dışa vurduğu bölgedir.” Bu kadar önem taşıyan vücudumuzun bu bölgesi çeşitli çizgilerin, kırışıklıkların, şişkinliklerin ve morlukların en dikkat çektiği alandır. Özellikle kadınlar için büyük problem olan bu tatsız görünüşün başlıca sebeplerini şöyle sıralayabiliriz.

Göz Altı Morluklarının ve Şişkinliklerinin Sebepleri

 • Uykusuzluk
 • Düzensiz yaşam biçimi
 • Alkol ve sigara kullanımı
 • Genetik faktörler
 • Bazı egzamalar
 • Bir takım alerjik haller
 • Bazı çevresel koşullar
 • Kilo kaybı
 • Yaşın ilerlemesi
 • Aşırı çalışma, yorgunluk
 • Vitamin eksikliği
 • Stres
 • Kötü beslenme
 • Cildin aşırı susuz kalması
 • Demir eksikliği
 • C vitamini eksikliği, göz altında şişkinliğe (torbalara) yol açabilir
 • Özellikle geceleri tüketilen çok fazla miktarlarda tüketilen çay yada kahve
 • Aşırı baharatlı ve çok tuzlu yiyecekler
 • Bazı ilaçların yan etkileri
 • Böbrek, karaciğer, troid ve kalp hastalıkları göz kapağı şişliğine sebep olur

Göz Altı Morlukları İçin Bitkisel Çözümler

Göz altı morluklarını ve halkalarını gidermek için kozmetik üreticileri bir çok ürünü piyasaya sürmüşlerdir. Morluklar ve halkalar bir şekilde kozmetik ürünlerle kapatılsa da çöküklüğün saklanamadığı görülmektedir. Aşağıda sizlere doğal ve organik ürünlerle bu tatsız durumdan kurtulmanın tariflerini vereceğiz.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun Göz Altı Morlukları İçin Önerileri
1. Tarif
Malzemeler
1 tutam papatya
1 fincan sıcak su
1 adet çiğ patates

Yapılışı
Papatya çayını demlerken, bir adet patatesi rendeleyip püre kıvamına getirelim. Bu püreyi göz çevresine yayarak bir saat bekletelim ardından papatya çayı ile yüzümüzü yıkayalım. En son ılık su ile durulayıp kurutalım.2. Tarif
Malzemeler
1 tutam ebegümeci
3-4 çay kaşığı çiğ süt

Yapılışı
Ebegümeci ve çiğ sütü bir kap içerisinde iyice karıştırıp göz çevresine maske yapalım. 20 25 dakika cildimizde beklettikten sonra yıkayalım.

Suna Dumankaya’nın Göz Altı Morlukları İçin Tarifleri
Tanınmış güzellik uzmanı Suna Dumankaya’nın göz altındaki morlukları ve şişkinlikleri için verdiği tarifleri sizin için derledik. İşte bir kaçı;

1. Tarif
Bir tatlı kaşığı tatlı badem yağı ve bir tatlı kaşığı limon suyunu bir kap içerisinde güzelce karıştırıp göz çevresine sürün. Bir saat kadar etkisini göstermesi için bekleyin, daha sonra güzelce yıkayıp kurutalım.

2. Tarif
Çiğ bir patatesi yıkayıp kabuklarını soyduktan sonra rendenin ince tarafı ile rendeleyin ve eczaneden alacağınız gazlı bezin arasına koyup yarım saat bekleyin. Her akşam rendelenmiş patatesten bir tatlı kaşığı alıp bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı tatlı badem yağı ile karıştırın daha sonra bu karışımı göz altı bölgesine sürün. Bir kaç gün bu işlemi tekrar ederseniz sizi rahatsız eden mor halkaların renginin açıldığını görebilirsiniz.

3. Tarif
Bir adet olgun bir inciri ikiye bölün her akşam 20-30 dakika boyunca bu incir dilimlerini morlukların üzerinde bekletin, inanılmaz faydasını göreceksiniz.

4. Tarif
Her akşam bir elmanın suyunu sıkın ve bir pamuk aracılığı ile elma suyunu yüzüne kompres yapın. Soyduğunuz elmanın kabuklarını da yüzünüze yapıştırıp bekletin.

5. Tarif
Yarım elma ve yarım patatesi soyup rendeleyip bir kap içerisinde karıştırın. Bu karışımı gazlı bezin arasına koyup göz altlarında bekletin daha sonra bir miktar taze havuç suyu ile biraz havuç yağını karıştırıp göz altlarına masaj yapın bu işlemleri her gün yaparsanız çok faydasını göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Ahmet Maranki’nin Göz Altı Morlukları İçin Tarifleri
Verdiği bitkisel ve organik tariflerle Türk halkının beğenisini ve sempatisini toplayan Ahmet Maranki’nin göz altı morlukları ve şişkinliklerini gidermek için tarifi aşağıdadır.

Malzemeler
1 çay kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı buğday yağı
2 çay kaşığı patates suyu

Yapılışı
Bu 3 ürünü de bir tas içerisinde karıştırıp göz altı bölgesine maske yapın bu maskeyi her gün uygulamanız ve her seferinde maskeyi yeniden hazırlamanız gerekecektir. Bir hafta içinde morlukların beyazladığını fark edeceksiniz. Maskenin yüzünüzde 3 dakika kalması yeterli olacaktır daha sonra güzelce durulayın.

Göz Altı Morlukları İçin Farklı Tarifler

1. Tarif
Bitkisel bir tedavi yöntemi olmasa da her sabah gözlerinizin altını bir parça buz ile silin. Buz o bölgedeki kan akışını hızlandırıp damarları genişletir.

2.Tarif
Salatalık ; iltihap giderici ve şişlik indirici özelliklere sahip bir soğutma maddesidir. Salatalık dilimlerini yarım santim aralıklarla kesip buz dolabında bir müddet soğumaya bırakın. Daha sonra dolaptan çıkardığınız salatalık dilimlerini ısınana kadar gözünüzün üzerine koyun bu basit işlemi her gün düzenli aralıklarla tekrarlayın.

3. Tarif
Ananas ve papaya; göz altı morluklarını gidermeye ve şişlikleri indirmeye yardımcı olup doğal antioksidanlardır. Bu meyvelerin ikisi de şişlik indirici, morlukların giderilmesinde yardımcı olan bromelain adı verilen bir enzim deposudur. Bu enzim kan pıhtılaşması ve kan pıhtılarının oluşumunu etkileyerek morlukları ve şişlikleri giderir. Pıhtılaşmayı oluşturmak için kanın ihtiyaç duyduğu “fibrin” adı verilen proteinin üretimini azaltır. Kandaki daha az fibrin ile şişlik ve morarma azalır.

4. Tarif
Eşit miktarlarda domates suyu, bal, limon suyu ve zerdeçal karıştırılarak yapılan sıvı göz altlarına sürülür ve 15-20 dakika bekletilir. Ilık su ile yıkandıktan sonra pamuğa batırılmış organik zeytin yağı ile dairesel hareketler yaparak masaj yapılır.

5. Tarif
Zerdeçal ile ananas suyu yada zerdeçal ile badem yağı karışımı hazırlanır ve göz altlarına sürülür. İki saat bekletildikten sonra ılık suyla yıkanıp kurutulur.

6. Tarif
Taze nane yaprakları iyice kıyılır ve içerisine limon suyu eklenerek hamur kıvamında bir karışım elde edilir. Göz altlarına sürülerek 15-20 dakika beklenilir daha sonra yıkanıp kurutulur. Ara vermeden her gün yapılmalıdır.

7. Tarif
Yarım kilo havuç ve 50 gram kişniş karıştırılarak suyu çıkartılır. İki ay boyunca her gün içmek gerekir.

8. Tarif
Sıvı (K) vitamini göz altlarına sürülür, morlukları gidermede çok etkili olduğu bilinmektedir.

9. Tarif
Ufak pamuk toplarını gül suyu ile ıslatıp göz altlarına koymak gerekir. Bu şekilde 15 20 dakika bekletip daha sonra yıkanmalıdır.

Göz Çevresindeki Kırışıklıklar İçin Doğal Çözümler

Bu yazı 87 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak