Kivinin Faydaları Nelerdir? Kivinin Bilinmeyen Özellikleri

Kivinin Faydaları Nelerdir Kivinin Bilinmeyen Özellikleri
Paylaş
 

Kivi meyvesinin eti oldukça parlak, yeşil renge ve farklı zengin bir tada sahiptir. Kivinin tadı portakal, limon, kavun ve çileklerin karışımına benzer. Bilimsel adı Actinidia deliciosa olan ve dünyada en çok Çin’de yetiştirilen kivi ülkemizde de Karadeniz bölgesinde üretimi yapılan son derece faydalı bir besin kaynağıdır. Cilt güzelliğinde doğallıktan yana olanlar kivinin cilde faydaları konusunda eminiz derin bir araştırma içerisine girmişlerdir. Bunun yanı sıra genel olarak kivinin faydaları nelerdir? Şeklinde oldukça sık sorularla karşı karşıya kaldığımız için size başka hiç bir yerde bulamayacağınız kivinin faydaları hakkında geniş bir yazı hazırladık. İşte besin değerlerinden, kivinin faydalarına kadar pek çok bilgiyi bulabileceğiniz eşsiz bir yazı sizlerle;

Kivinin Besin Değerleri

Aşağıdaki tabloda 100 gram kivide bulunan vitamin ve mineralleri inceleyebilirsiniz.

İçeriği Miktarı
Kalori 61
Diyet Lifi 3 gram
Şeker g gram
Protein 1,2 gram
A Vitamini %1 RDA
C Vitamini %1,54 RDA
Demir %1 RDA
B Vitamini %6 RDA
Magnezyum %4 RDA
Potasyum %8 RDA
K Vitamini %3 RDA
Bakır %10 RDA
E Vitamini %7 RDA
Folik Asit %4 RDA

Kiviyi aynı yumurta tüketir gibi yemeliyiz böylece meyvedeki tüm vitamin ve mineralleri eksiksiz bir şekilde almış oluruz. Metal bıçak ile dilimlenen meyvelerin besin değerlerinin bir kısmının yok olduğunu biliyor muydunuz? İşte bu sebeple kiviyi mümkün olduğunca metal ile temas ettirmeden tüketin.

Herkes kivinin içini tüketir ancak bir çok kişi kivinin kabuğunun da faydalı olduğunu bilmemektedir. Kivi kabukları, bağırsakların zararlı bakterilerden temizlenmesine yardımcı olur ayrıca bu kabuklar serbest radikallerle mücadelede en az meyvenin içi kadar etkilidir ve hazmı kolaylaştırarak şişkinlik problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Kivinin Faydaları

Kivi sağlığımız için gerekli olan bir çok vitamin ve mineraller ile yüklüdür. Şimdi sizlere bu meyvenin sağlık için faydalarını sıralıyoruz.

Uyku Sorununu Çözer
Taipei Medical University tarafından yapılan kapsamlı bir araştırmaya göre kivi meyvesinin içeriğindeki antioksidanlar ve serotoninler uyku bozukluklarını tedavisinde yararlı olabileceğini ortaya koymuştur. Uyumadan önce yenilecek iki adet kivinin uyku düzenini sağladığı ve rahat bir uyku uyumanıza destek olduğu ortaya çıkmıştır.Kalp Sağlığı ve Kalp Hastaları İçin
Bu egzotik meyve, diyet lifi ile yüklüdür. Bu lifler çeşitli hastalıkların oluşmasını engeller. Leeds Üniversitesi uzmanları lif bakımından zengin gıdaların tüketiminin artması hem kardiyovasküler hastalık, hemde koroner kalp hastalığı riskinin azaltılabilir özelliği olduğunu vurgulamıştır. Ayrıca yüksek lifli gıdaların kan basıncını, kolesterol ve kan şekeri gibi metabolik beelirleyicileri kontrol ettiği bilinmektedir. Kivi kilo kaybı yaptığı için genellikle diyabet hastalarına önerilmektedir.

Sindirme Yardımcı Olur
Kivi, protein çözme özellikleri ile bilinen ‘Aktinidia’ enzimi içerir. Bu enzim proteinlerin sindirilmesini sağlar. Ayrıca bağırsak problemi olan hastalar tarafından güvenle tüketilebilir.

Hamileler İçin
Hamilelikte kivinin faydaları oldukça fazladır. Bu meyve yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunan B vitamini türü olan Folat bakımından çok zengindir. Bu vitamin cenin ‘Fetus’ gelişimine yardımcı olur ve bebeğin sağlıklı gelişimini destekler ayrıca kivi gelişmekte olan çocuklar içinde ideal bir besindir.

Kan Dolaşımını Düzenler
Harika meyve kivi içerdiği A, B6, B12 ve E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum gibi mineraller ile damarlardaki kan dolaşımının daha düzgün ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Sinir ve kas fonksiyonlarını düzenlemede magnezyum önemli bir etkendir.

Cildi Gençleştirir
Hepimiz C vitamininin cildimiz için ne kadar önemli olduğunu bilmekteyiz. Doğal bir cilt bakımı olan kivinin 100 gramında 92,7 mg C vitamini bulunur. Bir çok pahalı ve kimyasal kremlerin içeriğinde C vitamini vardır, ancak bunlar kimyasal olduğu için cildinize yarardan çok zarar getirmektedir. Oysa kivi, sadece lezzetli ve besleyici değil aynı zamanda cildinizi gençleştirmek için harika bir üründür. Kivi suyunun düzenli tüketimi cildimizdeki toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Mükemmel bir parlaklık vererek pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar. Sadece içerek değil, maske yaparak da aynı etkiyi sağlayabilirsiniz bunun için aşağıda size güzel bir tarif hazırladık.

Malzemeler
1 kivi
Yarım avokado
1 tatlı kaşığı organik bal

Yapılışı
Yarım avokado ve bir kiviyi iyice ezerek macun kıvamına getirin. Bu karışıma 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek tekrar karıştırın. Daha sonra bu macunu yüzünüze ve boynunuza sürerek maske yapın. 15-20 dakika bekledikten sonra bol su ile yıkayın.

Pürüzsüz ve parlak bir cilt elde etmek için, kiviyi soyduktan sonra kabuğunun içini her gün yüzünüze masaj yaparak sürün. Bu meyvenin kabuğunun içi ölü cilt hücrelerini döker ve cildinizi kusursuz, pürüzsüz bir hale getirmeye yarayan enzimler içerir.

Cilt Sağlığınız İçin Ev Yapımı Meyve Suları

Saç Dökülmesini Önler
E ve C vitamini bakımından zengin meyveler saç dökülmesini önler ve saç sağlığını korurlar. Kivi, her iki temel vitaminle doludur ve bu tropikal meyve kan dolaşımını uyaran ve böylece saç büyümesini hızlandıran magnezyum, fosfor ve çinko gibi mineraller içerir. Ayrıca kivide saç sağlığını iyileştirmek için gerekli olan bir besin maddesi demirde bol miktarda bulunmaktadır.

Kanserle Savaşır
Kanserden korunmak için günlük beslenmemize kiviyi mutlaka ilave etmeliyiz. Bu meyvenin C vitamini açısından ne kadar zengin olduğunu yukarıda bir kaç kez anlattık. Cilt kanserine yol açan serbest radikalleri temizlemede C vitamini çok yarar sağlar. Tek bir kivi günlük ihtiyacımız olan bu vitamininin %77’sini karşılamaktadır. Ayrıca kivi kolon kanserini önlemeye de yardımcı olmaktadır. Bu lezzetli meyvenin yeşil renkli etli kısmı, kolonda ( kalın bağırsak ) iyi bakterilerin büyümesini teşvik etmeye yardımcı olan ve kolon kanseri riskini azaltan çözünür lif içerir.

Solunum Bozuklukları İçin
Astım veya kronikleşmiş öksürük rahatsızlığı olanlar için C vitamini çok faydalıdır. Kivi, solunum sistemini yatıştırır, hırıltı ve burun tıkanıklığı gibi rahatsızlıkları kontrol eder. Dünyaca ünlü tıp dergisi Thorax, haftada sadece bir porsiyon tüketenlere kıyasla hırıltıda %44’lük bir düşüşe sahip olduğunu belirtmişlerdir.

Benzer şekilde nefes darlığı ve kronik öksürük sırasıyla %33 ve %27 oranında azalmıştır. Astım hastası olanlarda bolca kivi tükettiklerinde rahatsızlıklarının %50 oranında azaltmış olacaklardır.

Şekeri Kontrol Altında Tutar
Kivi, şeker hastaları için güvenle tüketebilecek bir meyvedir. İçeriğindeki yüksek lif ve fruktoz sayesinde hastalar tarafından endişe edilmeden yenilmesini sağlar. Bu meyve, kan şekeri seviyelerindeki ani yükselmeleri dengeler. Ek olarak kivi, kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Saçların Beyazlamasını Önler
Özellikle genç yaşlarda saçların beyazlaması çoğu kişide moral bozukluklarına neden olur. Kivi meyvesinde bulunan yüksek miktardaki bakır, saçın doğal rengini koruyarak erken yaşta saçların beyazlaşmasını önler.

Saç Beyazlamasına Kesin Çözüm İçin TIKLAYIN

Göz Altı Tedavisinde Kullanılır
Hemen hemen her kadın çirkin göz altı halkalarından kurtulmak için doğal bir tedavi yöntemi arar. Bu dertten küçük bir dilim kivi yardımıyla kurtulmak mümkündür. Gözlerinizin altına ince dilimlenmiş bir kivi koyun ve yarım saat bekletin ardından yüzünüzü normal su ile güzelce yıkayın. Bu işlemi düzenli olarak her gün yaparsanız göz altındaki koyu bölgelerin renginin açıldığını göreceksiniz.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler

Güneş Hasarlarını Önler
Kivi meyvesi güneşin zararlı ışınlarıyla savaşan ve güneşten zarar görmemizi engelleyen amino asit deposudur. Bu meyvenin soğutma etkisi, güneşten etkilenen bölgeyi yatıştırmaya yardımcı olur. Tedavi için güneş yanığı olan bölgeye bir kaç dilim kivi koymanız yeterli olacaktır.

Kabızlığı Önler
Günümüzde kronik kabızlık şikayeti her geçen gün artıyor. Kabızlığın başlıca nedenleri beslenme yetersizlikleri, günlük olarak yeterli miktarda su tüketilmemesi ve lif ihtiyacının karşılanmamasıdır. Kivi meyvesi lif bakımından yeterli kaynağa sahiptir ve yüksek oranda su içerir. Meyve içerisindeki çözülebilir lifler dışkıyı gevşetmeye ve daha kolay dışarı atılmasını sağlar.

DNA Hücrelerini Korur
Bu meyvenin içeriğindeki vitaminler, mineraller ve antioksidanlar DNA hücrelerini koruduğu gibi aynı zamanda hasarlı DNA’ları da onarır.

Çinko İçeren 15 Gıdayı Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Bu yazı 24 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak