C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? C Vitamini Hakkında Her Şey

C-Vitamini-Hangi-Besinlerde-Bulunur-C-Vitamini-Hakkında-Her-Şey
Paylaş
 

Vücut sağlığı bakımından oldukça gerekli olan C vitamini, suda erime özelliği olan ekşi bir tada sahip olup bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. C vitaminin en büyük özelliği suda kolay bir şekilde erimesidir ayrıca vücutta depolanması sayesinde vücut kaslarının güçlenmesine olanak sağlar. Bazı bitki ve hayvanlarda C vitamini kendiliğinden üretilirken insanlarda besin veya takviye gıda yoluyla alınmaktadır.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

C vitamini açısından zengin bir çok besin bulunmaktadır. Sizler için c vitamini içeren besinleri listeledik.

  • Yeşil & Kırmızı Biber : Yoğunluk bakımından biberler C vitamini açısından oldukça zengin besinlerin başında geliyor. 100 Gr biberde ortalama %225’lik oranda C vitamini bulunmaktadır.
  • Kivi : 100 Gr kivinin %92’si C vitamini barındırmaktadır.
  • Portakal : 100 Gr portakalda ortalama 50 mg C vitamini bulunmaktadır
Yukarıda sadece içerik çokluğu bakımından C vitamini barındıran gıdaları listeledik, ancak bu kadar değil daha bir çok gıdada C vitamini bulunmaktadır.
Soğan
Bezelye
Patates
Limon
Çilek
Domates
Şalgam
bu gıdalarda da C vitamini bulunmaktadır. C vitamini olan meyveler sağlık için oldukça yararlıdır ve mutlaka tüketilmesi gereklidir.

C Vitamini Faydaları

C vitamini hemen hemen bütün üst solunum enfeksiyonlarına (grip, boğaz ağrısı, öksürük, iyi gelmektedir. Damar sertliği, yüksek kolesterol ve bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği de bulunan C vitamini astımdan göz sağlığına kadar daha bir çok hastalığa iyi geldiği uzmanlar tarafından belirtilmiştir.

Kansızlığın önlenmesinde etkin bir şekilde kullanılan C vitaminini aşırı tüketmek bazı olumsuzluklara da neden olabilmektedir. 20 yaş üstü sağlıklı bireyin günlük C vitamini ihtiyacı 75 mg’dır. Bunun üstünde alındığında bulantı, kusma ve böbrek rahatsızlığı ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca aşırı C vitamini tüketmek hastalığın iyileşmesini hızlandırmaz.C Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

C vitamini eksikliği ciddi hastalıkların oluşmasına neden olabilmektedir. Sürekli grip olmak, öksürük gibi basit hastalıkların yanı sıra kalp, damar ve göz gibi ciddi hastalıkların oluşmasına da neden olmaktadır. C vitamini eksikliği belirtileri arasında en sık rastlananı demir eksikliği, kansızlık ve eklem ağrılarının şiddetli bir şekilde yaşanmasıdır.

Yaş Gruplarına Göre C Vitamini İhtiyaçları

0-1 Yaş 1-3 Yaş 4-6 Yaş 7-9 Yaş 10-12 Yaş 13-20 Yaş 20+ Yaş Gebeler
30 MG 35 MG 50 MG 60 MG 75 MG 90 MG 75 MG 100 MG

Takviye gıdalar ile C vitamini almak pek sağlıklı bir yöntem değildir. Üstte yer alan besinlerle birlikte C vitamini eksiğinizi giderirken ayrıca farklı mineral ve vitaminleri de almış olursunuz.

Bu yazı 167 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak