Diş Ağrısına Ev Yapımı Doğal Çözümler

Diş Ağrısına Ev Yapımı Doğal Çözümler
Paylaş
 

Sağlığımızı korumamız için çok gerekli olan besinlerin sindirimini sağlayan en önemli organlarımızın biri olan dişlerimiz, sindirimin yanı sıra yüz güzelliği ve konuşma açılarından da önemli bir yere sahiptir. Bir çok diş hekimi ‘her şeyin bir ömrü olduğu gibi dişlerimizin de bir ömrü vardır ve dikkat etmediğimiz sürece onları çok kolay kaybederiz’ demektedir. Dişteki ağrı her yaştaki insanın karşılaşacağı en büyük sorunlardan biridir. Dişlerde çürüme, diş eti iltihabı ve diş minesinin aşınması gibi etkenler nedeniyle dişlerde ağrılar görülür. Diş ağrısı ilk önce hafifi derecede başlar o yüzden fazla önemsenmez fakat bu ağrı kendiliğinden geçmez ve giderek dayanılmaz bir hal alır. Bizde sizlere bu yazımızda diş ağrısına ev yapımı ve tamamen doğal olan yöntemlerden bahsedeceğiz, unutmayın bu yazıyı dişleriniz ağrımaya başladığında değil sağlıklıyken de okumanızda büyük yarar var.

Dişlerimizi Nasıl Koruruz?

Dişlerimizin daha uzun ve sağlıklı kalabilmeleri için uzmanların yapılmasını ve kesinlikle yapılmaması gereken şeyleri listelediği bölümü aşağıdan inceleyebilirsiniz.

 • Kürdan dahil dişlerimizi hiç bir kesici alet ile karıştırmamalıyız.
 • Diş eti temizliğinde diş ipi kullanılmalıdır.
 • Alkol ve sigara tüketimi diş sağlığı için çok zararlıdır.
 • Her akşam yatmadan önce ve yemeklerden sonra dişlerimizi kurallarına uygun fırçalamalıyız.
 • Diş sağlığı korumak için 2 yaşından sonra çocukların meme ve biberon kullanmasını önlemeliyiz
 • Çok sıcak ve çok soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınmalıyız.
 • Ağzın açık olarak uyunması dişlerimiz için zararlıdır, bunun önüne geçmek için burnumuzda oluşan tıkanıklık giderilmelidir.
 • Diş doktorumuz gerekli görmediği sürece diş çekimi yaptırmamalıyız.
 • Diş çekimi konusunda bilgisi olmayan kişilere kesinlikle dişlerimizi çektirmemeliyiz.
 • Badem, fındık ve ceviz gibi yiyecekler dişlerimizle kırmamalıyız.
 • Tırnak yeme, dudak ve parmak ısırma, sakız çiğneme gibi alışkanlıklardan uzak durmalıyız.
 • Diş çürüğünün oluşması aylar süren uzun bir süreçtir bu nedenle diş doktoruna gitmek için ille dişlerin ağrıması beklenmemelidir.
 • Havuç, elma gibi besinleri ısırarak yemek diş sağlığı için gereklidir.
 • Devamlı yumuşak besinlerle beslenmekten kaçınılmalıdır.
 • Öğün aralarında rastgele şekerlemelerden ve yemeklerden kaçınılmalı, tatlı yiyecekleri tükettikten sonra ağız mutlaka suyla çalkalanmalıdır.
 • Gazoz, kola gibi asitli içecekler fazla tüketilmemeli ve tercihen pipet kullanılmalıdır. Pipet kullanırsanız içecek dişlerinize temas etmez.
 • Kalsiyum, fosfor ve flor mineralleri yeterince alınmalıdır.
 • Süt ve süt ürünlerinin yanı sıra taze meyveler bolca tüketilmelidir.
 • A, C ve D vitaminleri diş eti ve diş sağlığı için çok önemlidir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısına Etkili Doğal Yöntemler

Dişimiz ağrıdığında, rahatsızlığın kökeninde ne olduğunu bilmemiz çok önemlidir. Bunu bilirsek her hangi bir acıyı ve şişmeyi en iyi nasıl gidereceğimizi belirleyebiliriz. Diş ağrılarından kurtulmak için bitkisel çözümler her zaman iyi sonuçlar vermiştir. Özellikle diş ağrıları gece olur ve o saatte doktora gitmek oldukça zordur, önlem almadığınız taktirde tüm geceniz zehir olabilir. Şimdi sizlere diş ağrınızı hafifletebilecek bitkisel yöntemleri açıklıyoruz.

Tuzlu Su
Diş ağrısını gidermede tuzlu su etkili bir tedavi yöntemidir. Su ve tuz karışımı doğal bir mikrop öldürücüdür. Dişlerimiz arasında sıkışan yiyecekler ve döküntüleri temizlemeye yardımcı olur. Tuzlu su aynı zamanda ağız yaralarını iyileştirmeye ve iltihaplanmayı önlemeye yarar. Bu karışımın yapılması şöyle olmalıdır; yarım çay kaşığı tuz bir su bardağı ılık su içine atılır ve iyice karıştırılıp gargara olarak kullanılır.Oksijenli Su
Sulandırıldığında renksiz hale gelen hidrojen peroksit soluk mavi renkte bir bileşiktir. Bu bileşik ağrıyı ve iltihaplanmayı hafifletmeye yardımcı olur. Bakterileri öldürmenin yanı sıra diş eti kanamasını iyileştirir. Hidrojen peroksit aynı zamanda dişlerdeki plağı azaltır. Oksijenli su aynı zamanda dişlerdeki plağı azaltır, bu tedavi yöntemi gargara şeklinde olmalıdır.

Sarımsak
diş ağrısı için sarımsak
Sarımsağın insan sağlığına olan faydaları binlerce yıldır bilinmektedir. Sarımsak dişlerdeki zararlı bakterileri öldürerek diş plağını temizler, ağrı kesici olarak da çok işe yaramaktadır. Bir iki diş sarımsağı karanfil ile ezip ağrıyan diş bölgesine koymak çok olumlu sonuçlar verir.

Sarımsağın Tüm Faydaları İçin TIKLAYIN

Nane Çayı
Hassas diş etlerini tedavi etmek ve ağrıları dindirmek için nane çayı oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Nane çayını ılık olarak ağrıyan dişe koyun ve bekletin yada çay poşetini 1-2 dakika dolapta tutup ağrıyan dişin üzerine koyun.

Vanilya Özü
Ağrıyı gidermede etkili olan ve alkol içeren vanilya özü diş içinde oldukça etkilidir. Bu ürünün antioksidan etkisi de bulunmaktadır, diş ağrısını gidermek için parmağınızın ucuna yada pamuk parçasına az miktar vanilya özü koyup doğrudan ağrıyan diş bölgesine koymanız gerekir.

Karanfil
Tarih boyunca diş ağrılarını geçirmek için karanfil kullanılmıştır. Karanfilden elde edilen yağ ağrıyı etkili bir şekilde uyuşturur ve iltihaplanmayı azaltır. Karanfil doğal biri antiseptik olan öjenol içerir bu tedaviden en etkili bir şekilde yararlanmak için bir pamuğun üzerine 4-5 damla karanfil yağı döküp ağrıyan dişin üzerine koyun biraz bekledikten sonra o bölgenin uyuştuğunu ve ağrının geçtiğini hissedeceksiniz.

Karanfilin Sağlığa Faydaları ve Besin Değerleri İçin TIKLAYIN

Kekik
Kekik ve kekik yağı diş ağrılarına yardımcı olabilecek güçlü antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bir kaç damla kekik yağını bir miktar pamuk üzerine sürerek ağrıyan dişe koyun yada bir çay bardağı suyun içerisine 1-2 damla kekik yağı döküp gargara yapabilirsiniz.

Karabiber
Antibakteriyel ve iltihap önleyici özelliği ile diş ağrılarını gidermede oldukça etkilidir.

Diş Ağrılarında Bu Belirtilere Dikkat
Diş ağrılarıyla beraber bu belirtilerde varsa hiç vakit kaybetmeden bir diş hekimine başvurmanız gerekiyor.

* Dişlerinizi fırçalarken diş etlerinde aşırı kanama oluyorsa
* Diş ağrısı sonucu diş etlerinde apse oluştuğunda
* Diş ağrısıyla beraber soğuğa karşı duyarlılık ve dişlerde sızlama olursa

Hatırlatmakta yarar var yukarıda yer alan tedavi yöntemler ağrının sadece belirli bir süre geçmesini sağlar.

Diş Ağrısına İyi Gelen İlaçlar

Doğal yöntemlerin yanı sıra diş ağrısına iyi gelen ilaçlarda bulunmakta ancak bu ilaçları doktor kontrolünde tüketmenizde yarar var.

Amoklavin
Diş ağrılarının yanı sıra bir çok ağrıya da iyi gelen bu ilaç yaklaşık 7-8 saat etkilidir.

Majezik
Herkes tarafından bilinen ve hemen hemen her evde bulunan Majezik diş ağrısına etkili bir çözümdür. 3 farklı çeşitte satılan bu ilacın gargara olanı ise ağız içindeki bakterilerin yok olmasını da sağlar.

Apranax
Yararları olduğu kadar bir çok yan etkisinin de bilindiği Apranax kullanılırken mutlaka talimatlara uyulmalı ve uzun süre kullanılmamalıdır. Tüketirken ve tükettikten sonra bol sıvı alınmalıdır.

Augmentin
Etkili bir diş ağrısı ilacı olan Augmentin apseyi önlemede doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Dişleri Beyazlatmak İçin Doğal Yöntemler

Bu yazı 66 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak