Karanfilin Sağlığa Faydaları ve Besin Değerleri

Karanfilin Sağlığa Faydaları ve Besin Değerleri
Paylaş
 

Sağlık faydaları öğrenildikçe son yıllarda iyice popüler olmaya başlayan karanfil, çok sayıda renkten oluşan büyüleyici bir çiçektir. Bu bitki Latince’de Dianthus Caryophylus olarak adlandırılır. Karanfilin çok eski bir geçmişi vardır, buda güzellik ve sağlık amaçlı kullanıldığı Mısır’ın ilk günlerine kadar uzanmaktadır. Sağlık ve güzellikten iç dünyamıza uzanan karanfillerin kullanımı hakkında bir çok efsane vardır.

Karanfilin bilimsel (Latince) adı olan Dianthus (sevgi çiçeği) anlamına gelir. Victoria çağında, karanfil biri aşk sembolü olarak tanınmıştır, karanfilin rengi bir hayranına mesaj göndermek için kullanılmıştır. “EVET” ibaresini belirtmek için düz bir renk (kırmızı), ‘Seninle olamam, hayır’ denmek için ise sarı karanfil tercih edilmiştir.

Hristiyanlar, Mesih çarmığa gerildiği zaman Meryem Ana’nın göz yaşlarında ilk karanfilin oluştuğuna inanırlar. Bu çiçek dünyadaki ülkelerin çoğunda işçi sınıfının emek hareketini ve annenin sevgisini sembolize etmektedir. Fransa’da ise şansızlığı temsil eder ve cenaze çiçeklerinde kullanılır, Çin’de ise karanfiller düğün çiçekleri olarak kullanılmaktadır. İspanya, Monaco ve Slovenya’nın ulusal çiçeği olarak karanfil kabul edilmektedir.

Karanfil bitkisi Asya ve Avrupa kökenlidir, dünyada 300’den fazla karanfil çeşidi bulunmaktadır. Bu bitkinin yetişmesi için nemli bir hava, bol güneş ışığı ve gübrelenmiş, kabarmış toprak gereklidir.Karanfil bitkisi bir çok sağlık faydasının yanında vücut sakinleştirici yetenekleri nedeniyle cilt masaj yağlarında kullanılmaktadır. Ayrıca karanfiller zaten losyonlar, parfümler ve sabunlar gibi ticari ürünlerin çoğunda kullanılmaktadır.

Karanfili kapalı bir kapta ve karanlık bir bölgede saklamak gerekmektedir. Karanfil ve karanfil yağını hamilelerin ve küçük çocukların kullanması sakıncalıdır bu konuda çok hassas ve dikkatli olunmalıdır.

Karanfilin Besin Değerleri

Toz halindeki 100 gram karanfilin besin değerleri şu şekildedir;

İçeriği Miktarı
Toplam Yağ 13 G
Trans Yağ 0,3 G
Kolesterol 0 mg
Kalori (kcal) 273
Sodyum 277 mg
Potasyum 1020 mg
Karbonhidrat 66 g
Diyet Lifi 34 G
Şeker 2,4 G
Protein 6 G
A Vitamini 160 IU
Kalsiyum 632 mg
D Vitamini 0 IU
B12 Vitamini 0
C Vitamini 0,2 mg
Demir 11,8 mg
B-6 Vitamini 0,4 mg
Magnezyum 259 mg

Karanfil Yağı Nasıl Yapılır?

Sayısız faydası olan karanfilin, yağını (esansını) evinizde kolayca yapabilirsiniz. Dr Feridun KUNAK’ın karanfil yağı yapımı tarifi şöyledir;

Malzemeler
1 çay bardağı karanfil
1 litre sızma zeytinyağı

Yapılışı
Blenderin içine, bir çay bardağı karanfil ve 1 litre sızma zeytinyağı koyup parçalayalım elde ettiğimiz karışımı cam bir kavanoza koyup 15 gün boyunca günde 1-2 saat güneşte bırakarak bekletelim. 15 gün sonunda ince bir tülbent yardımı ile karışımı süzelim, işte size mucize ve harika bir karanfil yağı tarifi

Karanfilin Faydaları

Bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan karanfilin, sağlığımız için çok önemli olan faydalarından bazılarını sizin için bir araya getirdik, işte karanfilin yararları;

Cilt Sağlığı İçin Karanfil
Karanfil ve yağının deri döküntülerinin tedavisinde çok faydası vardır. Bir çok kadın, yüz kırışıklıklarının görünümünü düzeltmek, egzama ve erişkin aknesi olarak bilinen rahatsızlığın tedavisi için karanfil yağı kullanmaktadır.

Mide Bulantısı İçin Karanfil
Bu bitki, karaciğer, mide ve kalp sağlığını arttırmanın yanı sıra ateş ve mide ağrılarını azaltmaya yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Mide bulantısına çok iyi geldiği, çok eski zamanlardan beri bilinmektedir. Karanfil aynı zamanda deniz ve taşıt tutması içinde harika bir ilaçtır.

Kaygı, Stres İçin Karanfil Çayı
Kronik stresin çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceği bir sır değildir. Bunlar obeziteden kalp sağlığına kadar değişir, hem zihnimizin hemde vücudumuzun rahatlamasını sağlamak için karanfil çayı harika sonuçlar vermektedir. Sakinleştirici etkisi çok faydalı olacaktır, karanfil yağını da burnunuza sürüp içinize çekerseniz çok rahatladığınızı göreceksiniz.

Kadın Hastalıkları
Özellikle genç kadınlarda görülen, genellikle ağrılı ve kronik hastalıkların tedavisinde karanfil çok eskiden beri kullanılmaktadır. Bu hastalık iyi huyludur kadının, rahminin dışındaki dokunun büyümesi ile ortaya çıkar karanfil hormonların büyümesini normalleştirerek bu dokunun daha fazla büyümesini veya kalınlaşmasını engeller.

İshal İçin Karanfil Çayı
Karanfil çayı; ishalden şikayetiniz varsa size çok iyi gelecektir. Karanfil aynı zamanda karın ağrısı içinde etkili bir ilaçtır. Yalnız şunu unutmamamız gereklidir, ishal sırasında oluşan sıvı kaybını telafi etmek için bol su içmeliyiz.

Sedef Hastalığı
Bu harika ürün, sedef hastalığı ve diğer bir çok iltihapla ilgili cilt sorunlarının tedavisinde de kullanılır. Anti-inflamatuar (iltihaplanmayı önleyen) özelliği sayesinde sedef ve egzama sorunun ortadan kaldırır. Karanfil çayını içerek yada çiğneyerek bu ürünü tüketebiliriz.

Cilt Yaşlanmasını Önler
Bir çok kozmetik ürünün içeriğinde karanfil yağı bulunur. Bu bir sürpriz olarak gelmemelidir, çünkü cildi nemlendirmede ve iltihaplanmayı azaltmada çok etkilidir, ayrıca serbest radikallerin cildimize zarar vermesini ve yaşlanma sürecini hızlandırmasını önleyen bol miktarda antioksidanı bünyesinde barındırır.

Şeker Hastaları İçin (Diyabet)
İnsan vücudu için insülin, kan şekeri düzeyini normalde tutmak için gereklidir. Ancak değişik faktörler nedeniyle vücut, insülin üretemez veya ürettiği insülin miktarı, kan dolaşımındaki şeker seviyesini düzenlemek için yeterli değilse karanfil taneleri kan şekeri seviyesini kontrol etmek için en uygun insülin üretimini sağlar.

Kemik Sağlığı İçin
Yaşlanmak, her insanın yaşadığı veya yaşayacağı hayatın mutlak biri gerçeğidir. Yaşlılık döneminde vücudumuz kalsiyum emebilme yeteneğini yavaş yavaş kaybedecektir. Kemiklerimiz kalsiyum takviyesi almadığında güçlerini kaybederler ve daha kırılgan hale gelirler, karanfil içeriğindeki mineraller ve vitaminler ile kemik kalitesini korumakta ve daha uzun süre güçlü kalmasını sağlamaktadır.

Cinselliği Güçlendirir
Karanfil taneleri ve karanfil yağı kadınlarda tam bir afrodizyak etkisi gösterir. Asya ülkelerinde erkeklerin erken boşalma gibi sorunlarını önlemek için karanfil tükettiği bilinmektedir. Ayrıca karanfilin bir faydası da vücudunda sık sık ödem problemi yaşayan kadınların, idrar söktürücü etkisi ile bu dertten daha hafif kurtulmasını sağlamaktır.

Soğuk Algınlığında
Karanfil; soğuk algınlığından gribe ve hatta astıma kadar bir çok hastalığın tedavisinde yardımcı olmaktadır. Eski Hintliler göğüs tıkanıklığı tedavisinde bolca karanfil tüketmişlerdir, sadece bir fincan karanfil çayı solunum problemi yaşadığınızda size çok fayda sağlayacaktır.

Karanfilin Diğer Faydaları

Karanfilin belli başlı faydalarını sizlere sıraladık, şimdi sağlığımız için diğer faydalarını kısa cümleler ile belirtelim;

1- Kendinizi endişeli hissettiğinizde bir fincan karanfil çayı içmeyi deneyin.
2- Karanfil; idrar söktürücü, idrar atılımını fazlalaştırıcı özelliklere sahiptir.
3- Kan basıncını düşürmek için vücutta tutulan fazla sıvıyı uzaklaştırmak amacıyla kullanılır.
4- Gıda zehirlenmesine ve diğer mide tıkanıklığı sorunlarına karşı savaşır.
5- Yüz kırışıklıkları, aknenin temizlenmesi ve gözlerin şişmesi sorunlarının giderilmesinde çok etkilidir.
6- Karanfil yağı aynı zamanda çok etkili bir saç kremidir.
7- Bazı koroner (kalp rahatsızlıklarını) hafifletmek için kullanılmaktadır.
8- Yorgunluğun giderilmesinde çok yarar sağlar.

Bu yazı 65 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak