Terlemeyi Önleyen Doğal Yöntemler

Terlemeyi Önleyen Doğal Yöntemler
Paylaş
 

Hoş bir durum olmasa da terlemek sağlıklı insanlarda gerçekleşir. Vücut dengesini sağlayan fizyolojik bir olgudur.  Ancak bu terlemenin rahatsız edici boyutlarını en aza indirgememiz gerekir. Hem kıyafetlerimizde sarı leke bırakan, hem dışarıya koku salınmasını sağlayan ve hararet yapan bu sorunu gelin beraber çözelim.

Bazı insanlar diğer insanlardan daha fazla terleyebilir. Öfke, sinir, korku, menopoz, psikolojik sorunlarda bu ter mekanizmalarının daha fazla uyarılmasına sebep olabilir.

Baharatlı gıdalar, alkol, kafein, soğan, sarımsak ter tetikleyici besinlerdir. İlk olarak bu yiyeceklerden uzak durmalı yeşilliklere odaklanmalıyız.  Bazı bitkiler vücuttaki sıvı dengesini azaltır. Magnezyum ve B vitaminleri terlemeyi azaltmak için en gerekli olanlardır.

TERLEMEYİ ÖNLEMEK İÇİN YAPILMASI GEREKEN BİR KAÇ PÜF NOKTA

  • Domates Suyu; Her gün içilen bir bardak domates suyu, antioksidanca zengin olması sebebiyle ter bezlerinin çalışmasını düzenler. Gözenekleri küçültür ve vücut sıcaklığını azaltır. Sabah kahvaltılarında tüketseniz bile faydasını görürsünüz. Yemeyi sevmiyorsanız suyunu terleyen bölgeye sürüp 10 dakika bekleyip duralayabilirsiniz.
  • Üzüm; Her gün yenilen bir avuç üzüm vücudun serin kalmasını sağlar.
  • Çay; Çay tüketmek el ve ayakların terlemesini önler. İçerisinde magnezyum ve B vitamini bulunması sebebiyle terlemenizi önler. Özellikle yeşil çayın ter konusundaki etkileri kanıtlanmıştır. Yine aynı şekilde tüketemiyorsanız 3-4 bardak sıcak suya yeşil çay koyup demleyebilir ve terleyen kısımlarınıza sürebilirsiniz. 10 dakika bekletmeniz terinizi dengelemenize yardımcı olacaktır. Özellikle el ve ayak terleme rahatsızlığınız mevcutsa yirmi dakika bu suyun içerisinde bekletebilirsiniz.
  • Karbonat; Koltuk altlarınızı düzenli olarak karbonatla temizleyin. Duştan sırasında koltuk altınıza karbonatı sürüp 10 dakika bekletin. Duruladıktan sonra gün içerisinde ter kokunuz hiç olmayacaktır.
  • Kurutulmuş Yapraklar; Meşe kabuğu, okaliptüs yaprağı ve ceviz yaprağı yaklaşık 2 litre suyun içinde kaynatılır. İçerisine soğuk su ekleyin ve terli alanları yıkayın.
  • Mısır Nişastası ve Kabartma Tozu; Mısır nişastası ve kabartma tozu su emici maddelerdir. Kabartma tozu alkali olduğu için vücut kokusunu nötralize ederek deodorant görevi görür. Mısır nişastası ve kabartma tozunu karıştırarak kuru cildinize uygulayabilirsiniz. 30 dakika bekletip temizlemeniz gün içerisinde tüm kokuları ortadan kaldırır.
  • Limon; Limon bakterileri ortadan kaldırır. Aşırı terlemeyi sitrik asit sayesinde azaltır. Koltuk altına sıkılmış yarım limonla yapacağınız dairesel hareketler size yardımcı olacaktır. 15 dakika ovaladıktan sonra iyice durulamalısınız.
  • Elma Sirkesi; Elma sirkesi asidik özelliği sayesinde bakterileri uzaklaştırır. Haftada 2 gün 2 litre sıcak suya bir bardak sirke ekleyip bu suyla sık terleyen bölgelerinizi temizleyebilirsiniz.
  • Lavanta Yağı; El ve ayak terlemelerinize karşı lavanta yağıyla masaj yapabilirsiniz. Daha sonra çorap ve eldiven giyerek iyice emmesini sağlamalısınız.

İlginizi Çekebilir : Ayak Terlemesi ve Kokusuna Çözümİşinize Yarayabilir : Deodorant Lekelerini Çıkarma Yöntemleri

Bu yazı 49 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak