Ayak Terlemesi ve Kokusuna Çözüm

Ayak Terlemesi ve Kokusuna Çözüm
Paylaş
 

Ayak kokusu, bir çok insanın yaşadığı ortak sorunlarından bir tanesidir. Bu problemi yaşayan kişilerde zaman içerisinde öz güven eksikliği ve gündelik hayatında çeşitli kısıtlamalar yaşanmaktadır, ama bunları dert etmenize gerek yok sağlık kategorisi editörümüz Melike ERDEM bu yazıda sizler için ayak kokması nasıl önlenir ve ayakkabıya sinen ayak kokusu nasıl giderilir gibi konular hakkında size bilgiler sunuyor.

Ayak Kokması Nasıl Önlenir?

Ayak kokusunun temel nedeni ayak içerisine oluşan ter ve ayakkabının içerisindeki maddelerdir. Terleyen ayaklar ayakkabı ve çorabın etkisi ile bakteriye dönüşerek kötü koku oluşmasına neden olmaktadır.

İnsan vücudunda en çok terleyen bölgenin ayaklar olduğunu biliyor muydunuz? Evet yanlış duymadınız ayaklarda tam 200 bine yakın ter bezinin bulunuyor olması ve gün boyunca kapalı kalması ayakların terlemesine neden oluyor. Ter normalde kokusuz bir yapıya sahip olsa da kötü kokunun asıl nedeni bakterilerdir, nemli ve kapalı ortamlarda ortaya çıkan bakteriler parmakların arasında bulunan hücreler, kıllar ve yağlarla birleşerek asit üretir buda kötü kokunun esas kaynağıdır. Kokunun daha ağır görüldüğü kişiler genellikle kilolu, ayak kılları fazla ve günün büyük bir bölümünde kapalı ayakkabılar giyenlerdir. Ayak kokusuna neden olan bir diğer etkende giyilen çoraplardır, yapay ürünlerden yapılan bu tarz çoraplar bakteri oluşmasını hızlandırır. Yine aynı şekilde yanlış ayakkabı tercihi de ayakların terlemesine ve dolayısıyla kokmasına neden olur.

İnsanlar genellikle ayakkabı kokusuna ne iyi gelir? Şeklinde araştırmalar yapsa da asıl sorunu çözmek için işin kaynağına inmemiz gerekiyor. İşte şimdi hiç bir yerde bulamayacağınız ve işinize kesinlikle yarayacak ayak kokusunu önleyici önerileri listeliyoruz.

 • Ayak kokusunu engellemek için öncelikle ayaklarınızı temiz tutmanız gerekiyor. Farkında olmasanız bile ayağınızda bir çok ölü hücre bulunuyor, ölü hücreleri temizlemek için ayaklarınızı her gün yıkamalısınız. Gün boyunca kapalı kalan ayaklarınızı ılık suyla yıkayıp güzelce kurulayın.
 • Ayak bakterileri genellikle tırnak diplerinde veya içlerinde büyür, bu nedenle tırnaklarınızı kısa tutup içlerini temizlemeyi ihmal etmeyin.
 • Çorap seçiminde pamuklu ürünler tercih ederek gün aşırı çoraplarınızı temizi ile değiştirin
 • Sıcak havalarda kapalı ayakkabılar yerine açık, hava alabilen ayakkabıları tercih edin.
 • Sadece ayak bakımı yetersiz olacaktır, aynı şekilde çorap ve ayakkabı bakımı da oldukça önemlidir.
 • Ayakkabılarınızın içine maden sodası döküp bir gün bekletebilirsiniz, hem aynı ayakkabıyı giymemiş olursunuz hemde sodanın etkisi kokuyu yok edecektir.
 • Ayak kokusuna neden olan mantar bulaşıcı bir hastalıktır, bu neden başkasının ayakkabısını giymemelisiniz aynı şekilde başkasının sizin ayakkabınızı giymesine izin vermeyin.
 • Naftalin hem güzel kokusu hemde bakteri yok etme özelliği ile ayakkabılarda güvenle kullanılabileceğiniz bir üründür. Akşamları bir miktar naftalini ayakkabınızın içerisine bırakabilirsiniz.
 • Nasırda yine aynı şekilde ayak kokusuna neden olmaktadır. Nasırlarınızı önce yumuşatıp ardından çeşitli nasır ürünleri kullanarak yok edebilirsiniz.
 • Nem ayak kokusunun en temel nedenlerinden biridir, banyo yaptıktan sonra ayaklarınızı çok iyi kurulayın.
 • Güneş ayakkabıda oluşan bakteriyi önlemektedir, ayakkabılarınızı güneş alan bir yerde tutabilirsiniz.

Ayakkabı seçiminin oldukça önemli olduğunu belirtmiştik, özellikle yaz dönemlerinde hava alan ayakkabıları tercih etmeniz ayak kokusunu azaltacaktır, kaliteli ve hava akışı sağlayan spor ayakkabılar tercih etmenizi öneriyoruz. Yinede bir çok kişi spor ayakkabı kokusu nasıl geçer? diye merak ediyor, bu tarz ayakkabılar yapıları gereği nemi ve havayı içerisinde tutmaz bu nedenle ayakkabının kendisi terlemeye neden olmayacağı için çorap ve ayak temizliğinize ağırlık vermeniz gerekecektir.İş hayatında en çok kullanılan ayakkabı modeli olan deri ayakkabılar, sürekli havasız kaldığı için kokuya neden olmaktadır, deri ayakkabı kokusu nasıl giderilir diyenlere önerebileceğimiz en etkili yöntem ise ayakkabı spreyleridir. Bu spreyler ayrıca uzun süreyle ayakkabıya sinen kötü kokuları da yok etmektedir.

Ayak Kokusu İçin Doğal Yöntemler

Ayak kokusu ciddi bir sorun gibi gözükse de aslında evde uygulayacağınız yöntemlerle bu kokuyu azaltabilir hatta tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Size önereceğimiz bir kaç farklı yöntemi mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

Siyah Çay : Bir çok uzmanın hem fikir olduğu konulardan birisi de ayak kokusuna siyah çayın iyi geldiğidir. Demlediğiniz ve artan çayı bir leğenin içine boşaltıp üzerine kıvamını kaybetmeyeceği kadar su ekleyip ayaklarınızı on dakika boyunca içerisinde bekletin ardından durulayın. Siyah çayın bakteri temizleme ve gözenekleri yok etme özelliği bulunuyor.

Tuz : Geleneksel olarak doğar doğmaz büyükler bebeklerini tuzlamaktadır buda ter kokusuna iyi gelir. Aynı yöntem burada da geçerli, bir leğenin içerisine ayaklarınızı kaplayacak kadar sıcak su ve tuz döküp karıştırın, ayaklarınızı bu suyun içerisinde bekletin ve durulayın. Bunu çok sık olmasa bile haftada bir uygulayabilirsiniz.

Lavanta Yağı : Ayaklarınızdaki kötü kokuyu gidermek birde üzerine güzel bir koku sağlamak için lavanta yağı kullanabilirsiniz. Yine temiz bir leğen içerisine sıcak yada ılık su koyup içerisine 10 15 damla lavanta yağı atıp ayaklarınızı suyun içerisinde bekletin ayrıca suyun parmak aralarınıza gelmesi için masaj yapabilirsiniz.

Karbonatla ayakkabı kokusu giderme ise herkesin bildiği bir yöntemdir. Bilimsel olarak incelendiğinde içeriğindeki bileşenler ile bakterileri yok etme özelliğine sahip olan karbonat uzun süreyle kötü kokuları engellediği biliniyor.

İbrahim SARAÇOĞLU Ayak Kokusu Giderme

Bir iki tutam ceviz yaprağını iki litre suda 5-6 dakika kaynatın, su ılıklaşınca ayaklarınızı bu suyla yıkayın.

Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm

Bu yazı 155 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak