Normal Doğumu Daha Kolay Hale Getirecek Öneriler

Paylaş
 

Bir çok uzman gebe kadınların normal doğum yapması gerektiğini belirtiyor, ancak kadınlar doğum ağrısı ve korkusu nedeniyle normal doğuma pek sıcak bakmıyor. Pembe Sihir editörleri olarak normal doğumun aslında pekte zor olmadığını ve vücudunuzu normal doğuma hazırlama tüyoları veriyoruz.

Doğal (normal) Doğum Nedir?
Dışarıdan gerekmedikçe müdahale edilmeyen doğum tipine verilen isimdir. Eski yıllarda gerçekleşen çoğu doğumda olduğu gibi normal doğumda doktor veya ebeler sadece doğumu izlemekte ve gerektiği yerde müdahale etmektedir. Günümüzde gerçekleştirilen doğumlarda kullanılan suni ağrı kesiciler, sezaryen gibi yöntemler her ne kadar doğumu kolaylaştırsa da yanlış ve gereksiz kullanımda anne ve bebeğe ciddi zarar verebilmektedir. Hamilelik boyunca ciddi her hangi bir sorunla karşılaşmadıysanız mutlaka normal doğumu tercih etmelisiniz.

Normal Doğuma Hazırlık Dönemi
Sağlık sektörünün gelişmesi ile birlikte kadınlar oldukça bilinçlendi, günümüzde bir çok sağlık kuruluşunda doğum öncesi hazırlık kursları bulunuyor, anne adayları bu kurslara katılarak doğum öncesi ve doğum sırasında yapılması gerekenler detaylı olarak anlatılıyor. Uzman hekimlerin yer aldığı eğitici kadro sadece anneler için değil babaların eğitimi içinde çeşitli kurslar düzenliyor.

Gebelikte Sigara İçmenin Zararları Başlıklı Yazımızı İnceleyin

Doğum Ekibinizi Hazırlayın
Bir çok özel ve devlet hastanesinde normal doğum ünitesi ve ekipmanları bulunuyor, doğum uzmanı hekimler hızlı ve pratik olması açısından normal doğumu tercih etmese de eğer siz normal doğum yapmak istiyorsanız buna uygun bir hekim bulmalısınız. Doğumun yapıldığı bölümde her ihtimale karşı alternatif çözümlerinde olması gerekiyor ve seçtiğiniz doktorun hem normal hemde sezaryen seçeneklerine hakim olması gerekiyor.

Gebelik Sırasında Sağlığınıza Özen Gösterin
Hamilelik, bir kadının vücudundaki değişimin en keskin ve yoğun olduğu dönemdir. Sadece anne sağlığı değil aynı zamanda bebeğinde sağlığı oldukça önemli olduğu için beslenmek hamilelik döneminde oldukça önemlidir, unutmayın aldığınız her besin hem sizin hemde bebeğinizin sağlığını direk etkilemektedir.Normal doğumun daha kolay gerçekleşmesinde beslenme oldukça önemlidir. Vitamin ve mineralli yiyecekleri bol miktarda tüketmeli ve düzenli spor yapmalısınız. Hamileler için uygulanan özel egzersizler, yoga ve yüzme normal doğumun en büyük yardımcıları arasındadır.

Doğumun İlk Aşamalarında Neler Yapmalı?
Vücudunuz doğum öncesinde belirli uyarılar vererek doğumun yaklaştığını size bildirir. Doğumun geldiğini anladığınız anda bunu hemen sizle ilgilenen doktorunuza bildirin, eğer her hangi bir sorun yaşamıyorsanız hemen hastaneye yatmak yerine evinizde vakit geçirmeye özen gösterin. Sancılar artana kadar spor yapın ve mümkün olduğu kadar fazla uyumayı deneyin.

Suyun mucizesi gebelik döneminde de kendini gösteriyor. Sadece sıvı tüketiminde değil aynı zamanda suyun altında olmakta sizi gevşetecek ve rahatlatacaktır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Tıkla Öğren

Bu yazı 107 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak