Gebelikte Sigara İçmek ve Cerebral Palsy Riski

Paylaş
 

Tüm dünya genelinde ortak bir sorun haline gelen sigara tüketimi bir çok hastalığa neden olmaktadır. Üstelik birde hamilelik döneminde sigara tüketimi gerek anne adayının gerekse de bebeğin sağlığına ciddi anlamda zarar veriyor. Hamilelik boyunca sigara içen kadınların bebeklerinde büyük oranda Cerebral Palsy hastalığı görülürken ayrıca bebeklerde akciğerin az gelişmesinden dolayı oluşan bir çok hastalık, beyin gelişiminde yetersizlik ve davranış bozuklukları da görülmektedir. Sadece hamilelik döneminde değil sonrasında da çocuğun pasif içici konumda olması da gelişimini ciddi oranda etkilemektedir.

Hamilelikte Sigara İçmek Neden Tehlikeli?
En çok merak edilen konuların başında hamile kadınların sigara içmesinin bebeğe neden zarar verdiğidir, sigara içen hamile kadınlarda bebeğin su kesesi erken açılmaktadır ayrıca bebek plasentadan erken ayrılır ve gelişimini tamamlayamaz. Hamile kalmayı düşünen kadınların en az üç ay öncesinde sigara kullanımını bırakmaları gerekiyor.

Cerebral Palsy Hakkında Bilgilendirme
Doğum öncesinde çeşitli nedenlerden dolayı bebeğin beyin gelişimini tamamlayamadığı için oluşan fiziksel yetersizlik (engellilik) sorunudur. Günümüzde tedavisi mümkün olmayan Cerebral Palsy ülkemizde her 1.000 doğumdan 4’ünde görülmektedir bu hastalık ayrıca farklı fiziksel hastalıkların da oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Bu yazı 227 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak