Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Paylaş
 

Anneliğe ilk adım olan hamilelik evresi her kadının merak ettiği konuların başında geliyor, günümüz sağlık teknolojisi sayesinde artık kadınlar çok kısa sürede hamile olup olmadığını öğrenebiliyor, kolay bir şekilde evinizde uygulayabileceğiniz hamilelik testleri ve belirtilerini bu yazımızda bulabilirsiniz ama önce hamilelik nedir? Bunu açıklayalım

Kadınlarda düzenli olarak oluşan yumurtalıkların erkek spremi ile olgunlaşması sonucu döllenme meydana gelir, eğer bu işlem sağlıklı bir şekilde gelişirse hamilelik oluşur. Hamilelik oluşumu sonrasında kadın vücudunda bir takım değişimler ortaya çıkar. Yaşanılan bu farklılıklar doğru analiz ve tespit edilerek erken hamilelik belirtilerini anlayabilirsiniz ancak bu her kadında aynı süre zarfında olmayabiliyor, vücudun yapısı gereği bu durum ilk haftalarda olduğu gibi ilerleyen zamanlarda da tespit edilebilmektedir.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Bunu anlamanın pek çok yöntemi bulunmaktadır. Eskiden günümüze gelen en sağlıklı erken hamilelik tespiti regl dönemlerinin takibi ile sağlanmaktadır. Ergenlik dönemi ve sonrasında sağlıklı her kadın adet görmeye başlar ve bu adet dönemi aylık bir peridot halinde gerçekleşir. Yukarıda belirttiğimiz hamilelik durumunda kadınlar adet görmez, böylece büyük bir ihtimalle hamile olduğu anlaşılır. Ancak regl olmayan her kadın hamile olduğu anlamına gelmez, farklı bir çok etken adet döneminin gecikmesine yada hiç olmamasına neden olabilir.

Genellikle hamilelik belirtileri bir ay içerisinde kendini belli eder, dışarıdan belli olacak şekilde belirgin olması ise iki ay sonrasında gerçekleşebilmektedir. Bundaki etken ise genetik durum, çevresel ve kadının vücut yapısıdır.Hamilelik Belirtileri İlk Hafta

Vücut sağlığı yerinde olan her kadın 30-45 günlük dönemde adet görmektedir. Eğer yumurtalıklar sprem ile döllendiyse kadında kanama meydana gelebilir, çoğu kadın bunu regl dönemi sanmaktadır. Bu nedenle kadınların adet dönemlerini iyi takip etmeleri gerekiyor, bu dönemler dışında gelen kanamalar ise ilk hafta hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır.

İlk Hamilelik Belirtileri

Geleneksel olarak regl gecikmesi hamilelik belirtisi olarak ön görülür fakat bu yeterli kanıt olarak görülmez çünkü bu gecikmeye stres, iş yoğunluğu, psikolojik etmenler de neden olabilmektedir. İşte ilk hamilelik belirtileri ve detayları

Göğüslerdeki Değişim
Göğüslerdeki DeğişimHamile olan kadınların göğüslerinde hassasiyet ve büyüme gözlemlenmektedir. Göğüs ucundaki sızı, ağrı ve hassasiyetin artmasının yanı sıra renk değişimi de hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır. Meme uçlarında genişleme ve rengin koyulaşması hormansal değişim nedeniyle oluşur, buda ilk hamilelik belirtileri arasında görülmektedir.

Mide Bulanması
İlk başlarda olmasa bile hamileliğin ilerleyen evrelerinde mide bulantısına bağlı olarak kusma meydana gelir. Hamileliğin 10. haftasında daha sık görülen mide bulantısının nedeni ise yükselen hormonlardır, eğer bu değerler daha fazla ise bulantı artar.

Vajina Akıntıları
Döllenme sonrası oluşan embriyolar vajinal akıntılara neden olmaktadır. Oluşan bu akıntılar ise hamilelik belirtileri arasında en yüksek derece görülen sonuçlardan birisidir. Regl kanamasından daha farklı bir renkte oluşan vajina akıntısı ağrısız bir şekilde gerçekleşir.

Daha Çok İdrara Çıkma
Kan akışının hızlanması sonucu hamile kadınlar daha çok idrara çıkmaktadır. Kesin kanı olmamakla birlikte normalden daha çok idrara çıkan kadınların hamile olma ihtimali daha yüksektir. Hamileliğin son dönemlerine doğru genişleyen vajina nedeniyle idrara çıkma miktarında ciddi artış gözlemlenir.

Kasık Ağrısı ve Sancılar
Kısa süreli olmayan ve belirli aralıklarla yaşanan karın bölgesinde sancı, kasık ağrıları da hamilelik belirtileri arasındadır. Bu durum regl dönemi ile karıştırılabilir ancak birbirlerinden oldukça farklıdır.

Psikolojik Değişimler
Psikolojik DeğişimlerHer ne kadar hamilelik ile doğrudan bir etkileşimi olmasa da duygusal değişiklikler de hamile adaylarının sıkça yaşadığı durumlar arasındadır. Ani gelişen öfke, duygusallık ve benzeri değişimler gösteren kadınlar ayrıca yukarıdaki maddelerden bir kaçını yaşıyorsa hamile olma ihtimali bulunmaktadır. Bu dönemlerde eşinizin size olan yaklaşımı oldukça önemli olduğu için bu konuda profesyonel bir destek alabilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Belli Olur?

Bu süreç kadından kadına farklılık göstermektedir. Yukarıda belirttiğimiz maddeleri tekrar incelediğimizde adet kesilmesinin hamilelik için en belirgin özellik olduğunu söyleyebiliriz.

Dış Gebelik Nedir? Dış Gebelik Belirtileri

Bu yazı 140 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak