Geceleri Uyku Sorunu Yaşayanlara Altın Değerine 5 Öneri

Geceleri Uyku Sorunu Yaşayanlara Altın Değerine 5 Öneri
Paylaş
 

Uyku, vücut sağlığının ve dengesinin korunması için gerekli enerjinin alınmasına bizlere katkı sağlayan en önemli eylemlerden birisidir. Biz uyurken vücudumuz çalışmaya devam eder, günün yorgunluğunu üzerimizden atmaktan tutun hücrelerimizin yenilenmesine kadar pek çok işlevi gerçekleştirir. Uyumak stresi azalttığı gibi aynı zamanda güne zinde başlamamızı sağlar bu nedenle uzmanlar, güzel ve sağlıklı bir uykunun çok önemli olduğunu belirtmektedir. Yine uzmanlara göre günde 8 saat uyumanın gerekli olduğu söylenmektedir, yapmış olduğunuz iş yada farklı etkenlerden dolayı çoğu zaman uyku düzeninde bozulmalar görülebilmektedir. Geceleri ansızın uyanma, rahatsız bir yerde uyumaya çalışmak ve uykusuzluk hissi uyku sorunu yaşayanların en sık rastladığı sorunlar arasında yer almaktadır.

İnsan vücudunu dengede tutan 3 temel unsur olan algılama, öğrenme ve hatırlama arasında bulunan etkileşimin zayıf hale gelmesinin başlıca nedeni uykusuzluk veya iyi bir uyuma süresi geçirmemekten dolayıdır. Zihnin daha etkili bir şekilde çalışmasını sağlamanın en temel yöntemi güzel bir uykudur, eğer uyku sorunu yaşıyor ve artık bu durum sizin gündelik hayatınızı olumsuz yönde etkiliyorsa önereceğimiz 5 yöntemi mutlaka incelemelisiniz.

Her zaman çok uyumak sağlıklı bir uyku yaşadığınız anlamına gelmez. İyi bir uyku için fiziksel ve psikolojik olarak hazır olmanız oldukça önemlidir, işte size önerilerimiz.

Kahve ve Kafein İçeren İçeceklerden Uzak Durun
Kahve ve Kafein İçeren İçeceklerden Uzak Durun

Eğer o gece uyumamanız gerekiyorsa kahve size yardımcı olacak iyi bir içecektir ancak bu gibi durumların dışında kahve tüketimi uyku sorununa yol açabilir. Özellikle yatma zamanınızdan 3 saat önce kahve içmemelisiniz.İçecek İçin En İyi Öneri Sıcak Bir Bardak Süt
İçecek İçin En İyi Öneri Sıcak Bir Bardak Süt

Güçlü bir triptofan kaynağı olan süt, güzel bir uyku yaşamanız için oldukça ideal bir içecektir. Ayrıca sıcak sütün içine bal veya zerdeçal ilave ederek tüketebilirsiniz, içtiğiniz süt siz uyurken midenizdeki zararlı bakterilerle savaşır ve daha iyi bir uyku deneyimi sunar ancak hatırlatmakta yarar var yağlı süt yerine yarım yağlı yada yağsız süt tüketin ve gaz sorununuz varsa fazla içmeyin.

Vücudunuzu Rahatlatmak İçin Masaj
Vücudunuzu Rahatlatmak İçin Masaj
Hem sinir sisteminin rahatlamasını hemde vücudunuzun daha iyi bir uyku geçirmesini istiyorsanız masaj yapmanızı öneririz. Bu masaj yöntemi yağla yapılabilir ancak sabah saçlarınızı yıkamak zorunda kalabilirsiniz yada kullandığınız farklı nemlendirici/ferahlatıcı kremlerde işinizi görecektir.

Elektronik Aletlerden Uzak Durun
Elektronik Aletlerden Uzak Durun
Bu başlığı sadece uyurken yapmanız gerektiğini bilmenizi isteriz, tabi ki günümüzde artık telefon, televizyon veya tabletler vazgeçilmez parçamız haline geldi ancak uyuduğunuz odada veya yatağın etrafında bu tür elektronik aletleri kapalı tutmanızda büyük yarar var. Bu tür cihazlar radyasyon yaydığı için beyin gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir.

Sağlıklı Diyet Sağlıklı Uyku
Sağlıklı Diyet Sağlıklı Uyku
Beslenme alışkanlığı uyku düzenini etkileyen en önemli faktördür. Geç saatte yemek yemek, özellikle asitli veya baharatlı yiyecekler tüketmek sindirim sistemimizi olumsuz etkiler bu olumsuzlukta uyku düzeninin bozulmasına neden olur. Bunu önlemek için diyet ve faydalı besinler tüketebilirsiniz örneğin daha çok sebze ve yeşillik gibi gıdalara yönelin.

Bu Yazıyla İlgili Diğer Bilgi : En İyi Yatak Markaları ve Fiyatları

Sizlere bu yazımızda daha iyi ve sağlıklı uyku deneyimi sunmak için 5 farklı madde sıraladık peki siz iyi bir uyku için neler yapıyorsunuz? Yorum bölümünden bilgilerinizi bizimle paylaşın, bizde sitemizde yer verelim.

Bu yazı 21 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak