Daha Sağlıklı Dudaklar İçin Doğal Yöntemler

Daha Sağlıklı Dudaklar İçin Doğal Yöntemler
Paylaş
 

Vücudumuzda küçücük bir yer kaplayan dudaklarımız öpüşmek, konuşmak, yemek ve hatta mimiklerimizle acı tatlı bütün duygularımızı ifade ettiğimiz işlevleri say say bitmeyen bir organımızdır. Pembe ve yumuşak dudaklar hepimizin arzu ettiği bir güzelliktir. İçinde hiç bir kimyasal madde bulunmayan ve evde kolayca yapılabilen karışımları sizler için bir araya getirdik.

Badem ve Zeytin yağı Kürü

Malzemeler
4-5 damla tatlı badem yağı (dudak çevresindeki kırışıklıkları giderir, E vitamini deposudur. Dudakları nemlendirir yumuşak ve pembe dudaklar için vazgeçilmez bir üründür)
4-5 damla zeytinyağı
2 yemek kaşığı toz şeker
1 yemek kaşığı bal

Yapılışı
Bir kap içerisinde karıştırdığımız tüm bu ürünleri dudaklarımıza pamukla güzelce ve dikkatlice sürüyoruz. 10-15 dakika bu sürdüğümüz kürü dudaklarımızda bekletiyoruz, daha sonra ılık suyla yıkayıp temiz bir havlu ile kurutuyoruz. Günde bir defa yapılması ve bir hafta devam edilmesi tavsiye edilmektedir.

Vazelin ve Zeytin Yağı KarışımıMalzemeler
Yarım çay kaşığı vazelin (dudaklarımıza normal vazelin sürebileceğiniz gibi dudaklar için üretilmiş vazelinde sürmek son derece faydalıdır. Vazelin dudakların bakımını sağlar, derisini nemlendirir ve dış etkilerden dudakları korur. Özellikle dışarı çıkarken, akşam yatmadan önce mutlaka sağlıklı dudaklar için vazelin sürülmelidir.)
Yarım çay kaşığı zeytinyağı

Yapılışı
Küçük bir parça vazelini parmağımızla veya pamukla dudaklarımıza yedirerek sürüyoruz 15 dakika beklettikten sonra yıkamıyoruz, pamuğa buladığımız zeytin yağını dudaklarımıza sürüp o şekilde bekliyoruz. Daha sonra ılık suyla veya tonikle dudaklarımızı temizliyoruz.

Yüzümüzün güzelliğini arttıran bizi daha çekici yapan bir gözler vardır, birde dudaklar. Güzel dudaklara sahip olabilmek istiyorsak işte ipuçları;

1-) Rujları Seyrek Kullanın
Rujları en çok ihtiyacımız olduğu zaman kullanalım çünkü rujların içerisinde dudaklarımız için zararlı olabilecek kimyasal maddeler olabilir. İşte ruj yapımında kullanılan maddelerden bazıları;
Pigment (Ruja rengini veren özellik)
Mum
Koku veren
Yağ
Alkol

Bu maddelerden oluşan ruj, dudaklarımızda sık sık kullanıldığında cilt sağlığımız için hiçte hoş olmayacaktır ancak tabi ki dudaklarımızın güzel gözükmesi, sağlıklı ve nemli olması gerekir. Shea yağı, E vitamini yağı, jojoba yağı renkli dudak balsamı için nivea ve maybelline gibi markaların çok iyi ve sağlıklı olanları vardır.

Shea Yağı Nedir?
Dudakta koruyucu bir tabaka oluşturup dudakların nem dengesini sağlar.

E Vitamini Yağı Nedir?
Dudakları kirlerden arındırır, dudak çatlaklarına iyi gelir, dudakları nemlendirir. Dudakları günlük kirlerden arındırmak için bir pamuğun üzerine E vitamini yağı damlatarak dudaklarınızı silebilirsiniz.

Jojoba Yağı Nedir?
Jojoba Yağı Nedir
Çatlamış dudaklar özellikle yaz aylarında insanların karşılaştıkları yaygın sorunlardan birisidir. Doğal nemlendirici olarak dudaklar için jojoba yağı kullanılabilir. Gün boyunca esnek ve canlı dudaklara sahip olabilirsiniz.

2-) Dudaklarınızın Nemli Kalması İçin Dikkatli Olun
Dudaklarımızda ter bezleri bulunmadığı için çabuk kururlar. Bu yüzden sık sık nemlendirmemiz gerekir, dudaklarımız çok hassas bir organımızdır üzerinde bir milyondan fazla sinir ucu bulunur fakat bu hassas organın koruyucu zar tabakası bulunmamaktadır bu nedenle dış etkilerden çok çabuk etkilenir. Uzmanlar günde iki litre su içmenin cilt sağlığına dolasıyla dudak kuruluğuna iyi geldiğini ısrarla söylemektedirler.

Kuru dudakların önüne geçmek için az bir miktar vazelin sürülebilir, sigara kullanmakta dudak kuruluğu yapar sigarayı mutlaka bırakmalısınız. Çalıştığınız iş yerinizin ve evinizdeki ortamın nemli olması gerekir, odanıza ve iş yerinize nemlendirici üreten aygıt konulabilir. Dudaklarınızı kesinlikle yalamayın ve ısırmayın, tükettiğiniz yiyecekler arasına greyfurt, karpuz, portakal ve limon gibi içindeki su miktarı yoğun ve C vitamini deposu olan meyveleri fazlasıyla ekleyelim.

Kış aylarında ağzımızı atkı ile örterek dudaklarımızın kurumasına ve çatlamasına sebep olan soğuk havanın bir parça önüne geçebiliriz.

3-) SPFLİ Dudak Ürünleri Kullanın
SPF (Sun Protective Factor) güneşten koruma faktörü, cildimizle güneşin iki çeşit ışını temas halindedir. Güneş ışınları faydalı olabildiği gibi cilt sağlığımız için çok zararlıda olabilir bu zararları önleyebilmek için kozmetik firmaları SPF adı verilen ürünler piyasaya sürmüşlerdir.

Cildimiz ve dudaklarımız sert güneş ışınlarına maruz kaldığı zaman kararır, bronzlaşır. UV ışınları cildimizde olduğu gibi dudaklarımızda da aynı zararlı etkilere sebep olur, güneşin etkisini en çok gösterdiği saatlerde dışarıda olabiliriz işte o zaman daima SPF içeren dudak ürünlerini kullanalım bir çok tanınmış markanın bu konuda mükemmel ürünleri bulunmaktadır.

Bu yazı 74 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak