Zayıflamak İstiyorum Diyenlere Özel Öneriler

Zayıflamak İstiyorum Diyenlere Özel Öneriler
Paylaş
 

Fazla kilolara sahip olanların en çok istediği şey şüphesiz ki sağlıklı bir şekilde zayıflamaktır. Kilolu olan ve bundan memnun olmayan pek çok kişi hayatlarında en az bir kere mutlaka diyet yapmıştır. Kimisinde başarılı kimisinde ise başarısızlıkla sonuçlanan bu diyet programları tek başına yeterli mi? Kesinlikle hayır! Aslında bu yazı daha çok ‘zayıflamak istiyorum‘ diyen fakat bir türlü istediği kiloya ulaşamayanlara özel olarak hazırlandı. Önceden belirtelim bu yazıda mucizevi diyet programları veya 1 haftada kilo vermek gibi şeyleri bulmanız pek mümkün değil, burada biraz daha işin temeline inip zayıflamak istemenin aslında her şeyin başlangıcı olduğunu, yapacağınız bir kaç değişiklik ile kilo vermenizin mümkün olacağını anlatıyor.

Hatırlatmakta yarar var insan yaşlandıkça metabolizması daha yavaş çalışmaya başlıyor, bunun anlamını merak ediyor musunuz? Hemen söyleyelim; yaşlandıkça kilo vermeniz daha zorlaşıyor ve gerçekten sinir bozucu bir hale gelebiliyor. Kilo vermenin bir diğer tabiriyle zayıflamanın iki temel unsuru bulunuyor, bunların birincisi fiziksel değişimleri ikincisi ise psikolojik farklılıklar. Yazımızda hepsine yer vereceğiz ama bilmeniz gereken en önemli şeyin irade olduğunu tekrar tekrar söylemekte yarar var.

Hızlı kilo vermenin bir çok yöntemi bulunuyor. Bunlar arasında şok diyetler, çeşitli hızlı uygulanan diyet programları ve ilaç takviyesi en çok tercih edilen yöntemler arasında, biz bunlara karış değiliz eğer düzgün yapıldığında bunlar zaten faydalı ve işe yarayan yöntemler arasında yer alıyor. Ancak bizim bugünkü konumuz tam olarak bu değil, biz bugün işin temeline yani örnek vermek gerekirse işin big bang’ine inmeyi hedefliyoruz.

Şimdi işi biraz daha uygulamaya dökelim ve öncelikle neden kilo vermemiz gerekiyor onu öğrenelim. Bunlara başlamadan önce ideal kilo hesaplama bölümünden kilonuzun hangi aralıkta olduğunu öğrenmenizde yarar var, belki de bu yazı size göre olmayabilir, ama biliyoruz ki çevrenizde kilo sorunu olan bir çok insan var bu yazıyı okuyup onlara çeşitli önerilerde bulunabilirsiniz.

Zayıflamak İstiyorum! Peki Psikolojiniz Buna Hazır Mı?
Yazımızın başlarında belirtmiştik her işin başı iradeli olmaktan geçiyor. Şuan evde yalnızsanız aynanın karşısına geçin ve şunu kendinize sorun; Gerçekten zayıflamak istiyor musunuz? Cevabınız güçlü bir şekilde evet ise bu iş olmuş demektir! Ama aynanın karşısında biraz duraksayıp dolaptaki nutellayı düşünüyorsanız sanırım tam hazır değilsiniz. Belki daha önce bir kaç başarısız diyet deneyimleriniz olmuş olabilir ama bu direncinizi kırmasın çünkü bu sefer arkanızda Pembe Sihir ekibi var! İşin biraz daha bilimsel boyutuna bakalım isterseniz eğer kilolarımla mutluyum ben diyorsanız aşağıdaki hastalıkların en büyük adayı olduğunuzu unutmayın.

  • Diyabet
  • Tansiyon
  • Kalp
  • Nefes darlığı
  • Kolesterol
  • Böbrek

Bu kadar ciddi sorunlardan sonra giymeye çalıştığınız kıyafetin üzerinize olmaması yada çevrenizdeki kişilerin kilonuz ile dalga geçmesi pekte umursayacak şeyler olmamalı bizce. Tabi bu saydıklarımız ise motivasyonunuzu yükseltmek için sizi teşvik eden önemli şeyler olabilir.Kilo vermek iradeli ve zeki insanların başarabileceği bir olaydır. Fazla kiloların vücudunuza yaptığı olumsuzlukları düşündükten sonra hala dolaptaki tatları düşünen var mı? Hiç sanmıyoruz çünkü sizi aşırı kilolu yapan şeyler aslında onlardır ve siz artık onların bağımlısı değilsiniz neden mi? Çünkü yazımızı buraya kadar okudunuz ve artık sizde değişimi gerçekten istiyorsunuz.

Şimdi birazda işin gerçekleri ile yüzleşelim, endişe etmeyin bunlar sizi korkutacak yada motivasyonunuzu kıracak şeyler değil sadece bilinmesi gereken şeyler. Mesela zayıflamak istiyorum dediğinizde bu biraz zaman alacaktır çünkü hiç bir zaman sizlere hızlı diyet ( şok diyet ) önerisinde bulunmayacağız bir çok diyet uzmanı zaten bunun zararlı olduğunu defalarca söylemekte ve son derece haklılar.

Kalıplaşan ve standart bir diyet programı olan 1 haftada 5 kilo, ayda 20 kilo gibi çeşitli tek düzey programların vücudunuza uygun olmayabileceğini unutmayın. Bu listede yer alan menülerle belki çevrenizde zayıflayan insanlar olabilir ancak o liste belki de size göre değil bu neden daha akılcı ve sağlıklı menüleri tercih etmelisiniz ama şunu da bilmelisiniz bir çok besin örneğin sebzeler sağlıklıdır ve kilo vermenize yardımcı olur.

Kilo verme hedefinizi öncelikle düşük tutmalısınız unutmayın kilo vermek kadar verdiğiniz kiloları korumak ve tekrar almamakta en az kilo vermek kadar önemli bir başarıdır zaten hızlı kilo vermekte bir çok sağlık sorununu beraberinde getirmektedir, sadece sağlık sorunu değil ciltte kırışıklıklar ve sarkmalarda bu sorunlar arasında yer alıyor.

İşin Fiziksel Bölümüne Geçelim
İşin psikolojik bölümünü başarıyla geçtiğimizi düşünüyorum artık kilo vermenin bir diğer ayağı olan fiziksel durumlara geçebiliriz.

Sabah kahvaltıları son derece önemlidir, sizi gün boyu zinde tutmaya yarar ve besleyici olduğu taktirde gün boyu acıkmanızı geciktirir buda ara öğünlere fazla yüklenmemeniz sağlar. Seçtiğiniz yemeklerin her biri bir protein, bir yağ kaynağı ve düşük karbonhidratlı sebzeleri içermelidir.

Aşırı yemek yemekten kaçınmalısınız tabağınızı tıka basa doldurmayın sadece doyacağınız kadar alın ve o ölçüde yemeği deneyin. Hiç bir öğüne tamamen aç başlamayın bu size daha fazla yemek yedirir bunun yerine mutlaka yemeklerden önce bir kaç bardak su için, bu iyi bir yöntemdir ve açlık hissinizi büyük ölçüde bastırır. Sebzeler, salatalar ve meyveler dost yiyeceklerdir bunlara sınır koymadan tüketebilirsiniz. Tabağınızı bu düşük karbonhidratlı sebzelerle doldurmaktan korkmayın;

işte size güzel bir liste

Düşük Karbonhidratlı Sebzeler
Brokoli
Karnıbahar
ıspanak
Domates
Brüksel lahanası
Lahana
Marul
Salatalık

Vücudumuzun yağa ihtiyacı olduğunu biliyoruz ancak bir çok çeşit yağ arasından hangisini almanız gerektiğini biliyor musunuz? İşte önerilerimiz

Yağ Kaynakları
Zeytin yağı
Hindistancevizi yağı
Avokado yağı
Tereyağı

Yemek sorununu çözdüysek bir diğer önemli konuya giriş yapabiliriz. Bu konu tabi ki spor ve egzersizdir.

Spor yapmadan da kilo verebilirsiniz ancak spor ve bol bol egzersiz yaparsanız vücudunuz daha güzel bir şekil alır ve sağlığınız için oldukça faydalıdır. Ağır sporlar değil daha kolay ve sıradan şeyler yürüyüş, mekik ve ağırlık kaldırma gibi…

spor yaparak kilo vermek

Vaktiniz ve bütçeniz uygunsa bir spor salonuna yazılabilirsiniz oradaki diğer kişiler sizin motivasyonunuzu arttıracaktır. Mutlu sona git gide yaklaşıyoruz bunu hissedebiliyor musunuz?

Yazımızın son bölümünde size küçük bir sürpriz ve bonusumuz var. İşte daha hızlı kilo vermek için 5 tane ipucu:

 Yüksek proteinli bir kahvaltı  Yüksek proteinli bir kahvaltı yapmak gün boyunca acıkma hissini azaltmaktadır.

 Şekerli ve hazır meyve suyu tüketmeyin  İçerisindeki yapay şeker oranı yüksek olan kola, hazır meyve suları kilo almanıza neden olmaktadır. Biliyoruz yazın bunlara ihtiyaç duyuyorsunuz ancak alternatifleri de bulunuyor.

 Yemeklerini yavaş yemelisin  Hızlı yemek yemek bünyenize verebileceğiniz en büyük zararlardan bir tanesidir ayrıca hızlı yemek kilo almanıza neden olur.

 Uyku düzeninize dikkat edin  Kilo vermek sadece yemek diyeti ile olmaz aynı zamanda uykunuzu da düzenli almalısınız.

 Kilonuzu kontrol edin  Orta boy bir kağıda takvim çizin ve belirli aralıklarla kilonuzu buraya yazın. Bu motivasyon için güzel bir uygulamadır.

Size Önerebileceğimiz Diyet Programı : Canan Karatay Diyeti ile Sağlıklı Zayıflama

Bizim önerilerimiz şimdilik bu kadar. Sizde uyguladığınız ve başarılı olduğunuz kilo verme maceranızı zayıflamak istiyorum sayfamızda yayınlamak ister misiniz? O zaman hemen aşağıdaki bölümde yorumlarınızı yapabilirsiniz.

Bu yazı 114 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak