Zatürre Belirtileri Nelerdir? Zatürre Tedavisi

Paylaş
 

Zatürre kış aylarında daha sık görülen, akciğerlerin zayıflayan vücut direnci nedeniyle deforme olmasına ve iltihaplanmasına verilen isimdir. Bugün sizlere maddeler halinde zatürre nedir? Ve zatürre hakkında geniş bilgiler vereceğiz, zatürre hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Zatürre Neden Olur?
Akciğer bronşlarının bittiği bölümde bulunan minik keseciklerin mikrop kapması ve suyla dolması nedeniyle akciğerin oksijen alıp verme işlevi yerine getiremez buna bağlı olarak kanın içindeki oksijen seviyesi düşer.

Zatürre hakkında merak edilen bir diğer soru da bulaşıcı olup olmadığıdır. Zatürre bulaşıcı mıdır? sorusuna net cevap verirsek, evet bulaşıcıdır. Zatürre olan kişiye yakın temas sonucu mikroplar taşınabilir ve çoğalır, insanların yoğun olarak yaşadığı okul, askeriye ve toplu taşıma araçları gibi yerlerde bulaşma riski daha yüksektir. Hasta olan kişinin öksürmesi veya hapşırması sonucunda açığa çıkan mikroplar sağlıklı bireylerin soluması sonucu bulaşabilmektedir.

Grip hastalığı eğer tedavi edilmez ve hasta uzun süreli grip rahatsızlığı yaşıyorsa zatürreye çevirme ihtimali bulunmaktadır.Zatürre Tedavisi

Çeşitli antibiyotikler, ateş düşürücü ilaçlar ve oksijen tedavisi zatürre sorununu büyük ölçüde ortadan kaldırmaktadır. Hastalık boyunca dinlenmek ve vitamin açısından zengin gıdalar tüketmek gereklidir. Bağışıklık sisteminiz güçsüz ise kalabalık yerlerden uzak durmalısınız.

Zatürre Aşısı

Zatürre hastalığının en etkili tedavi yöntemi zatürre aşısıdır. Pnömonia isimli bakterinin akciğere verdiği hasarı tedavi etmede kullanılan zatürre aşısı iki farklı çeşitte bulunur, polisakkarit pnömoni ve konjuge pnömoni isimli bu aşılar hastalığın türüne göre uygulanmaktadır.

Zatürre Kaç Günde Geçer?
Birden çok zatürre çeşidi olduğu için tedavi yöntemleri ve iyileşme süreci farklılıklar göstermektedir. Kimi hastalar ayakta tedavi geçirip hafif atlatabilirken bazı hastalarda iyileşme süreci daha uzun sürmektedir, bu genellikle bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerde görülür.

Sizleri korkutmak gibi olmasın fakat zatürre hastalığı ciddi bir hastalıktır ve ölümle bile sonuçlanabilir. Ülkemizdeki ölüm nedenleri arasında altıncı sırada yer alan zatürre için erken teşhis oldukça önemlidir.

Zatürre Belirtileri Nelerdir?

Yaş gruplarına göre zatürre belirtileri farklı olabilmektedir. 0-1 yaş arasındaki bebeklerde ateş ve nefes alış vermekte zorluk yaşanırken çocuklarda halsizlik, karın ağrısı ve balgamlı öksürük gözlemlenir.

Zatürre Belirtileri Bitkisel Tedavisi

Profesör Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen bir kaç bitkisel tedavi yöntemi sayesinde zatürre hastalığından kurtulabilir yada hafifletebilirsiniz.

Sıcak bir bardak su içerisine dört çay kaşığı yaban kekiği ilave edip demleyin, beş dakika sonra süzüp tüketin. Bir ay boyunca yemeklerden önce içmeniz önerilmektedir.

Bir çaydanlık içerisindeki kaynayan suya karabaş otu atıp 10 dakika bekletin. Yemeklerden sonra içiniz bu işlemi 15 gün boyunca uygulayıp sonra 15 gün ara verin.

Sabahları bir buçuk tatlı kaşığı kestane balı yiyebilirsiniz.

Kimler Zatürre Aşısı Olmalı?

KOAH hastası kişiler
Şeker hastaları
Böbrek ve akciğer rahatsızlığı olanlar
Organ nakli olanlar
Sigara içenler

Bu yazı 114 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak