Kış Aylarında Sağlıklı Beslenme Önerileri

Paylaş
 

Yorgunluk ve halsizlik çektiğimiz kış soğuğu artık kendini iyice belli etmeye başladı. Grip, soğuk algınlığı gibi çeşitli hastalıklar bu mevsimde çoğu kişide görülmektedir, bu duruma karşılık olarak maalesef sağlıklı beslenme durumu da bir yana bırakılmış olup, ister istemez kilomuzu korumak için yeterli bir dengede kendimizi bulunduramayız. Bu durumdan kurtulmak için ve sağlıklı beslenmek için Pembe Sihir ekibi sizlere kış aylarında sağlıklı beslenme önerileri sunuyor.

C Vitamini Önerileri
Genelde kış aylarında soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklara yakalanırız. Buna karşılık gelecek olan ve bu rahatsızlıkları giderecek olan C vitaminini her zaman almamız gerekir. Hasta olmasak bile devamlı tüketmeniz gereken C vitamini için limon, portakal ve mandalina tüketebiliriz. Ancak sadece bunlarla yetinmeyiniz. Çünkü sadece bunlarda C vitamini bulunmaz aynı zamanda kuşburnu, kivi,roka, kırmızı ile yeşil biber ve maydanoz gibi besinlerde de C vitamini vardır.

Haftada bir önemli olan kuru baklagil besin tüketimine önem verin. Aynı zamanda öğle ve akşam öğünlerinizde salatayı da eksik etmeyin. Çünkü salatayı gün içerisinde 2 öğünde tüketerek formunuzu da koruyabilirsiniz.

Kansere karşı koruma sağlayan ve oldukça güçlü bir koruma oluşturan A vitaminini de kış aylarında eksik etmeyin. Cildinizi besleyen ve vücuda dışarıdan gelecek olan zararlara karşı gelecek olan yüzeyi güçlendiren bu vitamini ıspanak tüketerek sahip olabilirsiniz. Ispanak dışında brokoli veya pırasa da tüketerek bu besinlerden A vitamini alabilirsiniz.

D vitamini almak için peynir – süt veya balık tüketebilirsiniz. Diğer önemli vitamin olan E vitamini için ise ceviz, ayçiçeği çekirdeği, çeşitli diğer tohumlar, fındık, yağlar ve tahıllardan alabilirsiniz. B6 için de fındık – fıstık tüketebilir bununla beraber ceviz, tavuk veya balık yiyerek bu eksikliğinizi de gidermiş olabilirsiniz.Fazla kiloya sahip olan bireylerin bu aylarda kilo vermeye başlamaları, bünyelerini buna alıştırmaları oldukça faydalı olacaktır. Çünkü yaz aylarında alınan kiloları bir telaş içerisinde vermek pek de sağlıklı bir durum değildir. Bu nedenle sizlere önerimiz yavaş yavaş kilo vererek kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulmaktır.

Bu yazı 69 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak