Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler ve Kabızlık Giderici İlaçlar

Paylaş
 

Dünyada her on kişiden ikisinin kabızlık sorunu yaşadığını biliyor muydunuz? Oldukça şaşırtıcı olan bu durum ile mutlaka siz yada yakınınızdan birileri karşılaşmıştır. Tuvalette oldukça zor zamanlar geçirmemize sebep olan kabızlığın çözümünü sizler için araştırdık.

Kabızlık Neden Olur?

Bağırsak hareketlerinin ağır ve yavaş çalışması sonucu oluşan kabızlık genellikle çok uzun sürmez ve vücut zaman içerisinde kendini toparlar. Kabızlığa neden olan en önemli faktörler ise beslenme alışkanlığımızdır. Uygulanan şok diyetleri, fiziksel hareketsizlik ve metabolizmanın yavaş çalışması kabızlığa neden olmaktadır. Ayrıca yaşlılıkta kabızlık nedenleri arasında yer almaktadır.

Kabızlık Çözümü

Eczanelerde bulunan bir çok kabızlık giderici ilaçlar temel olarak müshil etkisi ve dışkı yumuşatıcı özelliklere sahiptir. Eğer sizde doğal kabızlığa iyi gelen yiyecekleri merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bağırsak hareketleri kabızlığın vücuttan atılması için oldukça önemli egzersizler arasında yer almaktadır, bununla birlikte tükettiğimiz gıdaların içerisinde yer alan vitaminler kabızlığı önlemektedir. Birde en önemli konu tuvaletimizi yapma pozisyonumuzdur. Aşağıda doğru ve yanlış pozisyonları sizler için hazırladık.tuvalette doğru oturma şekli

Bağırsaklara İyi Gelen Besinler

Bir çok besin kabızlık için son derece iyi gelmekte olup bağırsaklarımızı rahatlatma özelliğine sahiptir. Lif kaynağı olan bu besinleri tüketerek hem kabızlıktan doğal yollarla kurtulursunuz hemde kabız olma ihtimaliniz oldukça düşük olur.

Elma
Lif bakımından son derece zengin olan elma içerdiği pektin ile bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlıyor. Müshil etkisi yaratan elma kadar elma suyu, elma sirkesi de kabızlığın giderilmesinde son derece faydalıdır.

Sıcak İçecekler
Yeşil çay, sıcak kahve veya sıcak su bunların hepsi sindirim sisteminizi yumuşatıp bağırsaklarınıza iyi gelen içecekler arasındadır. Kan damarlarını geliştirerek bağırsak hareketlerini hızlandırır, ayrıca yeşil çay kabız yapar mı gibi sorular sıkça sorulmaktaydı, yeşil çay kabız yapmamaktadır.

Kayısı
kayısı ve kuru kayısı kabızlığa iyi gelir
Kuru kayısı kabızlığı giderir mi? Rahatlıkla söyleyebiliriz defekasyon sıklığını arttırma özelliği bulunan kayısı kabızlığı da bu sayede önlemektedir.

Muz
Kabızlığı hafifletme özelliği sayesinde zengin lif kaynaklı bir besin olan yeşil muz yoğun nişasta içermektedir.

Yaban Mersini
Doğal yaban mersini de kabızlığın giderilmesinde tercih edilen gıdalar arasında yer almaktadır.
Yaban Mersini Faydaları İçin Tıklayın

Brüksel Lahanası
Dışkının yumuşamasında oldukça etkili olan Brüksel lahanası aşırı tüketildiğinde gaz oluşmasına neden olabilmektedir.

Kabızlık Yapan Yiyecekler

Genellikle yüksek şeker ve düşük lif içeren yiyecekler kabızlığa neden olmaktadır.

Çikolata
aşırı çikolata yemek kabız yapar
Yüksek şeker içeriği nedeniyle aşırı tüketildiğinde kabızlığa neden olmaktadır.

Beyaz Ekmek
Lif yönünden zayıf olan beyaz ekmek kabız olanların kesinlikle tüketmemesi gereken gıdaların başında geliyor.

Süt Ürünleri
Bir çok süt ürünü içerdiği şeker nedeniyle kabızlığa yol açmaktadır. Örneğin peynir kabızlığa neden oluyorken yoğurt ise kabızlığa iyi gelmektedir.

Hemoroid nedenlerinin başında kabızlık gelmektedir. İnsanlar kabız olduğunda ıkınma ve zorlama daha fazla olduğu için bağırsaktaki bağ dokusu deforme olur ve zayıflar buda hemoroid oluşmasına neden olmaktadır.

Eğer bu sorun devam ediyor ve kabızlığım geçmiyor diyorsanız aşağıdaki yöntemleri denemenizi öneririz.

Düzenli olarak meyve tüketin özellikle yukarıda yer alan kabızlığa iyi gelen meyveleri tercih edin.

Sofranızdan sebze yemeklerini eksik etmeyin. Yoğun lifli sebzeleri tercih edin.

Bol bol su için

Tuvalette yukarıdaki pozisyonda ihtiyacınızı giderin.

Bu yazı 315 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak