Yaban Mersini Bitkisinin Faydaları

Paylaş
 

Çoğunlukla göz ardı edilen ve daha egzotik meyveler tarafından gölgelenen yaban mersini, dünyanın en besleyici, antioksidan açısından zengin bitki türlerinden birisidir. Yaban mersinine ayı üzümü de denilmektedir. Fundagiller familyasından üzümsü bir meyve türüdür, waffle, krep, yoğurt, yulaf ezmesi veya tahıl gevrekleri içerisine yaban mersini eklenmesi gittikçe yaygınlaşmaktadır. Yaban mersini içeriğinde bulunan antosiyanin adlı bir bitki bileşiği vardır. Bu madde meyvenin hem mavi rengini hemde sağlığımız için faydaların bir çoğunu sağlamaktadır.

Tadı hafif tatlıdan, ekşimsiye kadar rengide maviden çok koyu mora kadar değişebilir. Bu meyve taze olarak, dondurularak ve diğer gıda ürünlerine eklenerek tüketilebilir. Donmuş yaban mersini tüketimi, uzmanlar tarafından sık sık tartışılmaktadır. Donma sürecinin, yabancı mersini yağlık yararları gücünü azaltabileceği söylenmektedir. Yapılan bir çalışma 6 aylık depolama sürecinde meyvenin faydalarının %59 azaldığını göstermiştir. Yaban mersininin besin değeri düşük, kalorisi düşük lif içeriği ise oldukça yüksektir.

Bu meyvenin ana vatanı Kuzey Amerika olmakla beraber Avrupa, Avustralya, Yeni Zelanda ve Asya’daki ılıman bölgelerde kolayca yetiştirilmektedir. Yaban mersinin beyaz renkli bir çiçeği vardır, alırken canlı ve aynı renkte olan meyveleri seçmelisiniz renkleri donuk görülen veya dokularında yumuşaklık ve ezilme olan yaban mersinlerini almaktan kaçının. Bu meyve şifalı bitkiler sınıfının beş yıldızlı meyvelerinden birisidir. Yaban mersini çay, kapsül veya şurup olarak da kullanılabilir en popüler tüketim şekli çaydır. Suyumuzu kaynattıktan sonra içerisine bir miktar yaban mersini kurusu ekleyelim ve 5-6 dakika demlemeye bırakalım daha sonra süzerek servis yapalım. Poşet çaylarının içeriğinde renklendirici maddeler bulunmaktadır ayrıca içerisindeki yaban mersini oranı %20-30 arasındadır bu nedenle poşet çay kullanmanızı önermiyoruz bunun yerine meyvenin kurusunu kullanmalısınız.

Yaban Mersini İçeriği

Barındırdığı Vitaminler Miktarı
C Vitamini 13
Thiamin 0,05
Riboflavin 0,05
Niacin 0,36
Pantotenik Asit 0,09
B6 Vitamini 0,04
A Vitamini 1000 IU
E Vitamini 1 mg

100 Gram Yaban Mersini Mineral İçeriği

Adı Miktarı
Kalsiyum 6 mg
Bakır 0,06 mg
Demir 0,17 mg
Magnezyum 5 mg
Manganez 0,28 mg
Fosfor 10 mg
Potasyum 89 mg
Selenyum 0,60 mg
Çinko 0,11 mg
Adı Miktarı
Su %83
Protein %0,7
Yağ %0,5
Karbonhidrat %15
Lif %1,5
Kalori 62

Yaban Mersini Faydaları

Yaban Mersini Faydaları
Kasları Hasarı Azaltır
Gün boyu yapılan aşırı çalışma, spor ve egzersizler kas ağrılarına ve yorgunluğa yol açar. Yaban mersini tüketimi ile kaslardaki molekül seviyesinde meydana gelen hasar azaltılabilir, acıyı en aza indirir. Kas performansındaki azalmayı durdurmaya yardımcı olur. Yurt dışında 10 kadın sporcu ile yapılan çalışmada yaban mersini, yorucu bacak egzersizlerinden sonraki kas iyileşmesini hızlandırmıştır.Kemikleri Korur
Yaban mersini, demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko ve K vitamini içerir bunların her biri bir kemik bileşenidir. Bu minerallerin ve vitaminlerin yeterli miktarda alınması kemik yapısını ve gücünü oluşturmaya aynı zamanda korumaya katkıda bulunur. Demir ve çinko kemiklerin ve eklemlerin sağlamlığını ve elastikiyetini korumak için önemli rolleri yerine getirir. K vitamini eksikliğinde ise daha yüksek kemik kırığı riskine rastlanır.

Kolesterol ve Kan Basıncını Düzenler
Yaban mersinindeki yüksek lif içeriği, antioksidanlar ve LDL (kötü kolesterol) düşürmesi nedeniyle ideal bir besin takviyesidir. Kalp kaslarını güçlendirirken bir çok kalp hastalıkları, kalp krizi ve felçlerin başlıca nedenlerinden biri olan yüksek tansiyonu düşürür. Yaban mersini düşük kan basıncını sağlamada çok etkilidir ayrıca taze olarak tüketildiğinde kanı temizler.

Kanseri Önlemede Yardımcı Olur
Yaban mersini içeriğinde bulunan bileşikler kolon ve karaciğer kanseri tedavisinde fayda sağlamaktadır. Ellagic asit gibi bileşikler kanser hastalığının her çeşidinde tedaviye yardımcı olmaktadır. C vitamini bakır gibi diğer antioksidanlar ise kanseri önlemede ve tedavi etmede mucizeler yaratmaktadır.

Strese İyi Gelir
Hücrelerin sağlığını koruyan Flavonoid bakımından oldukça zengin olan yaban mersini ruh halini iyileştirmeye de yardımcı olur. Çok iyi bir antidepresandır.

Sindirimi Kolaylaştırır
Bu bitkinin içinde bulunan lifler kabızlığı önler. Ayrıca içindeki çok faydalı vitaminler sodyum, bakır, fruktoz ve asitler sindirim sisteminiz aracılığı ile yiyecekleri rahat ve güvenli bir şekilde bağırsaklara taşımak için mide ve sindirim sularını uyararak besin sindirimini arttırır.

Beyin Fonksiyonunu Geliştirir
Beyin fonksiyonlarının düzenli çalışması için yaban mersini çok etkilidir. Antioksidan özellikleri burada devreye girmektedir, çok kıymetli bir antioksidan olan antosiyanin, selenyum, A vitamini, C vitamini, E vitamini, B vitamini kompleksi, çinko, sodyum, potasyum, bakır, magnezyum, fosfor ve manganez beyin sinirlerinin bozulmasını ve ölümünü önleyerek sinir bozukluklarını iyileştirebilmektedir. Ayrıca bu temel besinler beyin hücrelerini korur ve merkezi sinir sisteminin sağlığını korumaya yardımcı olur. Yaban mersini ve benzeri meyveler alzheimer hastalığı gibi ciddi problemleri de büyük ölçüde iyileştirebilir. Hatta hafızanızı uzun süre korumak için hasar görmüş beyin hücrelerini ve sinir dokularını bile iyileştirebilmektedirler. Araştırmalara göre günde tüketilecek bir kase yaban mersini yaşlılık nedeniyle oluşan beyindeki tahribatı önleyip hafızayı güçlendirmektedir.

İdrar Yollarını Rahatlatır
E-coli olarak da bilinen bakterinin sebep olduğu idrar yolu iltihaplanmasına bu meyve içeriğindeki doğal antibiyotiklerle engel olmaktadır. E-coli bakterisi idrar yoluna yapışarak enfeksiyona sebep olur, ayrıca idrarla da sökülüp atılamamaktadırlar. Yaban mersini bu bakterileri temizlemede çok etkili olmaktadır.

Görme Bozukluklarını Giderir
Yaban mersini içerisinde harika bir bileşik olan antosiyan bol miktarda bulunmaktadır. Bu bileşik gözlerdeki kuruluğu, enfeksiyonları önlemede son derece etkilidir. Bir görme bozukluğu olan miyop tedavisinde de güvenle kullanılabilir, göz yorgunluğunu giderir. Kamaşma, kılcal damar çatlaması, gece körlüğünü ortadan kaldırır.

İshali Keser
İshali gidermek için, yaban mersini yapraklarından ve kurutulmuş meyvelerinden yapılmış çay tüketilmelidir.

Adet Düzenler
Kadınlarda adet dönemlerinde pek sık rastlanan sancıları azalttığı bilinmektedir. Yaban mersini ayrıca adet dönemlerini düzene sokmada yardımcı olmaktadır.

Yaraları İyileştirir
İçeriğinde bulunan bol miktardaki potasyum sayesinde ağız içindeki yaraları iyileştirir. Oluşan iltihaplar için dezenfektan özelliği vardır.

Ayrıca yaban mersini, hemoroid (basur) ve varis oluşumunu önlediği gibi damar sertliği tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır ayrıca sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.

Yaban Mersininin Diğer Faydaları

Bu meyve bir çok sağlık sorununun tedavisinde kullanıldığı gibi, başka bir çok alanda da insanlara faydalı olmaktadır. Kullanım alanlarının başlıcaları şunlardır;

  • Süt ve süt ürünleri yapımında
  • Baharat sanayisinde
  • Meyveli ekmek, puding, pasta, kek ve çörek yapımında
  • Şarap yapımında
  • Meyve salatalarında
  • Diyet menülerinde
  • Reçel, konserve ve marmelat üretiminde
  • Yüz temizleme losyonu, göz altı kremi, yüz ve elleri temizleme kremi üretiminde ham madde olarak kullanılır.

Bu yazı 103 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak