Cevizin Tüm faydaları

Cevizin Tüm faydaları
Paylaş
 

Muhteşem ve lezzetli ceviz, güzelliğini son derece değerli bir süs ağacından alır. Ceviz çekirdeği kelebekler gibi görülen iki engebeli, beyaz renklerden loplardan oluşur. Bu loplar ince açık kahverengi bir deriyle kaplıdır çekirdekler, kahverengi ve çok sert olan yuvarlak kabuklarla çevrelenir.

Ceviz ağaçları binlerce yıldan beri yetiştirilirken farklı türler değişik kökenlere sahiptir. Milattan sonra 4. yüz yılda antik Romalılar cevizi dünyaya tanıtmışlardır. Ceviz alırken boyutları büyük ve ağır olanları seçmeliyiz. Kabukları çatlamış, delinmiş yada lekeli olmamalıdır cevizleri doğru bir şekilde saklamak gerekir. Uzun bir süre sıcakta kalan cevizlerin yağları süzülüp akar bu yüzden kıymetli besinimizi serin ve kuru bir yerde güvenli bir şekilde hava geçirmez bir kapta saklamalıyız, buzdolabında saklanması önerilmektedir.

Cevizin Faydaları

Bizde sizler için her derde deva olan cevizin faydalarından bahsedeceğiz.
Kilo Vermemizi Sağlar
Cevizin içindeki bol miktarda omega-3 yağ asitleri, obezite olma riskini azaltır ayrıca cevizin içinde bulunan manganez ve bakır ile ellagik asit (kolon kanseri hücrelerinin üremesini ve yayılmasını yavaşlatır, bu özelliği bilimsel olarak kabul edilmiştir) hepside metabolizmayı hızlandırır buda kilo vermemize yardımcı olur. Cevizlerdeki lif ve protein bizi tok tutar, açlık hissini kontrol altına alır. İngiltere’de yapılan bir çalışma sonucunda 6 ay boyunca her gün bir avuç ceviz yiyen kadınların ilk kilolarının %8’ini verdiklerini göstermiştir. Harvard Tıp Okulunda yayımlanan bir raporda cevizlerin iştah ve dürtüleri kontrol eden belirli bir beyin bölgesini harekete geçirdiği belirtilmektedir.

Kalp Sağlığı İçin Çok Faydalıdır
Kalp Sağlığı İçin Çok Faydalıdır
Ceviz, kötü kolesterolü azaltır buda uzun vadede kalbi korur. Cevizlerdeki omega-3 yağ asitleri, kalp krizine yol açabilecek tehlikeli kalp ritimlerini önleyebilir. Cevizlerin içindeki E vitamini damarlardaki tıkanıklığı ve plak oluşumunu önler buda bizleri koroner kalp hastalığına yakalanma riskinden uzak tutar.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Tedavisinde Yardımcı Olur
Yapılan araştırmalar her gün 3-4 adet ceviz tüketen hastaların açlık şekeri seviyelerini, ceviz yemeyenlere kıyasla azaltabildiğini göstermiştir. Cevizlerdeki omega-3 yağ asitleri, yüksek şekerin sinirlere verdiği zararla savaşır.Sindirimin Sağlıklı Olması İçin Faydalıdır
Ceviz tüketimi bağırsaktaki yararlı bakteri sayısını arttırır. Probiyotik olarak çalışırlar (probiyotikler bağırsaktaki yararları bakterilerin sayısını arttırarak, zararlı bakterilerin sayısını azaltarak etkili olurlar. Bağırsak sisteminde iyi bakterilerin doğal dengesinin korunmasına ve yenilenmesine yardımcı olurlar)

Hamileler İçin Mükemmel Bir Gıdadır
Cevizlerdeki omega-3 yağ asitleri ve protein, yeni doğan bebeğimizin sağlıklı gelişimine yardımcı olur. İçindeki lifler hamilelik sırasında alınan kiloları dengeler, cevizlerin içinde bulunan bakır, fetus (gebeliğin 3. ayından itibaren, anne rahmindeki canlıya verilen isim) gelişimine yardımcı olur.

Saçların Uzamasını Hızlandırır
Cevizlerdeki omega-3 yağ asitleri saç köklerini güçlendirir, içerdiği proteinde saçların büyümesini hızlandırır. Ceviz yağının, kepek tedavisine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Cildi Nemlendirir ve Cilt Sağlığını Korur
Ceviz içerisindeki, besinler ve yağlar kuru cildi nemlendirir. Omega-3’lerde cilt iltihabını azaltmaya yardımcı olur. Ceviz içindeki protein yara oluşumunu önler ve yaraların iyileşmesini hızlandırır. İçerisindeki antioksidanlar yaşlanma belirtileri ile savaşır.

Tıpkı Ceviz Gibi Elmada Sağlığımız İçin Yararlıdır, Elmanın Yararları İçin Tıklayın

Sağlıklı Uyku Sağlar
Cevizler uykuyu destekleyen melatonin hormonu (insan beyninde salgılanan ve vücudun uyku düzenin korunmasında yardımcı olan bir tür hormondur. Bu hormon çoğunlukla uykuya dalmada sıkıntı çeken insanların daha rahatça uyuyabilmesi için kullanılan bir gıda takviyesidir) içerir. Ceviz yağı ile yapılan cilt temizliği de rahat bir uykuda rol oynar.

Sprem Sağlığı İçin Çok Yararlıdır
Doğal bir omega-3 yağ asitleri deposu olan ceviz, spermin olgunlaşmasına ve düzgün çalışmasına yardım eder. 16 Ağustos 2012 tarihli (Üreme Biyolojisi) adlı Tıp dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre diyetlerine (12 hafta boyunca) ceviz ekleyen erkeklerde spermin şekli, hareketi ve canlılığı gelişim gösterdiği tespit edilmiştir. Cevizin içerdiği yağ asitlerinin spermleri beslediği öğrenilmiştir.

Ceviz Beyin Sağlığını Güçlendirir
Hafıza ve beyin işlevini arttırmak için ceviz tüketmek gerekir. Ceviz içinde bulunan antioksidanlar, yaşa bağlı olarak görülen bilinçsel gerilemeyi önlemeye ve hatta Alzheimer riskini azaltmaya yardımcı olurlar. Ayrıca cevizde beyin sağlığını ve hafızayı geliştiren Omega-3’ler bulunmaktadır. Düşük seviyedeki omega-3 varlığı depresyon ve anksiyete rahatsızlığını tetiklemektedir. Erken yaşta ceviz gibi gıdalar açısından zengin bir diyet, gelecekte beyin hastalıklarının önüne geçer.

Prostat Hastalığını Önler
Ceviz tüketmek, prostat kanserine bağlı büyüme hormonunun büyümesini azaltır çünkü ceviz kolesterolü düşürdüğü için kanser hücreleri bundan yoksun kalır ve hızlıca büyüyemez buda tedaviyi kolaylaştırır.

Bu yazı 62 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak