Elma Suyunun Faydaları

Elma Suyunun Faydaları
Paylaş
 

Dünyada en çok tüketilen meyvelerden biri olan elma, özellikle Çin ve ABD’de üretilmektedir. Bir çok hastalığın tedavisinde doğal yöntem olarak tercih edilen elma farklı çeşitte ve yapıda bulunmaktadır. Ülkemizde bulunan ve tüketilen elma çeşitleri ise ağırlıklı olarak yeşil, kırmızı ve fujidir bu elmaların her biri farklı görünüme sahip olsa da vitamin ve fayda bakımından eşit özelliklere sahiptir. Biz bugün size elma suyunun faydalarından bahsedeceğiz, Pembe Sihir sağlık editörü Melike ERDEM elma suyunun bilinmeyen, gizli kalmış tüm faydalarını sizlere açıklıyor elma suyunun bu özelliklerini okuduktan sonra artık daha fazla elma suyu tüketmek isteyeceksiniz, işte tüm yönleriyle elma suyunun faydaları;

Kalbe İyi Geliyor
Tam bir antioksidan kaynağı olan elma suyu aynı zamanda kalbin daha sağlıklı çalışması için vücuda mineral ve potasyum depolar. Eğer her gün bir bardak gerçek elma suyu tüketirseniz kalp krizi, damar tıkanıklığı gibi çeşitli kalp rahatsızlıklarını önlersiniz, kalbiniz düzgün çalışır.

Astımı Engeller
Astım krizleri mi yaşıyorsunuz? Bunun için en doğal ve sağlıklı tedavi yöntemi sadece elma suyu tüketmektir içerdiği flavonoid (yüksek derecede P vitamini içerir) sayesinde akciğerlerin onarılmasını ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan elma suyu, yapılan bir çok araştırma neticesinde astımı engellediği ortaya çıkmıştır.

Karaciğeri Onarır
Vücudunuzdan atamadığınız toksinler zamanla karaciğerinize ciddi zararlar verebilir ama vücudunuzdaki toksinleri atmanız sadece elma suyu tüketerek mümkündür, elma suyunun bir diğer özelliği de pH seviyesini korumasıdır. Elma suyu ayrıca sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlar.Kolesterolü Düzenler
Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan kolesterolün bir çok ciddi hastalığa neden olduğunu biliyorsunuz. Düzenli olarak her gün bir elma suyu yada elma tüketirseniz yüksek kolesterolü kontrol altında tutabilirsiniz, tabi beslenmenize dikkat etmenizde gerekiyor.

Daha Güçlü Kemikler
Elmanın tam bir vitamin deposu olduğunu söylemiş miydik? Elmanın içerisinde C vitamini ve demir bulunuyor, kemik gelişimi için oldukça önemli olan bu vitaminler sayesinde özellikle ergenlik ve daha öncesinde elma tüketimine önem verin.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Sürekli grip mi oluyorsunuz? Kış aylarında sıklıkla yaşanılan bu sorunun en büyük kaynağı güçsüz bir bağışıklık sistemine sahip olmanızdır. Bağışıklık sistemini güçlendiren en etkili besinler C vitamininde bulunur tıpkı elmada olduğu gibi. Vücudunuzdaki bakteri ve mikroplarla savaşmaya yarayan bu özelliği sizi hastalıklardan korur.

Kabızlığı Önler
Kabızlık için doğal yöntemli tedaviler yazımızda elmanın önemini vurgulamıştık. Elmada olduğu gibi armutta da bulunan sorbitol sayesinde dışkının yumuşamasına olanak tanır.

Elma Suyu Cildinizi Besler
Saçlarınızın ve cildinizin daha güzel ve parlak olmasını ister misiniz? O zaman elma tüketmeyi ihmal etmeyin çünkü elma cildinizi besler ve saçlarınızın daha güçlü olmasını sağlar.

Elma Suyu Neden Faydalı, İçerisinde Neler Var?

Bu kadar uzman yanılıyor olamaz, elma suyu gerçekten faydalı bir besindir. Pazar yada marketten aldığınız elmaları katı olarak tüketebilir yada suyunu sıkabilirsiniz bunun için size sadece katı meyve sıkacağı yeterli olacaktır. Paket halinde satılan elma suyu içerdiği koruyucu maddeler nedeniyle tam olarak sağlıklı olmayabilir hatta vücudunuza zarar verebilir, maliyetleri düşürmek ve çok daha sağlıklı meyve suları elde etmek için evinizde kendiniz yapmanızı öneriyoruz. Şimdi size bir tablo hazırladık, bu tabloda elmanın içerisinde yer alan besin değerleri bulunuyor.

Elmanın Besin Değerleri

İçeriği Miktarı
Karbonhidratlar 13,81 g
Protein 0,26 g
Toplam yağ 0,17 g
A vitamini 5.8 mg
C vitamini 4.6 mg
E vitamini 0.18 mg
Demir 0.12 mg
Magnezyum 5 mg
Kalsiyum 6 mg

Elma Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pazar yada marketlerden yılın her döneminde elma bulmanız mümkün, peki elma alırken nelere dikkat etmeliyiz? Elma seçerken sert ve canlı renklere sahip olan elmaları tercih etmeliyiz, ancak aşırı büyük ve ‘hormonluyum’ dercesine renkli elmaları kesinlikle almayın ayrıca kenarları çürümüş yumuşamış elmalardan uzak durun.

Bu yazı 71 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak