Bebeklerde Ek Gıda Ne Zaman Başlar

Bebeklerde Ek Gıda Ne Zaman Başlar
Paylaş
 

Bebek sahibi olan bütün anne ve babaların bilmesi gereken çok önemli bir konuda, ek gıdalara ne kadar erken başlanırsa bebek daha sonraki yıllarda dahil, o kadar fazla sağlık sorunları yaşayacaktır. Anne sütü olmasa bile 5. ayda bebeğe hızlı bir ek gıda geçişi olmamalıdır.

5 aylık bebeklerde anne, süt verebiliyorsa ve verdiği süt yeterli geliyorsa doktor aksini belirtmediği sürece anne sütü ile beslenmeye devam edilmelidir. Anne sütü yeterli gelmiyorsa (bunu bebeğin kilo almasından anlayabiliriz) 5. ayda muhallebi ve yoğurt takviyesi yapılması gereklidir.

5. Aylık Bebeklerde Verilmesi Kesinlikle Yasak Olan Besinler

 • Sebze, meyve gibi ek gıdalara 6. ay önce başlanmamalıdır.
 • Yemek suları tattırmak.
 • İnek sütü
 • Yumurta, kıyma, peynir gibi hayvani gıdalar vermek.
 • İnek sütü ile birlikte bisküvi yedirmek.
 • Hazır mama vermek.

Bebekler İçin Evde Yoğurt Yapımı

Kesinlikle taze keçi sütü tercih edilmelidir (bebek keçi sütünü, inek sütüne göre çok daha kolay hazmeder ayrıca keçi sütünün sindirimi inek sütünden çok daha kolaydır. En önemlisi A2, Beta kazain içeren sütler keçi, koyun ve anne sütüdür.)

Bu Tarif Tam Bebeğinize Göre : 5 Aylık Bebekler İçin Çorba Tarifleri

Hazırlanışı:
Çiğ sütü kaynatıp, yaklaşık 45 dereceye kadar soğuması beklenir (eli yakmayacak sıcaklık). Bir iki gün içerisinde tüketilecek miktardaki süt bir kavanoza dökülür, içerisine bir tatlı kaşığı yoğurt mayası eklenir. Ağzı kapalı olan kavanoz 1-2 defa çevrilip karıştırılır, kavanozun üzerinde bir iki santim boşluk kalmasına dikkat edilir.Oda sıcaklığında 6-7 saat mayalanması için beklemek gerekir. Daha sonra mayalanmış yoğurt buzdolabına konulur, bir gün sonra yoğurdumuz hazır olacaktır. Yeniden yoğurt yapımı için bir kaşık yaptığımız yoğurttan ayrılır.

5 Aylık Bebeklere Muhallebi Tarifi

Çok eksiden, anneannelerimizden beri süre gelen güvenle bebeğimize verebileceğimiz bir muhallebi tarifini Pembe Sihir ekibi olarak sizlere sunuyoruz.

Malzemeler

 • 2 çay kaşığı keçi boynuzu pekmezi (kan yapar, astım ve bronşite iyi gelir, öksürüğü keser, hasar görmüş hücreleri yeniler. Sindirim sistemindeki hastalıklara şifa niteliğindedir.)
 • Bir bardak sıcak su
 • 5-6 ölçek devam sütü (eğer anne sütü yeterli ise 6. ayın sonuna kadar devam sütü önerilmez.) Her 30 ml su için bir ölçek devam sütü konulur Kaynamış su biraz bekletildikten sonra eklenen devam sütü çalkalanır.
 • Bir su bardağı anne sütü (anne sütü varsa devam sütü kullanılmaz.)
 • Bir yemek kaşığı pirinç unu (bebekler bir yaşına kadar yüksek oranda karbonhidrata ihtiyaç duyarlar. Tam bir karbonhidrat deposu olan pirinç unu, bağışık sisteminin güçlenmesinde en etkili mineraldir.

Hazırlanışı:
Bir bardak kaynamış su içerisine hazırladığımız devam sütü eklenir ve karıştırılır, pirinç unu ilave edilir kısık ateşte pişirilir. Ocaktan alınınca keçi boynuzu pekmezi katılır (asla şeker veya bal eklenmez) ve karıştırılır. Soğumaya bırakılır, muhallebimiz hazırdır.

5 Aylık Bebek Muhallebisi İçin Gerekli Malzemeler

 • Bir tatlı kaşığı pekmez (muzda tercih edilebilir, yalnız muz gaz yapabilir azar azar vermek gerekir.)
 • 2-3 tatlı kaşığı pirinç unu (doğal olması açısından evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.
 • Bir çay kaşığı tereyağı
 • Bir çorba kaşığı öğütülmüş ceviz
 • İki çay bardağı tercihen anne sütü yada devam sütü

Bebeğinizin Ayda Kaç Kilo Alması Gerektiğini Öğrenmek İçin Tıklayın

Hazırlanışı:
Küçük bir tencere içerisine süt ve pirinç ununu boşaltarak, kısık ateşte pişiririz. Muhallebi piştikten sonra ocağın altını kapatıp içerisine pekmez, tereyağı ve rondodan iyice geçirip un haline getirdiğimiz ceviz içini ekleriz. İşte size bebeğiniz için çok sağlıklı güvenle verebileceğiniz bir muhallebi tarifi.

5 Aylık Bebeklerin Meyve ile Beslenmesi
Bebekleri 4. ayın ortalarından itibaren meyve ile beslemeye başlayabiliriz. Ek gıdalara başlamak için en uygun zamandır A, C vitamini ile meyve şekeri içerdikleri için bebek beslenmesinde çok önemli rol oynarlar.

Bebeğe verilecek meyveler çok iyi bir şekilde yıkanıp kabukları solduktan sonra verilmelidir. Meyvelerde ezik, çürük, pörsümüş olmamalı taze ve diri olmalıdır. Bebeğimize ilk önce kayısı, armut, elma, şeftali, üzüm, kırmızı erik gibi az alerji yapan meyveler verilmelidir.

Gaz ve alerji yapabileceği için kivi ve turunçgiller (portakal, mandalina, limon, turunç) 6. aydan sonra verilmelidir.

Kabızlık yapabileceği için muz az verilmeli ve miktarı yavaş yavaş arttırılmalıdır.

5 Aylık Bebeklere Meyve Püresi Tarifi
Meyveler güzelce yıkanıp, ince bir şekilde kabukları soyulduktan sonra blenderden veya cam rendeden geçirilerek iyice ezilir. Daha sonra ince tülbent ile suyu süzülür, meyve püresi böylece hazırlanmış olur.

6 Aylık Bebekler İçin Beslenme İçin Tıklayın

Bu yazı 128 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak