Bebeğiniz İçin Günlük Anne Sütü Hesaplama

Bebeğiniz İçin Günlük Anne Sütü Hesaplama
Paylaş
 

Yeni anne olmuş kadınların merak ettiği en önemli konulardan birisi bebeğinin günlük ne kadar anne sütü tüketmesi gerektiğidir. Bilindiği gibi anne sütü özellikle ilk 6 ayda bebeklere mutlaka verilmelidir, bebeğin temel besini olan anne sütü bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimini olumlu yönde etkilediği gibi bağışıklık sistemini güçlendirmesi için çok önemli bir besin kaynağıdır.

Bebeğinizin büyümesi ile birlikte anne sütü ihtiyacı da artış göstermektedir. Bebeğin tüm gıda ihtiyacını karşılayabildiği anne sütünün eksiksiz ve zamanında verilmesi bebeğin gelişimini doğrudan etkilediği için oldukça hassas bir konudur. Sitemizin Anne & Bebek kategori editörü Hande ULUSOY’un hazırladığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen ‘Anne Sütü İhtiyacı Hesaplama’ programını kullanarak sizde bebeğinizin günlük süt ihtiyacının ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz, tek yapmanız gereken şey ise aşağıdaki formda bebeğinizin kilosunu girip “HESAPLA” butonuna basmak olacak, böylece bebeğiniz için günlük anne sütü ihtiyacını öğrenebilirsiniz.

1 Aylık Bebeğin Anne Sütü İhtiyacı Ne Kadar?
Yeni doğmuş bir bebek günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirmektedir, en önemli ve hassas olan bu dönemde 20-55 ml arasında anne sütü ihtiyacı olacaktır. İlk 1 ayın sonuna doğru bu miktar 90 ml civarına yükselecektir.

2 Aylık Bebeğin Anne Sütü İhtiyacı Ne Kadar?
Bebeğin ikinci ayında anne sütü ihtiyacı ilk aya göre ciddi oranda artış gösterecek olup günlük 500 ml civarı bir süt gereksinimi olmaktadır. Bildiğiniz gibi bebekler tek seferde değil belirli aralıklarla beslenmelidir bu nedenle ortalama 10 seferde beslenen bir bebeğe beslenme başına 50 ml anne sütü verilmelidir.

3 Aylık Bebeğin Anne Sütü İhtiyacı Ne Kadar?
Artık büyümeye başlayan bir bebeğiniz var, doğal olarak anne sütü ihtiyacı da artacaktır. Uzmanlar bu dönemde beslenme sıklığını değiştirmeden beslenme miktarını arttırmayı öneriyor, 3 aylık bebeğin ortalama anne sütü ihtiyacı ise 800 ml olarak belirlenmiştir.4 ve 5 Aylık Bebeğin Anne Sütü İhtiyacı Ne Kadar?
Çok olmasa da hafif bir şekilde farklı gıda besinlerinin verilmeye başlanabileceği 4. ayda sağlıklı bir bebeğin anne sütü ihtiyacı 900 ile 1.000 ml arasında değişiklik göstermektedir. Hem 4 hemde 5 aylık bebeklerde anne sütü ihtiyacı hemen hemen aynıdır.

6 Aylık Bebeğin Anne Sütü İhtiyacı Ne Kadar?
Bebeğinizin katı gıdalara başlayabileceği bu dönemde anne sütünü ihmal etmemeniz gerekiyor. 6 aylık bebeklerinize A vitamini açısından zengin gıdalar verebilirsiniz, her ihtimale karşı doktorunuza danışarak bu dönemde verilmesi gereken katı gıdaların neler olduğunu öğrenmenizde yarar var.

Anne Sütünüzün Yetersiz Olduğunu Mu Düşünüyorsunuz?
 Anne Sütü Nasıl Artar? 5 Adımda Anne Sütünü Arttırın 

Bu yazı 134 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak