Altın Çilek ve Bilinmeyen Tüm Faydaları

Paylaş
 

Bir diğer ismi yer kirazı olan ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinen altın çilek son yıllarda ülkemizde de sıkça tüketilen doğal besin kaynakları arasında yer almaktadır. Bir çok market ve pazarda kurutulmuş bir şekilde satılan altın çilek ağırlıklı olarak Güney Amerika bölgesinde yetişmektedir, ismini de renginden alan ve sarımsı bir renge sahip olan altın çilek hakkında Pembe Sihir editörleri geniş bir yazı hazırladı. Sizde sağlığınıza önem veriyor ve önceliğiniz doğal besinlerden yana ise altın çileği mutlaka denemelisiniz.

Altın Çilek Nedir?

Bir tanesi ortalama 3-5 kr ağırlığında olan ve içerdiği yüksek lif sayesinde tok tutma özelliği de bulunan altın çilek ayrıca A ve C vitaminleri sayesinde sağlık açısından son derece yararlıdır. Parlak bir dış yüzeye, ıslak ve küçük bir çekirdeğe sahip olan altın çileği tüketmeden önce dışındaki ince zarı çıkarmalısınız fakat kuru olarak satın alırsanız bu işlemi yapmanıza gerek yok.

Sade olarak tüketildiği gibi pek çok tatlıda kullanılan altın çilek son derece lezzetli bir besindir. Yazın evde hazırladığınız dondurmalarda yada soğuk tatlarda kullanabileceğiniz altın çilek mayhoş ve egzotik bir tada sahiptir.

İçinde bulunan kalsiyum, fosfor ve potasyum mineralleri bulunan altın çilek bir çok meyvede bulunmayan vitaminleri içinde barındırıyor. Antioksidan özelliği sayesinde kolay kilo vermeye yarayan altın çilek sindirim sisteminizi çalıştırarak ağır diyetler yapmadan zayıflamanıza olanak sağlıyor. Sadece zayıflamak için değil ufak yaştaki çocukların beyin gelişiminden tutun kalp hastalarına kadar sayısız derde deva olan altın çilek kan değerlerini düzenleyerek şeker, kolesterol gibi ciddi hastalıkların da tedavisinde doğal bir tedavi yöntemi olarak dikkat çekiyor.Altın Çileğin Bilinmeyen Özellikleri

Sadece yukarıda yazdığımız özellikler kadar çoğu kişi tarafından bilinmeyen ancak oldukça işe yarayan bir çok faydası daha olan altın çileğin mucizesini daha yakından tanımak ister misiniz?

Bir çok mide rahatsızlığına son derece iyi gelen, hazımsızlık ve spazm gibi sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olan altın çileğin kahvaltılarda reçel şeklinde tüketilmesi önerilmektedir. İlaç sektöründe ayrı bir öneme sahip olan altın çilek cilt güzelliği içinde oldukça yararlıdır.

Cilt üzerinde yer alan kir ve yağların atılmasını sağlayıp ayrıca hücre yenileme özelliği de bulunan bu mucizevi bitki güneş lekelerinden de sizleri koruyor. Tabi her bitki gibi altın çileğinde fazla tüketilmesi bazı sorunları da beraberinde getirebilmektedir.

Aşırı Kullanımda Altın Çileğinin Zararları

Tansiyon düşüklüğü yaşayan bireylere önerilmeyen altın çilek aşırı kullanımda bayılmalara ve yorgunluk hissine neden olabilir. Altın çilek bazı ilaçlarla beraber kullanılması tehlikelidir, kan sulandırıcı, kabızlık gibi ilaçlarla birlikte kullanılmaması gerekiyor, her ihtimale karşı altın çileği kullanmadan önce doktorunuza danışmakta büyük fayda var.

Gano Excel Faydaları ve Ürünleri

Bu yazı 108 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak