Adet (Regl) Döneminin Gecikme Nedenleri

Paylaş
 

Ergenlik dönemi ile başlayıp menopozla sona eren adet dönemi bazı kadınlarda gecikmeli olarak yaşanan bir yenilenmedir. Ülkemizde bir çok kadında adet gecikmesi yaşanıyor bizde Pembe Sihir olarak bu durum hakkında geniş bir araştırma yaparak adet gecikmesi neden olur? Sorusunu ve tüm nedenlerini sizler için araştırdık.

Adet Dönemi Neden Gecikir?
Bu sorunu yaşayan kadınların en çok merak ettiği soru aslında bunun neden olduğudur, gebelik veya rahim kanseri ise en sık rastlanan gecikme nedenleri arasında ilk iki sırada yerini alıyor. Birisi oldukça tatlı bir telaş iken diğeri oldukça soğuk ve ciddi bir sorun olmaktadır. Bu ikili kadar popüler olmasa da fiziksel ve ruhsal sorunlarda  adet düzensizliğine neden olmaktadır.

Normal Adet Döngüsü ve Zamanlaması
Kadın sağlığı için düzenli adet görmek oldukça önemlidir. Her ay muntazam bir şekilde adet dönemlerinizi takip etmeli olası bir gecikmede doktorunuza başvurmalısınız. Sağlıklı bir kadında adet dönemi 21 gün ile 34 gün arasında gerçekleşmektedir, iki adet dönemi arasını mutlaka not almalısınız.

Diğer Adet Dönemi Gecikme Nedenleri
Adet düzensizliği sebepleri bir çok farklı nedenlerden dolayı oluşabilmektedir, adet düzensizliği tedavisi için mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Yukarıda yer alan nedenlerin yanı sıra farklı sorunlar nedeniyle de adet döneminde gecikmeler yaşanabilir şimdi maddeler halinde onları inceleyelim.Yetersiz Beslenme
Sadece yetersiz değil aynı zamanda dengesiz beslenmekte adet döneminin düzensiz bir hal almasına neden olmaktadır. Aşırı kilo almak ve kilo kaybı da aynı şekilde adet döneminin gecikmesine neden olmaktadır. Özellikle zayıflamak için yapılan diyetler ve aç kalmak vücut dengesini ciddi anlamda bozmaktadır buda adet görmenizi erteleyebilir.
Psikolojik Sorunlar
Stres ve kaygı vücuttaki hormanların düzenli çalışmasını olumsuz etkileyen bir diğer faktördür. Sadece kişisel değil çevresel sorunlar yüzünden oluşan stres, kaygı gibi olgular adet gecikmesine neden olmaktadır.
Kullanılan İlaçlar
Gebeliği ertelemek için kullanılan doğum kontrol hapları da adet gecikmesine neden olan diğer faktörler arasındadır. Bu gecikme genellikle hapa yeni başlayan yada yeni bırakanlarda görülmektedir. Ancak en doğru sonucu doktorunuz size bildirecektir.
Tiroid Hastalığa Dikkat
Vücuttaki hormonsal dağılımı yapan ve oldukça büyük öneme sahip tiroid bezlerinde rahatsızlığı olanlarda adet gecikmesi sıkça görülmektedir. Aynı zamanda vücudun metabolizmasını düzenleyen tiroid bezlerinde sorun varsa mutlaka rutin kontrollere giderek ilaç kullanmalısınız.

Bu yazı 114 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak