Sol Kol Uyuşma Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Sol Kol Uyuşma Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri
Paylaş
 

Kollarımızda, hissetme duygusunu yaratan sinirlerimizin en uç noktası; el ve kol derimizin hemen altından geçmektedir. Bu sinirler el bileğini geçtikten sonra dirseğimizi geçer ve omzumuza ulaşır ve oradan omuriliğimize çok yakın bir noktada sinir merkezimize gelirler. Omuriliğimizden çıkan sinir, kollarımızdan gelen bütün hisleri beynimize ulaştırır parmak uçlarımızdan başlayarak gelen hisler beynimizdeki “Talamus” bölgesine gelir, buradan da beyin kabuğuna gider. Beynin bu bölgesinde bu hisler harekete geçirilir işte, koldan beyne giden bu hislerin her hangi bir nedenle hasar görmesi veya sıkışması durumunda kollarımızda uyuşma veya karıncalanma durumu ortaya çıkar.

Özellikle sol kol uyuşukluğu, uykumuzu yanlış pozisyonda uyumamızdan, kalp krizi gibi çok ciddi nedenlerden biri yüzünden olabilir. Sebep ne olursa olsun sol koldaki hissizlik kendi başına geçmiyor ve yanında şu belirtileri getirdiyse acil olarak bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekir.

  • Sırt, çene veya omuzdaki ağrı
  • Solunum veya yutma sorunları
  • Cildimizdeki renk değişikliği
  • Aniden oluşan baş ağrısı
  • Yüzün bir bölgesindeki felç
  • Bulantı, ardından gelen kusma
  • Koordinasyon ve denge bozuklukları
  • Göğüste ağrı ve kuvvetli basınç hissi
  • Zihinde karışıklık

Sol Kol Uyuşukluğunun Nedenleri

Uyuşmuş bir sol kolun nedenlerinden bazılarını sizlere aşağıda sunuyoruz.

Kötü Kan Akışı
Kan akışındaki normal olmayan durumlara damarlarımızdaki bazı problemler sebep olabilir. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği gibi bazı hastalıklarda vücudumuzdaki kan akışını bozabilir ayrıca yaralanma, tümör ve diğer bozukluklar bu kan akışının düzensizliğine neden olabilir. Ellerimizdeki ve kollarımızdaki karıncalanma ve uyuşmaların yanında şu belirtilerde meydana gelebilir;

* Şişme
* Ağrı
* Soğuk eller ve parmaklar
* Parmak uçlarının anormal renk almasıBöyle durumlarda tedavi, oluş nedenine bağlıdır. Zarar gören kan damarını onarmak için fizik tedavisi ve cerrahi müdahale gerekebilir.

Kemik Kırıkları
Kemik kırılmasının bir sonucu olarak da kol uyuşması gerçekleşebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ağrı ve şişlikte meydana gelir, kırılma rahatsızlığında kemiklerimizin yeniden konumlandırılması ve iyileşene kadar hareket etmememiz gerekir.

Yanıklar
Ellerimiz ve kollarımızdaki her hangi bir yanık uyuşluğa ve karıncalanmaya sebep olabilir, özellikle cilde nüfuz eden ve sinir uçlarını yok eden bir yanık için bu durum gerçekleşir.

Böcek Isırığı
Böcek ısırığı ve sokmaları bazı kişilerde ciddi alerjik reaksiyonlara sebep olur. Bu kişiler etkilenen alanın etrafında uyuşma ve karıncalanma hissedebilirler ısırılan veya sokulan bölge yıkanarak ve soğuk kompres yapılarak hafif vakalar geçirilebilir fakat aşağıdaki belirtilerde ortaya çıktıysa hemen bir sağlık kuruluşuna gitmemiz gerekir, belirtiler;

* Baygınlık ve zihinde karışıklık
* Hızlı kalp atımı
* Dudak, boğaz, göz kapaklarının şişmesi
* Nefes darlığı
* Kramp, kusma ve mide bulantısı

Bel Fıtığı
Bel fıtığı rahatsızlığı boynumuzda uyuşma, güçsüzlük ve her hangi bir kolumuzda uyuşma ve karıncalanma hissine neden olabilir. Bel fıtığı, boyun, omuz ve kollarda yayılan ağrıya neden olur. Dinlenerek, soğuk veya sıcak kompres yaparak çeşitli ilaçlar kullanarak bu ağrı ve uyuşukluk hafifletilebilir.

Boyun Ağrıları (Servikal Spondiloz)
Boyun ağrıları, olumsuz yönde yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebilen ağrılardır. Bu problem kısa sürede tedavi edilmezse ağrı ve uyuşukluk kol ve bacaklara kadar uzanır.

Sigara ve Alkol Tüketimi
Vücut sağlığımız için son derece zararlı olan tütün ve alkol kullanımı, hem sinir tahribatı hemde ilerleyen süreçte kollarımızda uyuşma ve karıncalanma yaratabilir.

Vitamin Eksikliği
Yetersiz beslenmenin sonucunda vücudumuzda doğal olarak vitamin eksikliği oluşur. Bu eksiklik sağ ve sol kolumuzda karıncalanma ve uyuşukluklara sebep olur. B vitamini takviyesi ile bu durumdan kurtulmak mümkündür.

Felç (İnme) Durumu
Felç geçirildiği anda beyne giden damarlarda kanın azaldığı bilinmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında beyin ihtiyaç duyduğu besin yapısından ve oksijenden mahrum kalır, sonuç olarak beynin bir tarafındaki uyuşma kollara ve ellere doğru da yayılır.

Kalp Krizi
Özellikle sol kolun uyuşması ve karıncalanması bazı kişilerde kalp krizi belirtisi olabilir. Böyle bir durumda ortaya çıkması mümkün olan diğer belirtilen şunlardır;

* Kol, çene veya sırtta ağrı
* Nefes darlığı
* Mide bulantısı
* Kusma
* Baş dönmesi
* Göğüste şiddetli ağrı ve basınç

Bu belirtiler yaşamımızı tehdit eden çok önemli bir durumdur, hemen bir sağlık kuruluşuna gitmemiz gerekir.

Sol Kol Uyuşma Tedavisi

Bu rahatsızlığın tedavi yöntemleri kişinin fizyolojik durumuna ve uyuşmanın nedenine göre değişiklik gösterir. Doktorunuzun size önerdiği tedavinin yanı sıra evinizde de şunları uygulayabilirsiniz;

Parmak, el, kol ve vücudunuzu devamlı olarak çalıştırın böylelikle kan akışı hızlanır ve sinirlerdeki gerilme artar.

Kan damarlarınız gevşetmek ve dolaşımı arttırmak için sıcak kompres yapmalısınız. Bu uygulama ile kramplar, kasılmalar ve uyuşmalar yok olabilir.

Mükemmel bir besin olan balık içeriğindeki Omega-3 yağ asitleri, kan dolaşımını ve kolesterolü düzenler. Bunun sonucunda vücutta meydana gelen karıncalanma ve uyuşmalarda azalma görülür.

Sol kol uyuşması bazen aşırı bir hale gelebilir o zaman bol bol yatak istirahati tavsiye edilmektedir.

Bu yazı 47 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak