Kepek Nasıl Geçer? Doğal Çözüm Önerileri

Kepek Nasıl Geçer? Doğal Çözüm Önerileri
Paylaş
 

Saç telleri arasından, pul pul olmuş ölü deri görünmeye başladığı zaman meydana gelen bu duruma saçlarda kepeklenme denir. Saçlardaki kepek bilinenin aksine bulaşıcı değildir, kepek saçlı derinin en sık rastlanan sorunlarından birisidir. Genellikle ciddi bir problem sayılmaz, saçlardaki kepeklenme “MALASSEZİA” adlı mantarın saç derisinde sebep olduğu bir durumdur. Beslenmesini kıl follikülleri tarafından üretilen yağlardan sağlar, bu mantar genellikle kafa derimizin üzerinde yaşar. Saç hücrelerinin canlı kalmasını sağlamak ve ölü saç hücrelerini azaltmak için günde 2-2.5 litre su içmeye özen göstermeliyiz. Saçlarımızı tararken, kullandığımız tarağın dişlerini derimize çok temas ettirmemeye dikkat etmeliyiz.

Kepeğin Daha Çok Görüldüğü Kişiler

 • Sedef hastası olan kişilerde genellikle kepek görülür. Bu hastalarda kafa derisinde kaşınma problemi yaygındır.
 • Mantar enfeksiyonu saç derisine bulaştıysa kepek oluşabilir.
 • Kepek görülen kişiler genellikle kuru cilde sahiptirler.
 • Alerjik reaksiyonlar ve egzama kepek yapabilir.
 • Aşırı yağ salgılayan saç derileri kepek oluşumunu hızlandırır.
 • Saçları yıkamamak ve bakımsız bırakmak kepeğin meydana gelmesinin bir diğer sebebidir.

Saç derisinde kepelenme ve kaşınmanın en büyük sebebi cildin kurumasıdır. Kış aylarında havaların soğuması, açık ve kapalı ortamdaki hava sıcaklığının değişik olması cilt kurumasına dolayısıyla kepeklenmeye sebep olur. Cildin yenilenme hızının arttığı dönemlerde kepeklenme de artış gözlenir.

Normalde hafif düzeyde kepek herkeste olur, banyo yaptığımız sudaki klor’un yüksek olması kepek olmuşunu hızlandırır. İçinde kimyasal madde oranı aşırı yüksek olan sabun ve şampuanların kullanılması saçımızdaki kepeği arttırır. Banyo yaparken çok sıcak su kullanılması, dışarıdan gelebilecek bakteri ve mantarlar saç dibi kaşıntısı ve kepeklenmeye sebep olurlar.

Kepeğe Karşı Doğal Çözüm Önerileri

 • Aloe Vera Jeli : Aktarlardan ve güzellik malzemesi satan mağazalardan kolayca temin edebileceğiniz bu ürün ile saç diplerine 3-5 dakika masaj yapın masajdan sonra 15 20 dakika bekleyip saçınızı şampuan ile yıkayın, çok faydalı olacağını göreceksiniz.
 • Elma Sirkesi : Temiz saçlarınıza son durulama suyundan önce iki yemek kaşığı elma sirkesi ile bir çay kaşığı çay ağıcı yağını birleştirip saç derisine 3-5 dakika masaj yapıp durulayın. Duralayacağınız su mutlaka soğuk olmalıdır.
 • Karbonat ve Pancar Suyu : Saçlara çok güzel bir parlaklık sağladığı ve kepeği önlediği için pancar suyu çok eskilerden beri kullanılmaktadır. Bir tatlı kaşığı karbonat içerisine bir miktar pancar suyunu ekleyip bu karışım ile saç derinize 2-3 dakika masaj yapınız. Daha sonra soğuk suyla saçlarınızı durulayınız. Haftada iki üç kez uygulayabilirsiniz.
 • Prof. İbrahim Saraçoğlu’nun kepekten, saçta yağlanmadan kurtulmak için mucize kür tarifi şöyledir. Yarım litre suyu kaynatıyoruz, içerisine iki yemek kaşığı ısırgan bitkisi ilave ediyoruz kısık ateşte beş dakika daha kaynatıyoruz. Daha sonra suyunu süzüyoruz, banyodan sonra saç diplerine masaj yapıyoruz ve tekrar duruluyoruz.
 • Dr. Feridun Kunak’ın kepekten kurtulmak için önerdiği formül : iki çorba kaşığı sirke, bir çay bardağı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı karbonat iyice karıştırılır, saç diplerine masaj yapılıp soğuk suyla durulanır.
 • Çay Ağacı Yağı : Suyla seyreltilmiş olarak tonik vazifesi görür, cildi hem ferahlatır hemde temizler. Zeytinyağı yada saf Hindistan yağı ile masaj yaparak kısa sürede kepekten kurtulabilirsiniz.
 • Tuz Masajı : Avucunuza sofra tuzu dökün ve saç derinize tuzla masaj yapın. Bir iki dakika süren bu masajın ardından saçınızı normal şekilde yıkayıp durulayabilirsiniz, kepeğe karşı çok etkili bir yöntemdir.
 • Limon Suyu : Bir çok faydasının yanında, limon saçtaki fazla yağı alır. Saç köklerinin güçlenmesini sağlar ve saç derisini temizler. Limon suyunu saçımızda kullanmadan önce şampuan ile bir kez yıkamamız, saçımız nemli iken avucumuza dökeceğimiz limon suyu ile masaj yapmamız gerekir. 30-40 dakika bekledikten sonra saçımızı bir kez daha şampuanlayıp daha sonra çok iyi durulamamız gerekir. Limon suyu kalmış saçla dışarı çıkmak zararlı olacağından durulama suyuna özen göstermemiz gerekir.
 • Aspirin : En tanıdık ve hemen hemen hepimizin evinde var olan aspirin ile kepek sorunundan kurtulabiliriz. Uygulaması ise şöyledir; toz haline getirdiğimiz iki adet aspirini kullandığımız şampuan içerisine ekliyoruz ve saçımızı hazırladığımız bu şampuan ile yıkayıp 3-4 dakika bekletiyoruz, daha sonra güzelce duruluyoruz. Aspirinin kepek tedavisindeki ikinci kullanımı ise toz haline getirdiğimiz aspirini saçımıza sürüp daha sonra şampuan ile yıkayıp durulamak olacaktır.
 • Şimdi size Pembe Sihir olarak çok etkili bir doğal karışım tarifi veriyoruz, bu tarif ile kepek, kaşıntı ve dökülmeye karşı kalıcı çözüm bulabilirsiniz. Bir fincan tıbbi alkol “alkol cilt üzerinde biriken mantar, mikrop ve bakterileri temizler”, yarım yemek kaşığı tuz “mineral takviyesi yapar mikrop ve bakterileri temizler”, bir fincan saf zeytinyağı “cildi besler, saç dökülmesini engeller, nemlendirir, saçları güçlendirir aynı zamanda kepeğin oluşumunu engeller”, bir tane yumurta sarısı “saçı güçlendirir ve besler, dökülmeyi durdurur, saçların sağlıklı uzamasını sağlar” Yapılışı : Yukarıda saydığımız bütün bu malzemeleri bir kap içerisinde karıştırın. Saç dibinize masaj yaparak en az 1, 1-5 saat bone ile kapatın daha sonra saçlarınızı şampuanlayıp bolca durulayın. Erkekler ve kadınlar tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Haftada bir yada iki kez uygulayabilirsiniz. İki üç haftada içerisinde sonuca ulaşacağınızı göreceksiniz.
 • Karbonat : Saçlardaki kepeklenmeyi hızlı bir şekilde durdurur, saçları kepekten arındırır ve kaşıntıyı azaltır. Yapılışı çok kolaydır, bir tatlı kaşığı karbonatı bir miktar gül suyu (hakiki olması önemlidir) ile karıştırıp macun haline getirelim bu karışımı kafa derisine sürüp iki üç dakika masaj yapalım daha sonra saçlarımızı mümkünse soğuk suyla güzelce yıkayalım. Kafamızı yıkarken tekrar şampuan kullanmaya gerek yoktur. Haftada iki üç kez bu şekilde kullanılabilir.

Kepek Şampuanı Markaları

SEBODERM, SYSTEM4, HEGOR, FROİKA, RELİEVE, DOUXO, EUCERİN, KONAZOL, KETORAL, NİZORAL, KETOCLEAN, CLEARCOAT, ZETİON ve PROZİNC gibi değişik markalarda kepek sorunu, kaşıntı ve saçlarda yağlanmayı kısa sürede geçiren ürünlerdir.Bu yazı 216 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak