Doğal Yöntemlerle 1 Haftada Sinüzit Sorunundan Kurtulun

Doğal Yöntemlerle 1 Haftada Sinüzit Sorunundan Kurtulun
Paylaş
 

Sinüzit rahatsızlığı olanlar bilir, burun akıntısından baş ağrısına, koku almada zorlanmaktan geniz akıntısına kadar pek çok sorun yaşanmaktadır. Burun ve elmacık kemiklerinin arasına biriken bakterili mikoz tabakası toz, kirli hava ve çeşitli bileşenlerle bir araya geldiğinde sinüziti oluşturmaktadır. Çocuk yaşlarda başlayan ve sürekli ilerleyen, özellikle ergenlikten sonra daha rahatsız edici bir hal alan sinüzit hastalığının tedavisi mümkün üstelik tamamen doğal yöntemlerle ve ameliyata gerek duymadan. Temel olarak baktığımızda sinüs her sağlıklı insanda bulunan ve doğal mukus üretmeye yarayan bir bölgedir ancak zararlı bakterilerin sinüslerde bulunması bu rahatsız edici hastalığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bizde sizlere sinüzit nedir? Sinüzit belirtileri ve sinüzite doğal tedavi yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz. Dilerseniz önce sinüzitin kendini gösterme şekillerinden başlayalım.

Sinüzit Kendini Nasıl Gösterir?

Sinüzit bir çok farklı yolla kendini belli eden bir hastalık türüdür. Bu belirtiler ise kişilere göre farklılık göstermektedir, genel olarak en yaygın sinüzit belirtileri şunlardır;

  • Uzun süren balgamlı öksürük
  • Burun akıntısı
  • Ağız kokusu
  • Horlama
  • Boğazda yanma hissi

Bu saydığımız belirtiler sinüziti en yoğun şekilde yaşayanlarda oluşan bulgulardır.

Sinüzit Neden Olur?

Yaşam kalitesini oldukça düşüren ve özellikle tansiyon sorunu yaşayan kişilerde daha ciddi sorunlara yol açan sinüzit halsizlik ve yorgunluk gibi durumlara da yol açmaktadır. Sinüzitin sabit bir oluşma nedeni bulunmamaktadır, alerjik hastalığı olanlar, burun yapısının farklı olması ve polipler ise sinüzite neden olan fiziksel sorunların başında gelmektedir. Ayrıca dış faktörlerde sinüzite neden olur örneğin ıslak saçla dışarı çıkılması sinüzite neden olan en önemli faktördür bunun nedeni ise burnun içinde bulunan mukozanın soğuk havayla temas etmesi ve bu nedenle şişmesi sonucu sinüs kanallarının kapanmasıdır.Sinüzit olanların en çok yaşadığı sorunlardan birisi de baş ağrısıdır. Sinüzit baş ağrısı yapar mı? Sorusuna net bir yanıt vermek doğru olmaz çünkü kişiden kişiye farklılıklar yaşanabilmektedir, sinüzit nedenlerinden biri olan uzun süren öksürük ve burun akıntısı kişilerde zamanla baş ağrısına neden olmaktadır.

Sinüzit İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Bir haftada sinüziti tedavi etmek için çok etkili ev ilaçları kullanabilirsiniz.

Sıcak Kompres
Sinüs kanallarını açmanın en sağlıklı yöntemlerinden birisi burun bölgesine sıcak buhar yada kompres uygulamaktır. Bu yöntem ile hem burun deliklerinizi bakterilerden arındırabilirsiniz hemde sinüzitten dolayı oluşan akıntıları giderebilirsiniz.

Çeşitli Baharatlar
Sağlıklı bir yemekle beraber kullanacağınız bazı baharat çeşitleri sinüzite iyi gelecektir. Örneğin köri, biber ve hardal gibi baharat kökenli gıdalar sinüslerin temizlenmesinde size yardımcı olacaktır.

Tuzlu Su & Deniz Suyu
Bir bardak suyun içerisine bir miktar tuz atıp hazırladığınız bu karışımı burnunuza bir miktar çekin. Yıllardan beri kullanılan bu yöntem oldukça etkilidir, bir çok soğuk algınlığı hastalığında burun tıkanıklarını açmak için verilen burun spreyinin özünde deniz suyu olduğunu biliyor muydunuz?

Bol Su Tüketimi
Doğanın bizlere en büyük armağanı olan su, sinüsler için oldukça etkili ve işe yarayan bir diğer yöntemdir. Günde yeterli miktarda su içtiğinizde katılaşan ve sinüzite neden olan mukus yumuşak bir hale gelir ve vücuttan atılması kolaylaşır.

Bu yazı 75 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak