Bu Besinleri Bebeğinizden Uzak Tutmalısınız

Bu Besinleri Bebeğinizden Uzak Tutmalısınız
Paylaş
 

Bebeğinizin gelişimi için her besinin ayrı bir önemi var, tabi bunları doğru zamanda doğru şekilde vermeniz şart. Anneler çocuklarının daha sağlıklı ve güçlü olması için kimi zaman bilinçsiz bir beslenme programı düzenleyebiliyor. Anne & Bebek bölümümüzde sizlere bir çok faydalı tarifler vererek bebeğinizin sağlıklı gelişimi için katkıda bulunmaya çalışıyoruz, yine bu düşünce doğrultusunda olaya farklı bir bakış açısı getirerek bebeğinize vermemeniz gereken gıdaları listelemeye çalışacağız. Hangi besinlerin bebeklere ne gibi zararı olabileceğini ve bu besinlerin bebeğinize neden zarar vereceğini yazımızda bulabilirsiniz.

Bebeğinize verebileceğiniz bir çok besin bulunuyor, bunların kimisi bebeğinizin o anki yaşına göre oldukça faydalı olurken kimi besinler ise henüz bebeğinizin sindirim sistemini kaldıramayacağı kadar ağır bileşenler içerebiliyor. Bebeğinizin vücudu çoğu bu ağır besinleri aldığında çeşitli tepkiler verebiliyor kızarıklık, tahriş ve alerjik durumlar gibi. Bir çok anne bu yanlış besinlerden dolayı paniğe kapılıp soluğu doktorlarda alabiliyor işte bu nedenle Pembe Sihir ekibi sizlere zararlı besinleri maddeler halinde sıraladı, hadi anneler kağıt kalemi yanınıza alın ve bu zararlı besinleri not almayı ihmal etmeyin.

YUMURTA AKI
Tam bir protein kaynağı olan yumurta içeriğinde aynı zamanda bir takım bakterilerle barındırmaktadır. Özellikle yumurta akında bulunan bu bakteriler bir yaşının altındaki bebekler için zararlı olabilmektedir. Ayrıca bebeğinizin sindirim sistemini olumsuz yönde tetikler.

FISTIK EZMESİ
Güçlü bir potasyum, protein ve lif bileşenleri içeren fıstık ezmesi şeker oranı yüksek olduğu için bebeğinizin yeni gelişen dişlerini olumsuz yönde etkileyecektir. Yapışkan kıvamı nedeniyle bebeğinizin damak ve dişleri arasında uzun süre kalabilir.

ÇİĞ SEBZELER
Sebzeler bebeğinizin gelişimi için oldukça önemlidir ancak çiğ olmamak şartıyla. Özellikle havuç gibi besinlerin çiğ verilmesi bebeğinizin bağışıklık sistemini zayıflatır ancak şunu unutmayın, sebzeler doğru yapıldığı taktirde bebeğinizin büyümesine ve kronik hastalıklara yakalanmasını önlemede büyük önem taşımaktadır.KURU YEMİŞLER
Sağlıklı yağları içeren kuru yemişler faydalı olsa da bebeğinizin bu besinleri tüketirken boğulma riski oldukça yüksektir. Özellikle fındık gibi iri ve büyük kuru yemişleri vermekten kaçınmalısınız.

KONSERVELER
Bakteri oluşumuna zemin hazırlayan konserve türü yiyecekleri bebeğinize vermeyeceğinizi zaten biliyoruz ancak biz yinede uyaralım. Bebeğinizin menüsünü hazırlarken her zaman taze ve günlük ürünler kullanmalısınız.

BAZI DENİZ ÜRÜNLERİ
Balık dahil bir çok deniz ürünlerinde (yengeç, midye, karides) kalbi ve cildi destekleyen vitaminler bulunmaktadır. Ancak bu besinlerin içerisinde alerjik reaksiyonlar yaratan bileşenler olmakla beraber yüksek derecede civa bulunuyor.

PAKET MEYVE SULARI
Doğal olarak hazırlanan taze meyve suları bebeğiniz için yararlıdır ancak bizim konumuz bugünlük bu değil. Dışarıdan aldığınız paket olarak satılan meyve suları yoğun bir şekilde koruyucu içerir ve gelişmekte olan bebeğinizin sindirim sistemini deforme etmektedir.

YAĞLI SÜT
Bebeğinizin sindirim sistemi henüz inek sütünü hazmedecek kadar güçlü değil bu nedenle bu gıda ihtiyacını başta anne sütü olmak üzere farklı türdeki sağlıklı gıdalardan sağlamanızda büyük yarar var.

TURUNÇGİLLER
Portakal, narenciye ve limon gibi meyveler oldukça sağlıklı ve C vitamini, kalsiyum ve potasyum gibi temel bileşenlerle doludur fakat bu besinlerin içerisinde yüksek oranda asit bulunur. Bebeğinizin ileride mide rahatsızlığı yaşamasını istemiyorsanız en az 1 yaşına kadar narenciye tüketmemesine özen göstermelisiniz.

Daha farklı önerileriniz mi var? Pembe Sihir sitesine içerik katkısında bulunmak isterseniz aşağıdaki yorum bölümüne bebeklere verilmemesi gereken gıdaları listeleyebilirsiniz.

Bu yazı 60 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak