Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısı İçin Öneriler

Paylaş
 

Kış aylarında yaşanılan rahatsızlıkların başında boğaz ağrısı gelmektedir. Bu yazımızda sizlere boğaz enfeksiyonu ve evde uygulayabileceğiniz etkili tedavi yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz. Pembe Sihir ekibi olarak size özel hazırladığımız bu makale sayesinde boğaz iltihabını kolaylıkla atabileceksiniz.

Boğaz Ağrısı Nasıl Oluşur?
Sıradan bir soğuk algınlık nedeni ile oluşabilen, enfeksiyona bağlı olarak boğaz bölgesinin iltihaplanmasına neden olarak yutkunmayı, konuşmayı ve nefes alıp vermeyi zorlaştıran boğaz ağrıları beş günden uzun sürerse mutlaka doktor kontrolü gerektirmektedir. Boğaz ağrısına neden olan bir diğer etken ise burun, sinüs ve akciğerlerden gelen zararlı virüslerin akıntı yoluyla boğazda tahrişe neden olmaktadır.

Boğaz Ağrısı Nasıl Önlenir?
Tüm hastalıklarda olduğu gibi boğaz ağrılarında da erken teşhis son derece önemlidir. Boğaz bölgesinde ağrı başlamadan önce kaşınma ve yanma ağrının habercisi olabilir buna önlem olarak aşağıda yer alan önerileri uygulayabilirsiniz.

‘Sıvı Alımını Arttırın’
Tahriş olmuş boğazlar için en etkili yöntemlerden birisi de sıvı alımını arttırmaktır. Kış aylarında insanlar fazla suç içmez buda vücutta bir çok hastalığın oluşmasına davetiye çıkarır, özellikle boğaz ağrısı yaşayan kişilerin bol su tüketmesi gereklidir. Ayrıca tuzlu su ile gargara yaparak boğazda meydana gelen iltihabı yok etmeniz mümkün. Ilık bir bardak suya bir çay kaşığı tuz ilave ederek ağzınızda iyice çalkalayın bu işlemi gün boyunca en az iki üç defa tekrar edin. Ayrıca yatak odanızı havalandırıp içerideki pis havayı dışarı çıkarın ve buhar makinesi kullanarak ortamın nemli kalmasını sağlayın.

‘Uzak Durulması Gerekenler’
Boğazı tahriş edecek şeylerin başında sigara dumanı geliyor bunun yanı sıra bulunduğunuz ortamın havasız ve pis olması da boğaz ağrılarını arttıran faktörlerden birisidir. Boğaz ağrısında yaygın olarak bilinen yanlışların başında sıcak içeceklerin işe yaradığıdır ancak zaten tahriş olmuş bir bölgeye sıcak bir sıvının temas etmesi ağrıları arttıracağı gibi her hangi bir iyileştirme etkisi de yoktur.‘Antibiyotik Kullanımı’
Yapısı gereği antibiyotikler bakteri üremesini durduran ve onları yok etmeye yarar ancak her antibiyotiğin özelliği ve etkisi farklılık gösterdiği için antibiyotik seçiminde mutlaka doktorunuza başvurmalı onun verdiği ilaçları kullanmalısınız. Unutmayın boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklarda antibiyotik en son çözümdür.

‘Balın Boğaz Ağrılarındaki Yararı’
Boğaz ağrıları ve yanmaları için etkili ve doğal bir ilaç olan balın yanında zencefil ve limonun karışımını içerek ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Bir bardak ılık suya limon (yarım), zencefil (1 çay kaşığı) ve balı karıştırarak için, bu işlemi her gün tekrar ettiğinizde boğaz ağrılarınızın azaldığını hissedeceksiniz.

‘Boğaz Ağrısı Yaşayanlar Neler Yemeli?’
Boğaz ağrısı sırasında yutkunma güçlüğü yaşandığı için pilav, makarna ve püre tarzında yiyecekler tüketilmelidir. Yutması kolay ve sert olmayan sağlıklı yiyecekler bu dönemde tavsiye edilir.

‘C Vitamini İçeren Gıdalar Tüketin’
Soğuk algınlığına iyi gelen içerisinde C vitamini bulunan gıdaları tüketmeniz hem vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirir hemde boğaz ağrılarını azaltmaya yardımcı olur. Çilek, portakal, dolmalık biber, brokoli, portakal ve kivi C vitamini bakımından en yoğun olan gıdalardır.

‘Doğal Bitki Çayları İçin’
Marketlerde satılan hazır bitki çayları yerine, doğal bitki çayları hazırlayarak daha sağlıklı ve etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Bu yazı 216 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak