Biyotin Nedir? Tüm Yönleri ile Biyotin Faydaları

Biyotin Nedir Tüm Yönleri ile Biyotin Faydaları
Paylaş
 

Biyotin, suda çözülebilen vücudumuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan bir B vitamini olup tıp alanında B 7 vitamini olarak adlandırılır. Biyotin vücutta çok önemli işlevlere sahiptir, suda çözülebilir olması vücudun biyotini depolamadığı anlamına gelir idrar yaparken, ekstra biyotin vücuttan geçer.

Bu vitamini, bebeklerin günde 5 mcg, yetişkinlerin 30 mcg ve emziren annelerin 35 mcg alması tavsiye edilmektedir. Biyotin  vücutta bulunan yağlar, karbonhidratlar ve diğer maddeleri parçalayan enzimlerin en önemli bileşenidir ve sağlıklı hücre büyümesini destekler.

Bazı insanlarda biyotin takviyesi sonucu mide bulantısı ve sindirim sorunları gibi hafif yan etkiler bildirmişlerdir ancak bu önemli bir risk faktörü olarak görülmemektedir. Biyotin kelimesi ‘Yaşam veya Canlılık’ anlamına gelen Yunanca Biotos kelimesinden gelmektedir. Sigara içen kişilerde bu vitamin eksikliği daha sık görülmektedir. Biyotin kozmetik sektöründe “güzellik vitamini” adıyla tanımaktadır.

Biyotin Eksikliğinin Nedenleri

Biyotin eksikliğine neden olan etkenlerin başlıcaları şunlardır; • Çok fazla antibiyotik kullanımı
 • Hamilelik
 • Aşırı sigara ve alkol tüketmek
 • Yetersiz beslenme
 • Protein eksikliği
 • Fazla çiğ yumurta yemek

Biyotinin Faydaları

Biyotinin sağlığımız için bir çok faydası vardır. Size bu yararlardan bazılarını sunuyoruz.

FETÜS GELİŞİMİ
Her ne kadar çok nadir görülse de, hamile kadınlarda biyotin eksikliği görülebilir. Bebek sağlığını geliştirmeye yardımcı olmak için hamilelik sırasında biyotin ve folik asit içeren bir vitamin alması gereklidir. Yalnız şuna dikkat etmeliyiz, yüksek dozda biyotin bebek sağlığı için tehlikeli olabilir.

KAS KRAMPLARI
Özellikle diyalize giren böbrek hastalarında kas krampları sıklıkla görülebilir, yapılan araştırmalar biyotinin bu insanlarda kas kramplarını azaltabileceğini göstermektedir.

SİNİR AĞRILARI
Vücudumuzda yeterli biyotin vitaminine sahip olmak şeker hastası kişilerin bacaklarındaki sinir ağrısını azaltır.

ŞEKER HASTALARI
Yurt içinde ve yurt dışında yapılan bir çok bilimsel araştırma sonuçları göstermiştir ki, biyotinin krom ile birlikte alınması şeker hastalarında kan şekerini düşürmektedir.

ZAYIF TIRNAKLAR
Biyotin vitamini, kırılgan tırnakları olan kişilerde el ve ayak tırnaklarının kalınlığını arttırabilmektedir.

EMZİREN KADINLAR
Emziren kadınların mutlaka biyotin takviyesi yapması gereklidir çünkü bu vitamin eksikliği doğum kusurlarına sebep olabilmektedir. Bununla birlikte hamilelik sırasında ve emzirme dönemindeki kadınların mutlaka doktor kontrolünde takviye alması gerekmektedir.

SAÇ SAĞLIĞI
Vücudumuzdaki biyotin vitamini eksikliğinin, saç dökülmesine yol açabileceğine dair bir çok bilimsel kanıt bulunmaktadır. Bu vitaminin saç uzamasını ve sağlıklı saçları teşvik ettiği iddia edilmektedir.

KARACİĞER YAĞLANMASI
Kalp ve beyin dokularında yer alan ve böbrekte, karaciğerde biriken biyotin özellikle karaciğer yağlanmasının önlenmesinde çok etkin bir rol oynamaktadır.

SEDEF HASTALIĞI
Bir çok uzman biyotin vitamininin sedef hastalığını tedavi edebileceğini veya belirtilerini azaltabileceğini açıklamaktadır. Biyotin takviyesi hemen hemen herkes için zararsız kabul edilmiştir ve sedef tedavisinde kullanılmasında sakınca görülmemektedir.

Hangi Besinlerde Biyotin Bulunur?

Doğal kaynaklardan beslenmek her zaman en iyisidir ancak doğal ve organik ürünlerden yeterli biyotin alınmıyorsa doktor kontrolünde biyotin takviyesi alabilirsiniz. Aşağıda doğal ve sağlıklı biyotin kaynaklarını inceleyebilirsiniz.

  Yumurta sarısı
  Karaciğer, böbrek gibi sakatatlar
  Kuru yemişler (ceviz, badem, fındık v.b)
  Bütün baklagiller
  Tüm tahıllar
  Muz
  Karnabahar
  Mantarlar
  Fındık ezmesi
  Peynir çeşitleri
  Patates
  Ispanak
  Süt
  Başta Somon olmak üzere balıklar

Biyotin Fiyatları

Piyasada satılan biyotin fiyatları değişiklik göstermektedir. Bu vitaminin etken maddesi oldukça ucuzdur bu nedenle pahalı ürünleri almanıza gerek yok. Eczanelerden veya sağlık ürünleri satan mağazalardan doktor izni ile aşağıdaki ürünleri güvenle kullanabilirsiniz.

Ürün Adı Miktarı Fiyatı
Solgar Biyotin 50 tablet 1 mg 20 TL
Kal Biyotin 50 tablet 1 mg 15 TL
Genrise Biyotin 50 tablet 1 mg 20 TL
HP Biyotin 100 tablet 1 mg 20 TL
GNC Biyotin 50 tablet 0,6 mg 36 TL

Biyotin Eksikliğinin Belirtileri

Biyotin eksikliği anında ve hızlı bir şekilde müdahale edilmezse tehlikeli sonuçlar doğurabilir, biyotin eksikliğinin belirtileri başlıca şunlardır;

– Solgunluk
– İştahsızlık
– Saçların dökülmesi
– Depresyon
– Kuru ve cansız deri
– Kas ağrıları
– Kırılgan ve çabuk kopan saçlar
– Saç beyazlaşması
– Tırnakların kolay kırılması

Bu yazı 78 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak