Bebeklerde Kuru Öksürük Nedenleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Bebeklerde Kuru Öksürük Nedenleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri
Paylaş
 

Havaların soğuması ile birlikte korunmaya muhtaç olan bebeklerimizin en sık yaşadığı rahatsızlıkların başında kuru öksürük geliyor. Eğer sizinde bebeğinizin uzun süren kuru öksürüğü varsa etkili ve doğal tedavi yöntemlerini bu yazımızda bulabilirsiniz. Anne & Bebek kategorimizin sorumlusu Hande ULUSOY bir çok yerli ve yabancı güvenilir kaynaklardan bebeklerde kuru öksürük nedenlerini ve tedavi yöntemlerini sizler için derledi.

Kuru Öksürük Nedir?
İsminden de belli olduğu gibi, öksürüğün yanında gerçekleşen mukus salgılanması veya balgamın olmadığı bir öksürük çeşididir. Genellikle akciğerlerden gelen ve kimi zaman orta kimi zamansa kısık bir gürültü ile dışa vuran, vücudun istem dışı gerçekleştirdiği bir eylem olan kuru öksürük mutlaka önlemi alınması gereken alınmadığı taktirde ileri dönemlerde ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getiren işaret olabilir. Öksürmek akciğerlerden gelen ve vücudun bir nevi rahatlamasını sağlayan bir işlem olsa da sağlıklı bebeklerde görülmemektedir.

Bebekler Neden Öksürür?
Çoğu zaman soğuk algınlığı veya alerjik durumlarda kuru öksürük meydana gelse de ateş ve boğaz ağrısı da öksürüğe neden olan diğer etkenler arasında yer almaktadır. Uzun süren kuru öksürükler yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de ağrıya neden olmaktadır. Her öksürükte ciğerlerde ve boğazlarda ağrı hissedilebilir büyükler bunu anlatabiliyor olsa da bebekler genelde bu durumu ağlayarak dile getirmeye çalışmaktadır.

Uzun ve sık aralıklarla gerçekleşen kuru öksürük önlemi alınmazsa alışkanlığa dönüşür. Grip belirtisi de olan bu öksürük türü zamanla balgamlı bir hal alır ve bebeğinizin daha çok rahatsız olmasına neden olur. Yaygın olarak bilinen nedenlerin dışında reflü hastalığı da kuru öksürüğe neden olan bir diğer önemli etkendir.

Bebeklerde Kuru Öksürük Nasıl Tedavi Edilmeli?
Öncelikle kuru öksürüğe neden olan etkeni tespit edip buna göre tedavi uygulamak en sağlıklı yöntemdir. Pembe Sihir olarak her zaman önceliğinizi doktor kontrolüne vermeniz gerektiğini söylüyoruz, gerekli kontrollerin ardından kuru öksürüğe neden olan şeyi öğrenip buna göre tedavi uygulamak oldukça önemli ve doğru olan yöntemdir.
Bebeklerde Kuru Öksürük Nasıl Tedavi Edilmeli
Kuru öksürük fiziksel nedenlerden olduğu kadar çevresel etkenlerden dolayı da gerçekleşmektedir. Örneğin havasız ve nemsiz ortamlar sağlıklı bir insanın bile kuru öksürmesine neden olmaktadır bunun için evinizi nemlendirmek en etkili yöntemdir, kış aylarında camları açmak pekte mümkün olmadığı için nemlendirici cihazları tercih edebilirsiniz.Bebeklerde kuru öksürüğün tedavisinde bir diğer belirleyici unsurda bebeğinizin yaşıdır. Doktorlar genellikle 6 ay öncesi ve sonrasındaki bebekler için farklı tedavi yöntemleri uygulamaktadır. En doğal tedavi ise anne sütüdür, bebeğiniz emzirme döneminde ise bu süreçte daha fazla emzirmeniz önerilmektedir eğer 6 aydan büyük ve artık emzirmiyorsanız doğal taze sıkılmış meyve suları ( C vitamini barındıran ) tercih edebilirsiniz.

Bebeğinizin bulunduğu ortamdaki havada oldukça önemli bir diğer etkendir. Sigara içilen havasız ve kuru ortamlarda bulunmasına kesinlikle izin vermeyin, mümkünse uyumadan önce odasını güzelce havalandırın. Oda spreyi, parfüm, deodorant ve kimyasal spreylerin bebeğinizle temasından kaçınmalısınız.

Bu dönemde kıyafet seçimi de son derece önemlidir. Rahat ve pamuklu giysileri tercih ederek daha rahat nefes almasını sağlayabilirsiniz özellikle boğazı sıkı ve tüylü kıyafetler onu rahatsız edecektir.

Kuru öksürmek bebeğinizin günlük yaşantısını olumsuz etkilediği gibi uyku düzeninde de sorunlara neden olmaktadır bunu engellemek için bebeğinizin uyku saatlerinde ortamı sessiz, hafif karanlık ve hava akışını sağlayacak şekilde tutmalısınız.

Kuru Öksürük İçin Güvenle Uygulayabileceğiniz Doğal Tedavi Yöntemleri
Sizler için hazırladığımız bu yöntemler her ne kadar kanıtlanmış ve uzmanlar tarafından uygun görülse de denemeden önce doktorunuza danışmanızda büyük fayda bulunuyor. Kuru öksürük çoğu zaman geceleri ortaya çıkar ve anne babalar bu durumda çok endişeli olur, fakat yapılacak yanlış müdahaleler durumu daha kritik bir konuma getirebilmektedir aşağıda size verdiğimiz önerileri mutlaka incelemelisiniz.

Bebeğiniz 6 Aydan Küçükse;
Bebekler için harika bir besin, tedavi ve gıda olan anne sütü kuru öksürük içinde oldukça işe yarayan bir tedavi yöntemidir.

Bebeğiniz 6 Aydan Büyükse;
Ciğerlerin temizlenmesi ve rahatlaması için çeşitli doğal yöntemleri tercih etmek istiyorsanız 6 aydan büyük bebeklerinize kimyonla yapacağınız karışımı verebilirsiniz. İşte tarifi;

Malzemeler
Kimyon tohumu
Su

Hazırlanışı
Bir cezve içerisine su koyup kaynatın ve ardından kimyon tohumunu ilave edin. Bir süre kaynadıktan sonra biraz soğumasını bekleyip bebeğinize içirebilirsiniz.

Daha önce uyguladığınız ve başarılı sonuçlar aldığınız yöntemleri bizimle paylaşmak ister misiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bu yazı 17 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak