Bebekler İçin Bıldırcın Yumurtasının Tüm Faydaları

Bebekler İçin Bıldırcın Yumurtasının Tüm Faydaları
Paylaş
 

Bıldırcın yumurtası, besin değeri yeni yeni fark edilen ve pek çok gıdanın içinde yer alan vitamin ve mineralleri tek başına bünyesinde barındıran insanlar ve özellikle bebekler için mucizevi bir besin kaynağıdır. Yüksek derecede demir içeren bıldırcın yumurtasının tavuk yumurtasına nazaran tam beş kat daha faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar neticesinde bebekler için iştah açıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri barındıran bıldırcın yumurtası bebeklere verilmesi gereken önemli bir gıda olarak bilinmektedir. Özellikle son 6 yıldır gelişen tarım ve hayvancılık sektöründe önemli bir yere sahip olan bıldırcından üretilen bu yumurta yetişkin insanlar içinde oldukça besleyici özellikler içermektedir. Diğer yumurta türlerine göre güçlü bir B12 vitamini deposu olarak bilinen ve oldukça küçük ebatlara sahip olan bu yumurtayı 1 ile 2 yaş arasında bebeklere verilmesi öneriliyor. Daha küçük yaştaki bebeklerin henüz sindirim sistemi kuvvetli olmadığı için bazı sorunlara yol açtığını belirten uzmanlar bu yaştaki bebeklerin iç organlarına da zarar verebileceği uyarısında bulunmaktadır.

bıldırcın yumurtası ve içindekiler

Bıldırcın Yumurtasının İçinde Neler Var?
Ortalama 1 adet bıldırcın yumurtası 9 gram ağırlığında olup içerisinde şu bileşenler bulunmaktadır.

İçindeki Miktarı
A Vitamini 48.9 IU
E vitamini 0.1 mg
Riboflavin 0.1 mg
Folat 5.9 mcg
B12 0.1 mcg
Pantothenic acid 0.2 mg
Chloine 23.7 mg
Kalsiyum 5.8 mg
Demir 0.3 mg
Magnezyun 1.2 mg
Fosfor 20.3 mg
Potasyum 11.9 mg
Sodyum 12.7 mg
Çinko 0.1 mg
Selenyum 2.9 mcg

Bıldırcın Yumurtasının Bebekler Açısından Önemi
Kökeni Kuzey Afrika ve Asya ülkesi olan bu şirin canlılardan elde edilen bıldırcın yumurtaları, gelişmekte olan bebeğiniz için oldukça yararlıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmeden tutun, etkili bir fosfor değeri taşıyan bu besini bebeğinize gönül rahatlığı ile verebilirsiniz. Tıpkı tavuk yumurtasında olduğu gibi haşlama, omlet ve katı olarak yapabileceğiniz bıldırcın yumurtası tariflerine yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Çocuk gelişiminde doktorlarında önerileri arasında yer alan bıldırcın yumurtası, iştah açmanın yanı sıra anemi hastalığında dahi kullanılan doğal tedavi ilaçlarından bir tanesidir. Protein açısından oldukça güçlü olan ve çocuğunuzun zihinsel olduğu kadar fiziksel gelişiminde de önemli rol oynayan bu yumurta türü astım, öksürük gibi hastaları da önlemektedir.Bebeğinize Özel Bıldırcın Yumurtası Tarifleri
Tarifleri vermeden önce hatırlatmakta fayda var, yoğun enerji, kalsiyum ve vitamin deposu olan bu besini her gün tüketmek zararlı olabilir bunun için en az 1 gün aralıkla bebeğinize vermeli ve her ihtimale karşı da doktorunuzun onayı ile hazırlamanız da fayda var.

Haşlanmış Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yapılır?
Bıldırcın yumurtası diğerlerine göre daha sert ve soyulması daha zahmetlidir ancak size önereceğimiz yöntem ile bunu daha kolay hale getirebilirsiniz.

Malzemeler
İstediğiniz kadar bıldırcın yumurtası
4 bardak su
2 çay kaşığı sirke
2 çay kaşığı tuz

Hazırlanışı
Öncelikle buzlukta bir kap içerisine su koyup iyice soğumasını sağlayın. Farklı bir kap içerisine su ilave edip yumurtaları atın ve iyice kaynatın ardından içerisine sirke ve tuz ilave edin, bu yöntem yumurtanın daha kolay soyulmasını sağlayacaktır.

Su kaynadıktan sonra altını kapatın ve bir süre daha bekleyip buzluktaki suyun içerisine bıldırcın yumurtalarını atın, son olarak yumurtaları soyup servis yapabilirsiniz.

Bıldırcın Yumurtası ile Omlet Yapmak
Yine kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz omlet tarifimizi eminiz ki bebeğiniz çok sevecek.

Malzemeler
En az 5 tane  bıldırcın yumurtası
1 kaşık yağ
Biraz tuz

Hazırlanışı
Yağı bir tavanın içine atın ve ısıtmaya başlayın, diğer yumurtalar kadar büyük olmadığı için bıldırcın yumurtasını kırarken dikkatli olmalısınız bunun için direk çarpmak yerine hafifçe elinizle açmayı deneyin bunun için farklı aletler kullanabilirsiniz. Yumurtayı açtıktan sonra yavaşça tavanın içine dökün ve bir kaşık yardımı ile çırpın, yumurtalar piştiğinde servis yapabilirsiniz.

Bu yazı 62 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak