Zeytin Çekirdeği Faydalı Mı?

Paylaş
 

Doğanın bize sunduğu mucizesinden biri olan zeytin, insan sağlığı açısından oldukça yararlı besinlerin başında geliyor. Zeytinin yağı hatta çekirdeği bile sağlığımıza büyük katkılar sağlıyor. Günümüzde zeytin ile ilgili bir çok çeşitli söylentiler çıkıyor kimisi zeytin çekirdeğinin faydasından çok zararı olduğunu belirtirken kimileri ise bir çok hastalığın tedavisinde kullanılması gerektiğini savunuyor. İlaç sanayisinden kişisel bakım, kozmetik ürünlerine kadar pek çok alanda kullanılan zeytin ayrıca soframızın vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer alıyor.

Zeytin Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?
Bilim adamları zeytin çekirdeğinin uçlarının sivri olması nedeniyle mideye zarar verebileceğini ayrıca zeytin çekirdeğinin tamamen sindirilemediği için çeşitli hazımsızlık sorunlarına yol açtığını vurgulasa da azımsanmayacak yararları da bulunuyor işte zeytin çekirdeğinin yararları.

Ağrıları Azaltıyor
Yaralanmalardan dolayı oluşan ağrılar için zeytin çekirdeğinin işe yaradığı uzmanlar tarafından belirtiliyor.
Kabızlığa İyi Geliyor
Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda zeytin çekirdeğinin kabızlığa iyi geldiği ancak çekirdeğin bütün olarak değil toz halinde tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.
Mide Ağrıları İçin Kullanılıyor
Mide yanması, ülser gibi çeşitli rahatsızlıklar için uzmanlar zeytin çekirdeğini önermektedir.
Uzmanlar Ne Diyor?
Bir çok popüler diyet ve sağlık uzmanı zeytin çekirdeği hakkında neler diyor merak ediyor musunuz? İşte uzmanların görüşleri

Prof. Dr. Ahmet Maranki : 25 senedir yapılan araştırmalar neticesinde zeytin çekirdeğinin mide yanmalarına, kabızlığa, basura ve prostata iyi geldiği tespit edilmiştir. Mide asidi ile tamamen eriyen zeytin çekirdeğinin yanı sıra zeytin yaprağının özellikle şeker hastalarına, kalın bağırsak sorunları yaşayanlarda oldukça işe yaradığını belirtiyor.

Dr. Russell Greenfield : Yapılan araştırmalar sonucunda Akdeniz bölgesindeki insanların uzun ömürlüğü olduğu tespit edilmiş. Kalp damar hastalarının en az görülen bölgesi de Akdenizdir, çeşitli zeytin yiyenlerde kanser riskinin de oldukça düşük olduğunu biliyoruz, hem tatları gerçekten çok güzel hemde oldukça sağlıklı.İbrahim Saraçoğlu : Ağırlıklı olarak kahvaltılarda tercih ettiğimiz zeytin damak tadına gerçek anlamda hitap etmektedir. İştah açma özelliği olan ve yaprağında dahi bir çok şifa bulunan zeytin ve zeytin yağı insan sağlığı için oldukça yararlı olan oleik asit içermektedir. Doymamış yağ oranı oldukça yüksek olan oleik asit beyin sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Canan Karatay : Zeytin en sağlıklı ve faydalı meyveler arasındadır. Bol zeytin tüketerek şekerinizi düşürebilirsiniz ayrıca zeytin yiyerek zayıflayabilirsiniz. Oldukça düşük kaloriye sahip olan zeytinyağı doğal antioksidan özelliğine sahiptir.

Yukarıda yer alan uzman görüşleri, çeşitli videolardan derlenerek hazırlanmıştır.

Bu yazı 153 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak