Yumurtaların Bu Faydalarını Biliyor Muydunuz?

Paylaş
 

İçerisinde oldukça fazla kolesterol bulunduran yumurta bu yüzden bazı kişilerin yemekten çekindiği bir besin kaynağı olmuştur. Bulundurduğu kolesterolden ötürü zararlı olacağı düşüncesine kapılan yumurtanın bir çok da faydası bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu günde 1 yumurta yemenin vücut açısından oldukça faydalı olduğu görülmüştür.

Yumurtada bulunan kolesterol vücuda etki etkiyor!

Yumurta zararlı mıdır sorusuna burada cevap doktorlardan geliyor. Yumurta tabi ki zararsız. Genelde kalp damar hastalığı bulunanlar ve kolesterolü yüksek olanlar yumurta yemekten çekinirler fakat yumurta her gün alınması gereken bir ilaç gibidir.

Çocuklara bol bol yumurta yedirmeye çalışın!

Yumurtanın faydalarını saymakla bitmez diyebiliriz. İçerisinde bulunan vitaminler, protein ve mineraller sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur, hafızanın gelişmesine yardımcı olur, kemik erimesinin önüne geçer, büyüme ve gelişmeye yardımcı olur, kas gelişmesine yardımcı olur. Çocuklarınıza bebekliklerinden itibaren bol bol yumurta yedirmek gelişimleri açısından oldukça önemlidir.

Yumurtayı direk olarak haşlayarak yemek zorunda değilsiniz. Yemek için bir çok yöntem bulunmakta. Haşlamanın yanı sıra menemen yapabilirsiniz, omlet yapabilirsiniz, krep yapabilirsiniz, yumurtalı ekmek yapabilirsiniz bunun gibi bir çok yiyecek bulunmaktadır. Bunların yanı sıra sadece kahvaltıda da yemek zorunda değilsiniz. Akşam yemeklerinde ıspanak veya kabağın üzerinde de yiyebilirsiniz. Yumurtanın her halini yemeli ve çocuklarınıza da gelişimlerine yardımcı olması için yedirmelisiniz.Diyette de yardımcı eleman yumurta!

Yumurta içerdiği protein sayesinde insana tokluk hissi vermektedir ve yine içerdiği proteinle zayıflamanıza yardımcı olmaktadır.  Daha fazla tok kalmak için bir öğünde birden fazla yumurta yemenin bir mantığı yoktur fakat kahvaltılarınızda yumurta yeme sizi daha tok tutar ve diyetinizde size yardımcı olur.

Kansızlığa ve aynı zamanda unutkanlığa da iyi geliyor!

Demir ve B12 vitamini eksikliği sonucu ortaya çıkan kansızlık ve unutkanlığın ortadan kaldırılmasına da yumurta yardımcı oluyor. Yumurtada bulunan B12 vitamini diğer besinlerde bulunan B12 vitaminlerine göre vücut tarafından daha kolay emilmektedir. Yani bu da B12 vitamininin ve demirin kana daha çabuk karışması demek oluyor.

E vitamini ve demir saçlarınıza bakım yapıyor!

Yumurtanın içinde bulunan demir, E vitamini ve çinko saç köklerini besleyerek bir anlamda saç bakımı yapmaktadır. Aynı zamanda cildi de güzelleştirmektedir. Aynı zamanda yumurtada B vitamini de bulunmaktadır. İçerisinde bulunan B vitaminleri de göz sağlığına çok yararlıdır.

Cilt Güzelliğiniz İçin Yumurta Maskesi

Bu yazı 67 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak