Yaşlanmayı Geciktiren 7 Yöntem

Yaşlanmayı Geciktiren 7 Yöntem
Paylaş
 

Yapılan bir çok bilimsel araştırma sonucunda yaşlanmanın meydana gelmesini oluşturan en büyük faktörün genetik ve çevresel olduğu yönündedir. Yaşlanmaya bağlı olarak ve yaşlanma sebepleri arasında yer alan serbest radikal hasarı ilerleyen evrelerinde kanser, alzheimer ve damar hastalıkları gibi pek çok sorununda habercisidir. Yaşlanmayı önlemek günümüzde imkansız olsa da bunun etkilerini geciktirmek ve sağlıklı bir yaşlılık sürmek elbette mümkün, kadına özel kategori sorumlumuz Aysu GÜNGÖR yaptığı araştırma neticesinde aşağıda yer alan 7 yöntem sayesinde yaşlılığın gecikebileceğini açıklamıştır, sizde başta yaşam felsefenizi değiştirip bu maddeleri uygularsanız yaşlanmayı sağlıklı bir şekilde geciktirebilirsiniz.

Güneş Işınlarına Fazla Maruz Kalmayın
Güneş, yaşamın en önemli faktörlerinden birisidir. Güneş olmazsa yaşamda olmayacağını hepimiz biliyoruz ancak güneşin yaydığı UVA ve UVB ultraviyole ışınlar cilt sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bununda başlıca sebebi dünyamızı güzel ve temiz kullanmadığımız içindir. İlkokuldan bu yana öğrendiğimiz bir gerçekten bahsetmek istiyorum, çevre kirliliği zararlı gazların artışı gibi etkenler yüzünden ozon tabakasının zarar gördüğü bu nedenle de güneşin zararlı ışınlarının insan üzerinde zararlı etkiler bıraktığı kanıtlanmış bir gerçektir.

Cilt kanserine varan bu sorun nedeniyle artık güneşin o eşsiz güzelliğinden eskisi kadar yararlanamıyoruz. UV ışınları cildin elastik yapısını zamanla deforme ederek kırışıklık, leke ve çillerin oluşmasına neden olabiliyor. Güneşe çıkmadan önce mutlaka koruyucu güneş kremleri ve kıyafetler tercih etmelisiniz.

Sebze ve Bitkisel Ağırlıklı Beslenin
Sağlıklı beslenmek yaşlanmayı önleyen en önemli faktörlerden birisidir. Gün boyu vücudumuzun ihtiyacı olan protein, vitamin ve mineralleri almanın en doğru yöntemi ise sebze ve meyveyi bol miktarda tüketmektir. Günün her öğününde gönül rahatlığı ile sebze yiyebilirsiniz. Sadece cildimiz için değil genel sağlığımızı da olumlu yönde etkileyen bu besinler ciltteki kırmızı ve sarı pigmentleri güçlendirerek yaşlanmayı önlemektedir. Örneğin koyu yapraklı yeşillikler, narenciye ve karnabahar cildin kaybettiği parlaklığı geri kazandırarak doğal bir botoks işlemi görür, kan dolaşımını arttırır.

C vitamini yönünden zengin olan meyveleri ara öğünde mutlaka tüketmeliyiz, bir çok sağlıklı diyet programında yer alan elma hayatınızda mutlaka olmalıdır. Tükettiğiniz bitkisel besinler oksitlenmeden dolayı oluşan serbest radikallerin vücuda yaptığı hasarları önlemede size yardımcı olacak en doğal yöntemdir.Bol Sıvı Tüketin
Bol Sıvı Tüketin
Cilt kuruluğu ve pul pul dökülmelerin başlıca nedeni vücuttaki sıvı oranının azlığıdır. Başta böbreklerin daha iyi çalışması ve vücudumuzun ihtiyacı olan sıvı miktarını karşılamak için günde ortalama 1-2 litre su içmeliyiz. Cildin temizlenmesi, nemlenmesi ve iç organlarımızın daha iyi çalışması için su gerçekten doğanın bize sunduğu bir mucizedir.

Sıvı tüketiminde ağırlığınızı su, bitki çayları ve taze sıkılmış doğal meyve sularına verin. Alkol ve gazlı içeceklerden uzak durmalısınız.

Hayatınızın Her Döneminde Spor Yapın
Spor ve egzersiz vücut sağlığı kadar ruhsal ve insan psikolojisini son derece olumlu etkileyen bir eylemdir. Düzenli olarak spor yaparak genç kalabilir, sağlığınızı koruyabilirsiniz. Günlük bir kaç yürüyüş yada egzersiz hareketleri hem vücudunuzun kan dolaşımını hızlandırır hemde sizi zinde tutar ayrıca spor yaparak zayıflamakta mümkündür.

Spor yapan insanlar kötü alışkanlıklardan uzak durur, vücudunuzu çok yormadan her gün gerçekleştireceğiniz spor faaliyetleri bedeninize yapacağınız en büyük iyiliklerin başında gelmektedir. Stresi azaltmak için arkadaş grubunuzla spor faaliyetlerinde bulunabilirsiniz böylece haftaya ve güne oldukça mutlu girebilirsiniz.

Sigaradan Uzak Durun
Sigaradan Uzak Durun
Cildinize ve vücudunuza verebileceğiniz en büyük zarar sigara kullanmak yada sigara içilen ortamlarda bulunmaktır. Bunu sadece kendiniz için düşünmeyin, sigara içilen ortamlarda sevdiklerini, ailenizi uzak tutmaya özen gösterin. Cildin yıpranması, kırışıklık olmuşuna neden olduğu kesin olarak kanıtlanan sigara ciddi sağlık sorunları olan akciğer kanserine, KOAH ve nefes darlığına yol açtığını unutmayın.

Ciğerlerimizin oksijen ile dolu olması gerekirken sigara içildiğinde solunan karbonmonoksit iç organların kurumasına neden olmaktadır. Sadece sigara değil tütün ürünü hiç bir maddeyi kullanmamanızı şiddetle öneriyoruz.

Alkol ve Kafein Bağımlısı Olmayın
En az sigara kadar tehlikeli bir diğer alışkanlıkta alkoldür. Aşırı alkol tüketimi cilt sağlığınızı olduğu kadar vücut sağlığınızı da olumsuz yönde tetikler. Kalp krizi, kan damarlarının zedelenmesi gibi pek ciddi hastalıklar alkol nedeniyle yaşanmaktadır. Tıpkı alkol gibi aşırı kafein kullanmakta besin metabolizmasının bozulmasına sebep olur, bu tarz alışkanlıklarınız varsa spor yaparak yada yukarıda bahsettiğimiz sıvı tüketim maddesini uygulayarak kurtulabilirsiniz.

Cilt Bakım Ürünleri Kullanın
Pek çok kozmetik firması yaşlanmaya karşı kremler üretmektedir. Dünyaca ünlü bir çok markanın piyasaya sunduğu bu kremleri deneyebilirsiniz, ancak bu ürünlerin benzerlerini doğal yollarla elde etmemizde mümkün, örneğin geçtiğimiz gün hazırladığımız “Maya Maskesi Tarifi” cildinize iyi gelen bir öneridir.

Günlük olarak düzenli bir şekilde peeling (maske) yaparsanız hem cildinizdeki ölü hücreleri yok edebilir hemde vücudunuzun ihtiyacı olan A, C ve E vitaminlerini sağlayabilirsiniz.

Hey Bu Yazı Tam Sana Göre : Cildinizi Daha Güzel Tutmak İçin Evde Yapabileceğiniz Doğal 10 Gece Kremi

Bu yazı 66 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak