Yaşa Göre Nabız Hesaplama

Yaşa Göre Nabız Hesaplama
Paylaş
 

Nabız bir diğer adıyla kasılma, kalbin pompaladığı kanın damarlar içerisinde yaptığı basınca verilen genel bir isimdir. Pek çoğumuz özellikle orta yaş ve üstü kişiler nabız değerlerine oldukça önem vermektedir, çünkü yaş ilerledikçe nabız sayısında çeşitli değişiklikler yaşanmaktadır. Nabız sayısı her yaş aralığına göre farklılık göstermektedir, ayrıca çeşitli aktiviteler egzersiz hatta aşırı heyecanlanma bile nabız sayısında farklılıkların oluşmasına neden olur. Oldukça önemli bir konu olan ve sağlık için önem arz eden nabız hesaplamayı düzenli olarak yapmanız gerekiyor,

KRD (Kalp Ritim Derneği) verilerine göre standart bir yaşam süren insanda nabız değerleri 70 ile 80 arasında olmalıdır. Nabzın çok yüksek yada çok düşük olması ise çeşitli hastalıkları beraberinde getirmektedir. Nabızla doğrudan ilişkili olan bir başka değer ise tansiyondur, tıpkı nabız gibi tansiyon değerleri de kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir, Pembe Sihir ekibinin hazırladığı nabız hesaplama programı ile sizde nabzınızın olması gereken değerini öğrenebilirsiniz, yapmanız gereken aşağıdaki hesaplama aracına yaş aralığına girip ‘HESAPLA’ butonuna basmak olacak. Bu sadece en çok merak edilen konulardan biri olan yaşa göre nabız kaç olmalı? Sorusuna kesin çözüm alabilirsiniz.

Yaşa Göre Nabız Hesaplama

Eğer yukarıdaki veriler üzerinde veya altında bir nabız değerine sahip iseniz mutlaka doktora başvurmalısınız.

Yaş Süre Atış Hızı Miktarı
0-1 (Bebek) 60 Saniye (1 dakika) 120–140
1-3 60 Saniye (1 dakika) 90–120
3–7 60 Saniye (1 dakika) 90–100
7–20 60 Saniye (1 dakika) 80-90
20+ (üzeri) 60 Saniye (1 dakika) 60-80

Hamilelikte Nabız Kaç Olmalı?
Bildiğiniz gibi hamilelikte vücut yapısı büyük değişimlere uğruyor, hormonların değişmesi beslenme alışkanlıklarının farklılaşması nabız oranını da etkilemektedir, hamile kadınların her hangi bir aktivite yapmadan (dinlenme halinde) nabız değeri ortalama alt değer 80 olmalıdır, genel olarak ise hamilelik boyunca kadınlarda nabız 80-90 arası değişiklik gösterir.

Nabız Nasıl Ölçülür?
Nabız ölçümü her hangi bir alet olmadan elle ölçülebildiği gibi tansiyon aletleri ile ölçülebilmektedir. Sizde evinizde kolay bir şekilde nabzınızı ölçebilirsiniz yapmanız gereken şey ise işaret ve orta parmağınızı bilek bölgesine koymanızdır, parmağınızla hissettiğiniz atışı bir dakika boyunca saydığınızda nabız oranınızı hesaplamış olursunuz.Nabız ile ilgili olan tansiyon hakkında bilgi almak için aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.

Bu yazı 105 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak