Vücut Kitle Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücut Kitle Endeksi Nasıl Hesaplanır
Paylaş
 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen, vücudunuzun boy ve kilo oranları hesaplanarak obezite durumunuzu gösteren tabloya vücut kitle endeksi denir. Bu tablo ile zayıf, normal, kilolu ve aşırı kilolu olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bu oranın normal değeri 18.5 – 24.9 arasında iken 25 ve üzeri olduğunda kilolu olduğunuz anlaşılır. Fazla kilolu olmak başta kolesterol olmak üzere pek çok hastalığın habercisi olacağı için bu testi mutlaka yaptırmalısınız.

Bir çok kişi yaşa göre vücut kitle endeksi hesaplıyor ancak bu kişinin vücut yapısına göre farklılık göstermektedir, örneğin sporcuların kiloları fazla gibi gözükse de bu kilonun bir çoğu kas olduğu için vücut kitle endeksi yüksek çıkacaktır bu oran sizi yanıltmasın.

Detaylı Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
Aşağıdaki form aracılığı ile sizde vücut kitle endeksinizi hızlı ve doğru bir şekilde öğrenebilirsiniz.

İdeal Vücut Kitle Endeksi Ne Olmalı?
Eğer yukarıdaki bilgileri doğru girdiyseniz kilonuzla ilgili durumu öğrenmiş olmalısınız ancak bu rakamsal değerler standart olduğu için ideal vücut kitle endeksiniz için ünlü yazar sayın Osman MÜFTÜOĞLU şöyle diyor;

Özellikle kadınların bu konuda son derece takıntılı olduğunu ve ideal kiloda olmak için büyük çaba sarf ettiklerini belirten MÜFTÜOĞLU, sağlıklı kilo aralığı kavramını kadınların iyice bilmesi gerektiğini vurguluyor.

VKİ (vücut kitle indeksi) oranı normal olan kişilerin kilo vermek yada almak için uğraşmamaları gerektiğini hatırlatan ve bu değerlerin düşük olduğunda sağlıklı yüksek olduğunda sağlıksız olunacağı anlamına gelmediğini vurgulayan MÜFTÜOĞLU şişman olmak kadar zayıflığında hastalıklara davetiye çıkardığını söylüyor.Güncelleme : 15.03.2018
Vücut ağırlığının, boyumuzun karesine bölünmesi sonucu çıkan rakam bize vücut (beden) kitle endeksini verecektir.

Örneğin; Aysu Hanım 160 cm boyunda ve 62 kg ağırlığında ise ideal kiloyu şöyle hesaplıyoruz.

160 cm X 160 cm = 2.56
kilosu 62/2.56 = 24.21

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi vücut kitle endeksi 18.5-24.9 (ideal kilo için normal kabul edildiğinden, kişi ideal kilo aralığındadır. Sporu ihmal etmeden yeterli ve dengeli beslenmeye devam etmelidir.)

Bu yazı 142 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak