Vücut Kan Hacmi Hesaplama

Paylaş
 

Şüphesiz ki insanı hayatta tutan en önemli faktör damarlarında dolaşan kandır. Her organın düzenli şekilde çalışmasını, organlara oksijen gitmesini sağlar. Ayrıca besin taşınması konusunda da kanın oldukça önemli bir yeri bulunur. İçerisindeki çeşitli hücre yapıları ile vücudun daha düzenli bir işleyişe sahip olmasını sağlar. Bağışıklık sistemi konusunda da yardımcı bir faktördür. Kan azalırsa vücut olumsuz etkilenir ve kişi bu farkı anında anlar. Genelde mutlaka kan testleri doktor kontrolünde yapılıp o şekilde müdahale edilmelidir. Ancak ortalama bir kan miktarı bilinerek kişi beslenmesine daha da dikkat etmelidir.

Kan Hacmi Nasıl Hesaplanır?
Kan hacmi hesaplama beslenmeye dikkat etme, doktora başvurma konusunda bir fikir oluşturur. Hesaplama için kişiden boyu isteniyor. Boyun yanı süre güncel kilo ve cinsiyet önemli bir faktördür. Bu üç bilgi ile hesaplama mümkün oluyor. Litre cinsinden kişilere ortalama bir kan hacmi değeri veriliyor. Böylece ortalama bir kan değeri hesaplanmış olur. Ancak en doğru değer doktor kontrolünde yapılan testlerdir.
Yukarıdaki bilgileri doğru girerek vücut kan hacmini hesaplayabilirsiniz.

Vücut Kan Hacmi Kaç Olmalı?
Sağlıklı bireylerde vücut kan hacmi hesaplanırken bakılacak en önemli değer Hemoglobin (HGB) isimli solunum ve doku organları arasında oksijenle karbondioksit taşıma görevi üstlenen bir proteindir. Yaşa, cinsiyete göre değer farklılıkları gösteren Hemoglobin 3 aylık kız ve erkek bebeklerde 10-14 g / dll olması gerekirken bu oran 6 aylık bebeklerde 9-13,50 g / dll olmalıdır.

Yaş ilerledikçe oranlarda da yükselme gözlemleniyor örneğin 15 yaşından büyük erkeklerde 13-17 g / dll, kadınlarda ise 12-17 g / dll olmalıdır.Bu yazı 52 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak