Viksin Faydaları

Paylaş
 

Dünyanın her yerinde kolay bir şekilde bulabileceğiniz, etkisi ve faydası kanıtlanmış olan viks ülkemizde de uzun zamandır bir çok hastalık için kullanılmış başarılı bir tedavi yöntemidir. Temel olarak nefes açma özelliği bulunduğu için burun tıkanıklığı ve soğuk algınlığına iyi gelen viks yapılan testler sonucu farklı bir çok rahatsızlığa da iyi geldiği tespit edilmiştir.

Viks genel olarak okaliptüs yağı, mentol ve çamterebentin yağından oluşmaktadır. Keskin kokusu ile ciğerlerinizi rahatlatma özelliği bulunan ve geleneksel tedavi yöntemleri arasında yer alan viksin az bilinen tüm özelliklerini bu sayfamızda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Viksin Faydaları

Viks ‘tepeden tırnağa kadar faydalı’ terimini sonuna kadar hak ediyor, neden mi? Baş ağrısı veya kepeklenmeyi önlerken tırnaklarda oluşan mantarı da hızlı bir şekilde tedavi etme özelliğine sahip. Dahası var, işte viksin tüm faydaları

Evinizin Kokusunu Değiştirir
Sadece vücut için değil, eşyalarınız hatta evinizin genelinde bile oldukça etkili bir ürün olan viks içinde bulunan okaliptüs yağı sayesinde evinizdeki kötü kokuyu yok eder. Viks merhem yapısı sayesinde cilt üzerinde çabuk erir ancak evinizde oda parfümü olarak kullanmak istiyorsanız bir şişe ılık su içerisine bir miktar viks koyup bunun erimesini sağlamalısınız.

Kuru Ciltler İçin İdeal
Kuru bir cilde mi sahipsiniz? Kış aylarında havanın da oluşturduğu olumsuz etki nedeniyle yüksek oranda kuruyan cildiniz zaman içerisinde çatlaklara neden olur bunu önlemenin en etkili yolu viks kullanımıdır. Nemlendirici ve yumuşatıcı özelliği sayesinde kuru ve pul pul dökülen cildinizi nemlendirir.Grip & Nezle & Soğuk Algınlığı
Keskin kokusu sayesinde burun tıkanıklığına hızlı çözüm için viks kullanabilirsiniz. Tıkalı burun deliklerinizi çok fazla tıkamadan ortalama serçe parmağı ucu kadar viksi sürebilirsiniz. Sadece burun delikleri için değil aynı zamanda eğer boğaz ağrınız varsa boğazınıza sürüp tülbent ile sarabilirsiniz.

İpucu: Ağır bir soğuk algınlığı yaşıyorsanız topuğunuza viks sürüp temiz bir bezle sarıp çorap giyin. Bu yöntem yıllardır annelerimizin uyguladığı ve oldukça etkili bir tedavi şeklidir.

Terleme yoluyla gripten kurtulabilirsiniz viks mentol özelliği sayesinde sizi terletebilir bunun için göğüs ve sırtına viks sürüp sıcak bir havlu koyun, terlediğinizde havluyu ve atleti değiştirip duş alın.

Tırnak Mantarlarını Önler
Özellikle gün boyunca kapalı kalan tırnaklarınızda nem, havasızlık ve kirden dolayı mantar sorunu oluşabilir, endişe etmeyin viks kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz. Düzenli olmak şartıyla iki hafta boyunca sorunlu tırnaklarınıza viks sürerek hava aldırın ve ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin mantar bulaşıcı olabilir.

Eklem & Kas Ağrıları
Eklem-Kas Ağrıları
Cilt tabakasına çabuk nüfuz ettiği için ani gelişen kas ve eklem ağrılarınız için iyi bir çözüm olan viksi ağrıyan bölgenize masaj yaparak sürün ve bir süre dinlenen. Eklem ağrılarınız kronik ise her gece uyumadan önce sürüp yatabilirsiniz.

Doğal Böcek İlacı
Sinek, böcek ve haşarat ısırması sonucu oluşan kızarıklık veya şişliği önlerken ısırılan yerin mikrop kapmasını da engeller. Mentollu kokusu ile sivrisineklerin sizi ısırmasını önler, yaz aylarında bu özelliği oldukça işe yaramaktadır.

Eşyalarınızı Korur
Evinizde beslediğiniz kedi ve köpekler koltuk kenarlarındaki tahtaları, dolaplarınızı kemiriyor yada tırnaklıyor mu? Üzülmeyin bu sorunu viks ile çözebilirsiniz yapmanız gereken şey sevimli dostlarımızın ilgisini çeken yerlere viks sürmek, mentol kokusu onları bu alışkanlıklarından vazgeçirecektir.

Viksin Yan Etkisi Var Mı?
Yoğun mentol içeriği nedeniyle aşırı kullanımında bazı sorunların ortaya çıktığı visk özellikle hamile kadınlara önerilmemektedir ayrıca dört yaşından küçük çocuklarda kullanılmaması gerekiyor. Göz çevresine sürüldüğünde yanma, kaşıntı yapabilir gözle temas ettiğinde bol suyla yıkamalısınız. Cildiniz viksin içinde bulunan bileşenlerine karşı alerjik etki gösteriyorsa kullanmayın.

Bu yazı 191 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak