Vajinal Kuruluğu Nedir? 5 Maddeyle Vajinal Kuruluğuna Neden Olan Etkenler

Paylaş
 

Özellikle ilişki sırasında yaşanan vajina kuruluğu cinsel yaşımı olumsuz etkileyen faktör arasında yerini alıyor. Orgazm olmayı engelleyen ve ilişkide ağrı yaşanmasına neden olan vajina kuruluğuna neden olan faktörleri Pembe Sihir olarak 5 maddede açıklıyoruz.

Madde 1 : Menopoz

Orta yaş ve üstü özellikle menopoz öncesi vajina kuruluğu kadınların bir çoğunu etkiliyor. Östorojen seviyesindeki azalma vajina iç duvarını inceltiyor ve kuru bir hale gelmesine sebep oluyor. İlişki sırasında silikon bazlı jel kayganlaştırıcı kullanmak bu sıkıntıya çözüm olacaktır.

Madde 2 : Doğum Kontrol Hapları

Sadece orta yaşlarda değil gençlerin arasında sıkça sorun olan kuruluğa doğum kontrol hapları neden oluyor. Doğum kontrol hapları, vücudun salgıladığı östrojen ve testestoron hormonlarını bastırdığı için vajina kuruluğa neden olabiliyor.Haplardan alınan yapay hormonlar vücudun kendi ürettiklerini bastırarak kuruluğa neden olabiliyor. Eğer bir doğum kontrol hapı kullanıyorsanız hormon seviyesini etkilemeyen ilaçları tavsiye ediyoruz.

Madde 3 : Soğuk Algınlığı

Vücuttaki su kaybına neden olan grip veya soğuk algınlığı vajina kuruluğuna neden olabiliyor. Ayrıca alınan grip ilaçları ve antibiyotik kuruluğu sıklaştırır ama merak etmeyin bu hastalığı atlattığınızda kurulukta geçecektir.

Madde 4 : Kıyafet Seçimi

Vajina kuruluğunda etki eden bir diğer madde ise seçilen kıyafetin uygun olmamasıdır. Özellikle hijyenik iç çamaşırlar tercih edilmelidir, ayrıca düzenli olarak duş yapılması gerekiyor.

Madde 5 : Gebelik

Hamilelik dönemi de vajina kuruluğuna neden olan bir diğer önemli etkendir. Ayrıca bu kuruluk hamilelik sonrası da devam edebilir özellikle emzirme döneminde.

Bu yazı 81 kere okundu.
Etiketler:
vajina kuruluğu
  • Site Yorum

Bir yorum bırak