Vajina Mantarının Oluşma Nedenleri ve Çözümü

Paylaş
 

Vajina mantarı, vajina bölgesinde oluşan koyu renkli akıntılara neden olan kadınsal bir hastalıktır. Candida Albicans olarak adlandırılan ve kaşıntı gibi çeşitli rahatsızlıklarında görüldüğü vajina mantarı mutlaka doktor tedavisi gerektirmektedir.

Yapısal olarak kadınların vajina bölgesinde azda olsa bakteri ve mantar bulunmaktadır, bu yararlı bakteriler mantarları kontrol altıda tutarak mantarların büyümesini engelliyor fakat vajina bölgesindeki bakterilerin azalması sonucunda mantarlar büyümeye başlar.

Vajina Mantarı Nasıl Oluşur?

Diğer mantar türleri gibi vajinal mantarda ıslak(nemli) ve kapalı ortamlarda gelişmektedir. Bu nedenle temiz iç çamaşırı kullanmaya özen göstermelisiniz, vajina mantarı ayrıca aşağıdaki nedenlerden dolayı da oluşabilmektedir.

İlaç kullanımı
Doğum kontrol hapı kullanımı
Islak iç çamaşırı ile uzun süre kalmak, sıkan kıyafetler giymek, hijyenik olmayan ped kullanmak
Çok yüksek oranda tatlı, şeker, tatlandırıcı kullanmak,
Gebelik
Şeker hastalığıVajina Mantarını Önleme Yöntemi

Geniş ve bol kıyafetler giyin
Doğal, pamuklu ve temiz iç çamaşırları terih edin
Vajina çevresine kimyasal ürünler sürmeyin
Mantar cinsel ilişki ile bulaşan bir hastalık türüdür bu nedenle dikkatli olmalısınız

Vajina Mantarının Tedavi Yöntemleri

Yukarıda belirtilen sorunları yaşıyor ve kaşıntı akıntı gibi sorunlar oluşuyorsa mutlaka doktora başvurmalısınız. Eğer doktorun verdiği ilaçlar işe yaradıktan uzun bir süre sonra tekrar aynı sorun yaşanıyorsa daha önce doktorunuzun verdiği ilaçları tekrar kullanabilirsiniz (son kullanma tarihini kontrol ederek), eğer bu ilaçları kullandığınızda ateş, terleme ishal gibi rahatsızlıklar oluştuysa tedaviyi yarıda kesip doktorunuza başvurun.

Tedavi sürecinde cinsel ilişkiye girmemeniz de uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Bu yazı 93 kere okundu.
Etiketler:
vajina mantarı
  • Site Yorum

Bir yorum bırak