Vajina Estetiği Nedir? Genital Estetik ve Türleri

Paylaş
 

Vajina estetiği, kadın sağlığı açısından son derece önemli ve gerekli görüldüğünde vakit kaybetmeden yapılması gereken cerrahi işlemlerden birisidir. Kendi içerisinde bir çok alt dala ayrılan vajina estetiği ülkemizde de sıklıkla uygulanan estetik türlerin başında geliyor. Ülkemizdeki kadınların bilinçlenmesi, kendi vücut yapısını daha yakından inceliyor olması genital estetiğin popüler olmasında en önemli faktörler arasında yerini alıyor.

Kadınlar Neden Genital Estetik Yaptırıyor?
Çok fazla doğum yapan, genetik olarak doğuştan genital bölgesinde sorun olan, doğum sırasında aşırı zorlanma, hormonsal değişimler ve aşırı cinsel ilişkiye girmek vajina yapısında çeşitli deformasyonlara neden olmaktadır.

Oldukça hassas bir konu olan vajina estetiği, aynı zamanda kişinin ve partnerinin cinsel ilişkisini de doğrudan yansıyan bir rahatsızlık türüdür. Her ne kadar ülkemizde son yıllarda sıkça uygulanan bir estetik işlemi olsa da kadınlarımız bu tür rahatsızlıklarını henüz kapalı bir kutuda yaşayıp eşlerine dahil açıklamaktan çekiniyor.

He ne kadar karışık bir operasyon gibi görülse de aslında son derece kolay ve risksiz bir ameliyat olan vajina estetiği için mutlaka bu alanda başarılı ve deneyimli doktorları tercih etmelisiniz. Ortalama yarım saat ile kırk beş dakika süren işlemler lokal anestezi ile yapılmaktadır.

Cinsel ilişkiden haz alma azaldığında
Partneri genital sıkıntılar nedeniyle sorun yaşıyorsa
Günlük yaşımını ve yaşam kalitesini düşürecek ağrılar yaşanıyorsa
İdrar yaparken zorlanma ve tutamama gibi sorunlar yaşanıyosaHiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Şimdi genital estetiğin alt dallarını inceleyelim;

Vajinismus Nedir?
Vajinismus Nedir?Vajinismus cinsel fonksiyon bozukluklarının en sık görülenidir. Toplumda sadece kadınsal bir sorun olarak bilinse de vajinismus, çiftte görülen ortak bir sorundur ve partneriniz ile beraber tedavi edilmesi gereken bir genital hastalıktır.

Eğer partneriniz ile cinsel ilişkiye girmekte sorun yaşıyorsanız mutlaka bir kadın hastalıkları doğum uzmanına gitmelisiniz. Buradaki doktor kontrolünde her hangi bir alet kullanılmadan sadece uzman bir doktorun incelemesi ile sağlanmaktadır. Eğer cinsel ilişkiye sorun yaratan bir durum varsa tıbbi yöntem uygulanmaktadır ancak çoğu vajinismus rahatsızlığı olan kişilerde kadının korkuları nedeniyle psikolojik olarak cinsel ilişkiye girememe nedeniyle oluşmaktadır.

Vajinismus Tedavisi
Tamamen psikolojik bir sorun olan vajinismus tedavi sürecinde, kadını cinsel ilişkiye hazırlamaktan ziyade buna engel olan etkenleri belirleme ve korkularını yenmek için uygulanan psikolojik tedavidir.

Pek çok psikolojik rahatsızlığa oranla tedavisi daha kolay olan vajinismus oldukça hızlı sonuç veren bir rahatsızlıktır. Öncelikli olarak hastanın korkularını ve bu endişelerinin ne boyutta olduğu tespit edilerek genital bölge hakkında eğitim verilmektedir.

Uygulanacak bir diğer yöntem ise çeşitli teknikler ile cinsel ilişkiden korkulmaması gerektiği ve ‘ev ödevi’ şeklinde hastaya uygulaması gereken işlemlerin liste halinde sunulmasıdır.

Vajinismus Tedavisinde Yanlış Bilinenler
Toplumumuzda sıkça uygulanan fakat yanlış bir yöntem olan
Kızlık zarının ameliyat yoluyla kesilmesi
Çeşitli ameliyat yöntemleri
İlişki sırasında bölgeye lokal anestezi krem uygulanması
Gibi çözümler yanlış ve hastayı daha olumsuz şekilde etkileyen yöntemlerdir.

Vajinal Beyazlatma Nedir?
Dış genital bölgedeki rengin koyulaşması yada renginde kararması sonucu kötü bir görünüm ortaya çıkar bunun başlıca nedeni ile yaşın ilerlemesi, doğum yapmak ve hormonsal ilaçların kullanımıdır.

Lazer yöntemi ile ortalama 10-15 dakika süren tedavi yöntemleriyle ağrısız bir şekilde gerçekleşen vajina beyazlatma hastanın durumuna göre tek seansta dahi olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Pubis Estetiği Nedir?
Pubis Estetiği Nedir?Cinsel bölge ile karnın altındaki arada kalan kısma pubis denir. Bu alanın normalden fazla yağlı olması kadınlarda cinsel bölgeye baskı yapıp daha aşağıda kalmasına neden olur. Bu bölgedeki yağların alınması ve liposuction uygulaması yeterlidir. Bunun dışında pubis kaldırma tekniği de sıkça kullanılan bir yöntem olup pubis bölgesinin yukarı doğru germe yani kaldırma işlemidir.

Erkeklerde de uygulanan bu yöntem ile gömülü penis adı verilen rahatsızlık ortadan kalkarken ayrıca kadınlarda cinsel ilişkiden daha çok zevk alma ve üst dudakların daha ön plana çıkması amaçlanır.

Vajina Daraltma Nedir, Nasıl Uygulanır?
İki veya daha fazla doğum yapan kadınlarda görülen, vajinadaki kasların gevşemesi sonucu idrar tutamama gibi çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olan vajina genişlemesi ise uygulanan vajina daraltma işlemi ile düzeltilmektedir.

Hem işlevsel hemde estetik açıdan kadınlara oldukça kazanımları olan cerrahi işlemler arasında yer alan vajina daraltma, zorlu doğumlara, aşırı cinsel ilişkiye ve kürtajlara bağlı olarak genişlemektedir, özellikle bağ dokusu zayıf olan kişilerde bu genişleme daha sık görülmektedir.

Duyarlılık ve his kaybına da neden olan vajina genişlemesi cinsel ilişki sırasında kadının orgazm olmasını da engeller.

Vajina daraltma ameliyatlarını mutlaka uzman bir jinekolog yapması gerekiyor, ortalama 40-45 dakika süren bu ameliyat lokal anestezi ile gerçekleşir. Ameliyat sonrasında kişi ortalama 2-3 gün içerisinde günlük aktivitelerine devam edebilir, dikişler kendiliğinden erimektedir ve ortalama 15 gün sonra cinsel ilişkiye girilebilir.

Vajina daraltma yerine lazerle vajina yenileme işlemi de alternatif olarak yapılabilmektedir.

Labioplasti (İç Dudak Estetiği)
Genital estetik alanında en sık yaptırılan bir diğer işlemde labioplastidir. Vajina girişinde yer alan küçük iç dudaklar kızlık zarının hemen önünde yer almaktadır. Yaşın ilerlemesi, doğum ve hormonsal dengenin değişmesi sonucu bu iç dudaklarda büyüme meydana gelmektedir.

İlişki esnasında ağrı, dar kıyafet giyememe ve bikini giyildiğinde kötü bir görüntü oluşması labioplasti yaptıranların en sık yaşadığı sorunlar arasındadır. Ortalama 45 dakika süren labioplasti işlemi hastanın durumuna ve isteğine göre lokal yada genel anestezi şeklinde gerçekleşir.

Ameliyat sonrası hasta ortalama 2 gün içerisinde günlük yaşamına devam edebilmektedir. Ortalama bir ay sonra tamamen normale dönen vajina bölgesinde ameliyattan sonra haftalık olarak doktor kontrolü yapılmalıdır.

Lazerle uygulanan labioplasti daha hızlı tedavi süreci ve olumlu sonuçları nedeniyle günümüzde tercih edilmektedir.

Vajina estetikleri arasında risk faktörü bakımından en düşük olanı labioplastidir. Kısa süreli ağrı ve sızı en sık görülen yakınmalar arasındadır.

Labioplasti Fiyatları Nasıl Belirlenir?
Her estetik ameliyatta olduğu gibi labioplasti işleminde de hastanın bulguları ve iç dudak sarkmasındaki oran önemlidir. Ayrıca hastanın hastane ve doktor seçimi de fiyatı belirleyen bir diğer faktörler arasındadır.

Bu yazı 195 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak