Tüm Yönleriyle Ertesi Gün Hapı

Paylaş
 

Hızlı ve görevini oldukça başarılı bir şekilde yerine getiren ertesi gün hapları hakkında ne kadar bilginiz var? Korunmasız ilişkilerde gebelik riskini ortadan kaldıran ertesi gün hapı hakkında çok sayıda mesaj aldığımız için ekibimiz sizlere ertesi gün hapları ile ilgili en çok merak edilenleri ve tüm yönleriyle ertesi gün hapları hakkında bilgi vermeye karar verdi. Şimdi ertesi gün hapları hakkında daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Korunmasız cinsel ilişkilerde hamile kalma riski oldukça yüksektir, ertesi gün hapları ise ilişki sonrasında alındığında bu riski ortadan kaldırmaktadır. Bir çok farklı markaların yer aldığı ve ülkemizde reçetesiz bir şekilde satışa sunulan ertesi gün hapları cinsel ilişki sonrasındaki 72 saat içerisinde kullanılması gerekiyor.

İçerik açısından doğum kontrol haplarında bulunan levonorgestrel isimli madde bu ertesi gün haplarında biraz daha fazla bulunuyor. Genel olarak doğum kontrol haplarının amacı yumurtlamanın ertelenmesini sağlamak ve spermlerin yumurtalıklara ulaşmasını engellemektir.

Ertesi Gün Hapı Fiyatı

Eczanelerden temin edebileceğiniz ertesi gün haplarının ortalama fiyatı 50 ile 75 TL arasında değişiklik göstermektedir. Gebelik önleyici olarak bilinen ilaçlar arasında en yüksek fiyatlar genellikle ertesi gün haplarıdır.Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Uzmanlar ertesi gün haplarının devamlı olarak kullanılmasından yana değiller. Ertesi gün hapı kullanan her 100 kadından 15’inde kusma, mide bulantısı ve kanama gibi sorunlarla karşılaşıyor ancak asıl önemli sorun ise adet dönemindeki düzensizlikler oluyor.

Düzensizleşen adet dönemleri kişide kilo almalara ve aşırı strese neden olmakla birlikte kişide psikolojik çöküntülere neden olacağı için kondom kullanımı tercih edilmelidir.

Doğum Kontrol Mu Ertesi Gün Hapı Mı?

Eğer acil bir çözüm arıyorsanız ertesi gün hapı sizin işinize mutlaka yarayan bir yöntem olacaktır ancak daha sağlıklı ve ekonomik çözüm arıyorsanız doğum kontrol hapını tercih etmelisiniz. Buradaki fark ise ertesi gün hapının içerdiği dozun yüksek olması ve hızlı etki etmesidir.

Bu yazı 232 kere okundu.
Etiketler:
Ertesi Gün Hapı
  • Site Yorum

Bir yorum bırak