Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı? Doğal Yöntemlerle Güçlü Tırnaklar

Paylaş
 

Tırnak bakımı her kadının mutlaka özen göstermesi gereken, günlük olarak bakımının yapılması gereken bir bölgedir. Bir çok kadın ise sadece manikür yaparak tırnaklarını koruyabileceğini düşünüyor, bu tam olarak yeterli olmamakla birlikte evde yapabileceğiniz doğal yöntemlerle güçlü tırnaklara sahip olmanız için size birbirinden güzel ve farklı tarifler sunacağız. Şimdi hazırsanız tırnak bakımının nasıl yapılması gerektiğini, bir kaç kolay ve doğal yöntemle nasıl güçlü tırnaklara sahip olabileceğinizi öğrenin.

Aseton Kullanmak Tırnaklara Zarar Veriyor
Kuru ve güçsüz tırnaklardan şikayetçi misiniz? Buradaki asıl sorun kullandığınız asetondan kaynaklıdır. Tırnak diplerine ve cildinize oldukça ciddi zararlar veren aseton yerine daha doğal yöntemlerle ojelerinizi çıkarmayı deneyebilirsiniz. Asetonun içerisinde yüksek miktarda asit bulunur buda tırnaklarınızın zamanla güçsüzleşmesine neden olmaktadır.

Tırnak Sertleştiriciler Hakkında Bilgiler
Çeşitli nedenlerden dolayı tırnaklarımız yıpranır, piyasada bulunan bir çok tırnak sertleştirici ise buna çözüm getirdiğini öne sürse de aslında uzun vadede tırnaklarına ciddi zararlar verebilir ama merak etmeyin, şimdi size doğal olarak hazırlayabileceğiniz tırnak sertleştirici tarifi veriyoruz.

Malzemeler
3 diş sarımsak
Doğal parlak oje
10-15 damla gerçek limon suyu
E vitamini kapsülü

Hazırlanışı
Küçük bir çay bardağının içerisine ojeyi döküp içerisine bir adet E vitamini kapsülünü boşaltın, soymuş olduğunuz sarımsakları sıcak suyun içerisinde yumuşak olana kadar bekletin. Yumuşayan sarımsakları ayrı bir kap içerisinde güzel ezip krem kıvamına getirip E vitaminli ojenizin içerisine atıp üzerine gerçek limon suyunu ilave ederek karıştırın, işte doğal tırnak sertleştirici hazır.Gıdanıza Dikkat Edin
Tırnaklarınızın güçsüz olmasının nedeni belkide kalsiyum eksikliği olabilir. Her gün düzenli olarak kalsiyumlu besinler tüketerek hem sağlığınız hemde tırnaklarınız için güzel bir hamle yapmış olursunuz. Küçük bir ipucu verelim; fındık, pancar, mercimek, kepekli tahıllar ve yeşillikte yüksek miktarda kalsiyum bulunmaktadır.

Tırnaklarınızı Düzenli Olarak Kesin
Uzun tırnaklar her kadının hayalidir ancak tırnakların uzun olması aynı zamanda güçsüzleşmesine neden olabiliyor, bu yüzden tırnaklarınızı çok fazla uzatmadan kesmeniz gerekiyor.

Tırnak Cilası Kullanın
Bunu gerçekleştirmek için bir takım işlemler yapmanız gerekiyor. Örneğin Fransız manikürü tırnaklarınız için son derece yararlı bir işlemdir, öncelikle tırnaklarınızı sirke ile temizleyip ardından ‘burada‘ belirttiğimiz şekilde Fransız manikürünü uygulayabilirsiniz. Bu işlem sayesinde güçlü ve güzel gözüken tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Oje Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Kadınların en çok kullandığı kozmetik ürünlerin başında ojeler geliyor ancak cilt sağlığınız için zararlı olan ojeleri tercih etmeniz halinde tırnaklarınıza ciddi zararlar verebileceğinizi unutmayın. Paraben ve sülfat içeren ojeler kullanırsanız tırnaklarınız zarar görür ve kırılmalara neden olur bunun için kimyasal maddeler içermeyen ojeleri tercih etmelisiniz.

İş Yaparken Tırnaklarınızı Koruyun
Bulaşık yıkamak, camları silmek yada en basitinden yemek bile yaparken buna uygun eldiven kullanımına özen gösterin. Özellikle kimyasal ürünler tırnaklarınıza zarar vermektedir, deterjanlarla temas halinde olan tırnaklarınızı her ne kadar çok iyi temizliyor olsanız bile tırnaklarınızın arasında mutlaka bu kimyasal ürünler kalır ve zaman içerisinde tırnakların güçsüz olmasına yol açar.

Tırnaklar İçin Nemlendirici
Tırnaklar İçin Nemlendirici
Nasıl cildiniz için nemlendirici kremler kullanıyorsanız aynı şekilde tırnaklar için özel olarak üretilen nemlendirici kremleri de tırnak bakımınızda kullanabilirsiniz. Tıpkı cildinize gösterdiğiniz hassasiyeti tırnaklarınıza da gösterdiğinizde zaman içerisinde güçlü tırnaklara sahip olabileceğinizi unutmayın.

Bunu Okumalısın >>> 2018 İlkbahar – Yaz Tırnak Tasarımları

Tırnaklarınızı Temiz ve Kuru Tutun
En önemli etkeni en sona sakladık, tırnak güçsüzlüğüne yol açan en önemli etken mikroplardır ve tırnak araları, içleri mikropların üremesi için oldukça uygundur. Bunu önlemek için tırnaklarınızı düzenli olarak temizlemeli ve en önemlisi de temizledikten sonra iyice kurulamalısınız. Uzun süre suyun içinde kalan tırnaklar mantara yol açabilmektedir, tırnaklarınızın kuru olduğuna emin olun.

İpucu
Diş fırçası ile tırnaklarınızı fırçaladığınız da hem ölü hücrelerin ortadan kalktığını hemde tırnaklarınızın daha canlı bir görünüm kazandığını biliyor muydunuz? Sadece tırnaklarınız için bir dış fırçası alın (orta yumuşaklıkta) üzerine biraz tuz ilave edip tırnaklarınızı hafifçe fırçalayın.

Bu yazı 105 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak