Şerbetçi Otu Kreminin Hazırlanışı ve Faydaları

Şerbetçi Otu Kreminin Hazırlanışı ve Faydaları
Paylaş
 

Kendine önem veren insanlar artık kozmetik ürünlerinden çok doğal yollarla daha güzel bir yaşam sürdürmenin peşindedir. Baharın gelmesiyle birlikte milyonlarca farklı türe sahip olan her bir bitkinin aslında insan üzerinde bir görevi olduğunu bu konumuz kapsamında da sizlere sunacağız. Bu bitkiler arasında son dönemlerde popüler bir hal alan ve hakkında bilinmesi gerekilen bir bitki türü daha var, buda şerbetçi otu olmakta. Şerbetçi otu sayesinde oldukça faydalı noktalara erişebilirsiniz. Hemen altta nerelerde yetiştiği, neler üzerinde kullanıldığı, faydaları ve her konuda da olduğu üzere zararları gibi ve özellikle de şerbetçi otu kremi yapımı hakkında tüm bilgilere erişebilirsiniz.

Şerbetçi Otu Nedir, Neye Benziyor?
Şerbetçi Otu Nedir Neye Benziyor
Kendirgiller familyasına sahip olan şerbetçi otu, her ne kadar familyası bünyesinde yer alan diğer bitkiler kadar tanınmasa da dünya genelinde çok sayıda kişinin hakkında bilgi sahibi olduğunu biliyoruz. Genel kapsamda yeşil bir renk yapısına sahip ve otsu bir yapıya sahip olan şerbetçi otu, çiçeğini açtığı vakitlerde ise yeşil renginden beyaz renge bürünen bir özelliğe de sahip olmaktadır. Tüyleri sert ve kozalak şeklini andıran bitki Türkiye’nin birçok bölgesinde bulunuyor. Özellikle de Bursa ve Bilecik şehirlerinin kırsal alanlarında çok sayıda şerbetçi otuna rastlayabilirsiniz. Ottan birçok farklı yollarla çeşitli envanterler hazırlanabiliyor. Özellikle de günümüzde daha çok şerbetçi otu kremi hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere, bu bitkinin aynı zamanda kurutulmuş hali olarak veya yağ ve çaylarının da yapıldığını söylemekte fayda var. Genellikle Temmuz ve Eylül aylarında en taze haliyle bulunabilinen şerbetçi otu, dört mevsim bulunabilinen bir bitki yapısına da sahip olmaktadır.

Şerbetçi Otunu Nereden Satın Alabilirim?
Bu bitkinin tüketime yönelik en çok tercih edilen hali genellikle kurutulmuş olanıdır. Bu tür kurutulmuş haline sahip olabilmek için satın alma işlemlerini bulunduğunuz şehirdeki birçok aktarcıdan temin edebilirsiniz. Eğer sağlığınıza dayalı veya farklı bir işlem üzerine şerbetçi otuna ihtiyaç duyuyorsanız, güvenebileceğiniz bir aktardan bu otu satın almanızı tavsiye ediyoruz. Bunun nedeni ise birtakım aktarcılar çeşitli karışımlarla bu kurutulmuş bitkiyi satışa çıkarabiliyor.

Şerbetçi Otunu Tüketmeden Önce Doktora Danışmalı Mı?
Otun özellikle de kurutulmuş hali oldukça yüksek bir etki alanını kapsıyor. Yüksek derecede fayda sağlayan bu otun etkileri çok fazla olduğundan kullanmaya karar verdiğiniz andan önce mutlaka doktorunuza danışmakta fayda görüyoruz. Aksi halde bilmediğiniz bir hastalığınız veya alerjik durumunuz var ise bu otun mamullerini kullanmanız halinde cildinize ya da sağlığa yönelik birtakım rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Bu konulara yönelik her konuda da olduğu üzere şerbetçi otunu kullanmadan evvel mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor.Şerbetçi Otunun Faydaları Nelerdir?

 • Şerbetçi otunun kadınlar tarafından tüketilmesinin en büyük sebeplerinden birisi de küçük göğüslere sahip olunmasındandır. Buna yönelik şerbetçi otu göğüs büyütülmesi için en uygun bitkiler arasında bulunuyor.
 • Ödem gibi baş ağrıtıcı sorunlara karşı bir kalkan görevi gören şerbetçi otu vücuttaki idrarı sökerek bu oluşumu engellemektedir.
 • İştah açıcı bir özelliğe sahiptir, bu doğrultuda sindirim sisteminin de düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.
 • Az miktarda tüketilmesi kaydıyla sindirim sistemini düzenleyerek mide ağrıları gibi sorunları minimum seviyeye indirmektedir.
 • Uykusuzluğa yol açan stres ve sinir gibi durumların yatıştırılmasında oldukça etkili olmaktadır.
 • İlk maddede belirttiğimiz göğüs büyütücü özelliğinin yanı sıra kadınlarda regl sancılarını dindiren bir özelliği de haznesinde barındırmaktadır.
 • Özünde kanı temizlediğine dair etki durumları olduğu bilinmektedir.
 • Şerbetçi otu günümüz birçok kaliteli kozmetik markası tarafından ürün imalatlarında tercih edilen bir bitki türünü kapsamaktadır.

Şerbetçi Otunun Yan Etkiler Var Mı?

Birçok bitkide de olmak üzere şerbetçi otunda da yan etkiler oluşabiliyor. Özellikle de bitkinin normalin üzerinde, yani fazla tüketim gösterilmesiyle birlikte çeşitli yan etkiler meydana gelebilmektedir. Bu konuda bünyesi hassas bir yapıya sahip olan insanlarda genellikle mide de yanma veya bulantılar oluşabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek adına tükettiğiniz şerbetçi otunu aşırıya kaçmadan kullanmanız üzerinedir. Hamilelik evresinde olan kadınların şerbetçi otundan uzak durması birçok uzman tarafından belirtiliyor, hormonlarda dengesiz bir işlevsellik gösterdiğinden ötürü yan etkileri bulunabiliyor.

Tüm bunlara yönelik sadece şerbetçi otu bitkisi değil, aynı zamanda doğada yer alan diğer tüm bitkiler üzerine sürekli olarak bir tüketim yapmayı düşünüyorsanız, bundan evvel mutlaka doktorunuza danışmanız sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır. Buna kimyasal ürünlerde dahil olmak üzere, her üründe her insanın aynı yan etkiye sahip olmadığını da bilmeniz gerekmektedir. Sağlıklı bir yaşam sürdüreyim derken, sağlığınızdan olmayın. Nitekim bunların dışında bitkinin en çok kullanıldığı durum ise krem yapımı üzerinedir. Bizlerde sizler için krem yapımı hakkında bilgiler hazırladık.

Etkili Şerbetçi Otu Kremi Nasıl Yapılır?

 • 30 gram kadar şerbetçi otu
 • 50 gram katı olacak şekilde kakao yağı
 • 30 gram rezene tohumu
 • 30 gram çemen otu tohumu
 • 20 ml hodan yağı
 • 30 ml çörek otu yağı
 • 30 ml kara üzüm çekirdeği yağı
 • 10 ml portakal yağı
 • 10 ml e vitamini
 • 10 ml tarçın yaprağı yağı
 • 10 ml lavanta yağı

Şerbetçi Otu Kreminin Hazırlanışı
İlk etapta temin ettiğiniz şerbeti otu, rezene tohumu ve çemen otu tohumunu bir mikser içerisine atarak un halini alıncaya dek iyice karıştırın ve hemen ardından ise hodan yağı, kara üzüm yağı ve çörek otu yağını da ekleyerek bir kavanoz içerisine alıp ağzını sıkıca kapayın. Hazırladığınız bu karışımı 10 gün boyunca kavanoz içerisinde sakladıktan hemen sonra kapağını açarak bir tülbent yardımıyla iyice süzün. Benmari şeklinde eritilen kakao yağına kavanozdan süzdüğünüz karışımı da ekleyerek bir kap içerisinde soğuk halini alıncaya dek iyice karıştırın. Akabinde e vitamini, lavanta yağını, tarçın yağını ve portakal yağını da bu karışım içerisine ilave ederek bir kapaklı bir kap içerisine alarak ağzını sıkıca bağlayıp dondurmak üzere buzdolabına bırakın. Bu karışım nezdinde elde edeceğiniz karışım miktarı ortalama 180 ila 200 ml civarında bir kıvama gelecektir. Oldukça etkili olan göğüs büyütme kreminiz artık hazır ve kullanabilirsiniz. Kremi göğüslerde uygulayabilmek adına öncelikle göğüs büyütme masaj teknikleri hakkında az araştırma yapıp sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa göğüslerinize uygulayın. Yaklaşık 3 haftanın sonunda göğüsleriniz 2-3 beden kadar bir büyüme gösterecektir.

Bu yazı 245 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak